ReklamaSenoplast - bez plam
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen

Wiadomo, że dzieci uczęszczające do szkoły powinny się wysypiać, aby osiągać dobre wyniki w nauce. Wygodny i tym samym zdrowy sen jest bowiem ściśle powiązany z procesami zapamiętywania. Jak zwiększyć jego jakość, by umysł naszej pociechy jeszcze lepiej przyswajał wiedzę ze szkolnych podręczników?

Sen to ogromny relaks dla całego organizmu. Ma on zbawienny wpływ na organizm: ciało się odpręża, tym samym wyraźnie zmniejsza się napięcie mięśni. Oprócz regeneracji organizmu ma on też ogromny wpływ na umysł, szczególnie na ten najmłodszy.

Wielka moc snu

Każdy z nas nieraz doświadczył na własnej skórze, że nieprzespana noc oznacza ogromne trudności ze skupieniem się w ciągu dnia na pracy umysłowej. Podobnie jest w przypadku dzieci, co potwierdzają wyniki badań naukowców z University of Tuebingen1. Doszli oni do wniosku, że najmłodsi, którzy się wysypiają, osiągają lepsze wyniki w nauce. Do udziału w swym autorskim eksperymencie zaprosili 28 dzieci i dorosłych, którym następnie polecili wciskać przez pewien czas określone przyciski w odpowiedniej kolejności – raz po dobrze przespanej nocy, a drugi po pełnej niewygód i przerw. Badacze zauważyli, że ochotnikom lepiej szło wykonanie tego zadania, gdy byli wyspani. Co ciekawe, lepiej wypadły w tym eksperymencie… dzieci. Wyniki eksperymentu mówiły same za siebie: na bazie wyników zapisów czynności mózgu badanych w trakcie snu naukowcy ocenili, że wysypianie się ściśle wiąże się nie tylko z lepszym samopoczuciem i nastrojem, ale również dobrą pamięcią i łatwiejszym przyswajaniem materiału podczas nauki w szkole następnego dnia.

Trzeba się (wygodnie) wyspać

Jak więc widać, dobry sen to samo zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego warto w niego zainwestować, kupując dziecku materac dopasowany do jego potrzeb. Wyspane dzieci cieszą się bowiem nie tylko lepszą odpornością niż te, które mają oczy na zapałkach przez cały dzień w szkole. Podczas nocnego wypoczynku mózg odpowiednio się odpręża i dotlenia, co pomaga uporządkować ważne informacje nabyte poprzedniego dnia. Efekt: lepsza koncentracja, tak ważna podczas licznych sprawdzianów.

Łóżko z prawdziwego zdarzenia

W dziecięcej sypialni prym wiedzie łóżko. Warto więc zainwestować w takie, które pozwoli się dziecku porządnie na nim wyspać. W związku z tym bezcelowym jest kupować rozkładanej wersalki, ponieważ mebel ten nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o zagwarantowanie wygodnego nocnego wypoczynku dla ciała dziecka. Dziecko ma dobrze wypocząć, dlatego trzeba dobrać dopasowany do jego potrzeb materac.

– W przypadku ciała ucznia najważniejsze jest, by materac dawał odpowiednio wysoką jakość wypoczynku tak jak np. materac ATENA Fabryki Materacy JANPOL – mówi ekspert Janpolu. – Ten produkt, zbudowany z 12 cm warstwy lateksu, idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dodatkowym walorem jest fakt, że materac cechuje się sprężystością punktową i ugina się jedynie w miejscach nacisku. To także idealne rozwiązanie dla małych alergików, gdyż porowata struktura surowca pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. To zapobiega nagromadzaniu się bakterii we wnętrzu materaca, a dodatkowo dostępy pokrowiec z możliwością prania podnosi walory użytkowania. – podsumowuje ekspert.

Dobrze dobrany materac to gwarancja nocnego wypoczynku o odpowiedniej jakości, którą w przypadku naszego dziecka zauważymy po jego wynikach w nauce. A te po dobrze przespanych nocach z pewnością będą bardzo satysfakcjonujące – zarówno dla rodziców, jak samych uczniów.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen
Efektywna nauka– jej podstawą jest sen

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony