Dostosuj wydruk

Jak przespać upalne noce?

Jak przespać upalne noce?

Spokojny i kojący sen jest podstawą dobrego samopoczucia za dnia. Latem można to osiągnąć, śpiąc przy otwartym oknie. Co jednak, jeśli po letnim, upalnym dniu przychodzi równie gorąca noc? Jak zadbać o regenerację organizmu w dusznej i ciężkiej atmosferze? Czy można jej uniknąć i wprowadzić do sypialni choć odrobinę świeżości? Oto garść porad, które pomogą sprostać temu wyzwaniu.

Uprzedź gorącą falę

Podczas nieustającej fali upałów, warto zaplanować swój nocny wypoczynek już o poranku. Zaraz po przebudzeniu się, otwórz szeroko okno w sypialni oraz dodatkowo w innym pomieszczeniu. Robiąc przeciąg, szybko przewietrzysz pokój, wpuszczając do niego świeże i w miarę chłodne powietrze. Następnie zamknij szczelnie wszystkie okna i zasłoń je ciemnymi roletami. Prześcieradło, na którym będziesz spać, złóż, spakuj do woreczka i schowaj do zamrażarki. Wyciągniesz je dopiero tuż przed udaniem się na spoczynek. Możesz tez napełnić wodą termofor i zamrozić go – sprawdza się zimą, sprawdzi się i latem.

Wiele zależy od materiałów
Na komfort twojego snu ogromny wpływ ma nie tylko grubość kołdry, ale też materiały, z których wykonane są poszewki, prześcieradło i piżama. Choć jedwab i satyna kojarzą się z chłodem i delikatnością, w prawdziwie tropikalnych warunkach się nie sprawdzą – nie pochłaniają potu i nie oddają ciepła. Takie właściwości zapewnia tradycyjna bawełna. - Mówiąc o materiałach, nie można zapomnieć o materacu i poduszce. Od tworzywa, z którego są wykonane te elementy, zależy bardzo wiele zauważa Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL. – Dla osób, które źle tolerują wysokie temperatury, najlepsze będą wkłady do materacy i poduszek wykonane z pianki lub lateksu. Struktura tych materiałów zapewnia przepływ powietrza i zapobiega nadmiernemu poceniu siętłumaczy ekspert.

Śmigła w ruch
Decydując się na wstawienie do sypialni wiatraka, musisz uważać, by noc w podmuchach powietrza nie skończyła się przeziębieniem. Ustaw urządzenie tak, by zapewniało cyrkulację powietrza, ale nie wiało prosto na ciebie. Jeśli twoja sypialnia dodatkowo nagrzewa się za dnia, temperatura nocą na zewnątrz z pewnością jest choć odrobinę niższa. Uchyl okno i zadbaj, by wiatrak „czerpał” powietrze spoza budynku.

Zadbaj o ciało
Energia, której potrzebujemy do życia, wytwarza ciepło. Staraj się więc podczas upałów jeść lekkostrawne posiłki. Ciężkie, tłuste dania sprawią, że będzie ci jeszcze goręcej. Możesz natomiast napić się przed snem ciepłej herbaty – wbrew pozorom lepiej zaspokoi twoje pragnienie niż zimne napoje. Tuż przed udaniem się na spoczynek, schłodź ciało zimnym prysznicem – spędź pod nim trochę czasu. Idąc do sypialni, zabierz z kuchni zamrożone prześcieradło i termofor – będziesz sobie wdzięczny, że pamiętałeś, by rano włożyć je do zamrażarki. Ciesz się chłodem i śpij do rana.

autor:

Źródło:

Dodano: 2017.07.12

mebleinfo.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
mebleinfo.pl, ul. Gdańska 15/8 , 83-110 Tczew
e-mail: info@mebleinfo.pl, 501 484 795