ReklamaSchelling
Cytryna, orzech, kawa. Jak przywrócić „blask” drewnianym meblom?

Belmeb

Lubimy meble z drewna – nie dość, że pięknie się prezentują to są również niezwykle trwałe i przede wszystkim ponadczasowe. Jednak również najlepsze, najbardziej trwałe drewno nie wytrzymuje czasami zetknięcia w ostrymi przedmiotami. Pojawiają się rysy czy wgłębienia. Jak sobie poradzić z takimi uszkodzeniami oraz przywrócić naszym meblom ich „blask”? O tym w naszym poradniku.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma mebli idealnie zabezpieczonych przed rysami, wgnieceniami czy obiciami. Każdy narażony jest na uszkodzenie niezależnie od tego jak delikatnie i ostrożnie się z nim obchodzimy. Czy to na froncie czy blacie roboczym prędzej czy później pojawią się rysy czy ubytkami. Jedną z zalet drewna i materiałów drewnopochodnych jest możliwość ich odnawiania oraz naprawiania domowymi sposobami. Każdy z nas da sobie z tym radę.

Przy niewielkich, płytkich rysach powierzchniowych najczęściej wystarczą sprawdzone domowe sposoby: cytryna, orzechy lub kawa. Niech nas to nie zmyli. Nie jest to przepis na oryginalny napój. To trzy sposoby likwidowania rys na drewnianych meblach (lub drzwiach).

Koktajl z cytryny i oleju roślinnego

Przygotowujemy mieszaninę soku i oleju w proporcjach 1:1 i nakładamy na rysy bawełnianą szmatką. Po kilkukrotnym przepolerowaniu, rysy powinny stać się niewidoczne.

Orzechy dobre nie tylko na pamięć

Orzechy (włoskie, pekan, migdały), dzięki swej strukturze mogą wniknąć i uzupełnić rysy, jeśli będziemy je nimi pocierali. To dobra metoda w przypadku jasnych mebli. Na rysy w ciemnym drewnie pomóc mogą fusy z kawy. Nanosimy je np. wacikiem higienicznym gdy są jeszcze wilgotne, dociskamy aby dobrze spenetrowały rysę i czekamy do wyschnięcia. Jeśli nadal występują ubytki, czynność należy powtórzyć. Skuteczna okazać się może zwykła kredka do makijażu, byle jej kolor był jak najbardziej zbliżony do koloru mebli (blatu). Kredkę najlepiej jednak stosować w miejscach, które nie mają kontaktu z innymi materiałami (może ona pozostawiać ślad na ubraniach lub np. obrusie). Na takich powierzchniach narażonych na kontakt z tkaninami, sprawdzi się marker permanentny lub lakierowy.

Pałeczki woskowe na rysy

Specjalnie przygotowane i przeznaczone do wypełniania rys pałeczki woskowe są dostępne niemal we wszystkich kolorach drewna. Dzięki nim najłatwiej i najszybciej wypełnimy rysy, sprawimy, że staną się mniej widoczne i zabezpieczymy je na przyszłość. To ważne – naprawę mebli przy użyciu pałeczek najlepiej przeprowadzać w temperaturze pokojowej. Nadmiar wosku ściągamy przy pomocy plastikowej łopatki a następnie całość polerujemy.

Nie wciskaj kitu, szpachluj

Niestety, kiedy na naszych meblach pojawiają się dość głębokie rysy, powyższe, „domowe” sposoby na ich szybkie usunięcie zawiodą. Co wtedy?

Najlepiej zastosować szpachlówkę. Jest to gotowa masa do wypełniania większych ubytków w meblach. Zawiera w swoim składzie mączkę drzewną, która po wyschnięciu wygląda dokładnie jak drewno. Ponadto ma także właściwości drewna: można w niej wiercić, ciąć ją, polerować. Dzięki temu naprawione drewno ma takie same właściwości jak przed uszkodzeniem i może być dalej obrabiane.

Jeżeli natomiast rysa lub ubytek jest większy można zastosować kilka warstwa szpachlówki, czekając każdorazowo aż poprzednia warstwa wyschnie. Innym rodzajem masy plastycznej, którą możemy zastosować jest kit.

Ogólną zasadą przy wyborze czy należy zastosować szpachlówkę czy kit, jest efekt finalny. Jeśli zależy nam na estetycznym wykończeniu, które będzie nieco mniej trwałe, wybierzmy szpachlówkę. Będzie miało to sens wszędzie tam gdzie powierzchnia nie jest stale narażona na uszkodzenia a rysy lub ubytki, które wypełniamy powstały przypadkowo. Kit cechuje się jednak większą odpornością mechaniczną, lepiej sprawdzi się np. na podłogach czy tarasach.

Najtrudniej radzić sobie z ubiciami lub uszkodzeniami na krawędziach mebli. Wtedy pozostaje nam albo żmudny proces formowania brakującego fragmentu ze szpachlówki (będzie to miało zastosowanie np. przy ubitej prostej krawędzi mebla), szlifowanie elementu lub jego wymiana na nowy.

Warto obserwować i reagować na pojawienie się rys jak najszybciej. Dzięki temu uda nam się przywrócić jak najlepszy stan drewnianej powierzchni.

Źródło: https://www.belmeb.pl/blog/jak-usuwac-rysy-z-drewnianych-mebli/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony