ReklamaBusch A1

Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?

Wnętrza

design

Mebleinfo   

Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?

Tremend

Konieczność ochrony środowiska spada już nie tylko na rządy czy przemysł, ale również na każdego z nas. Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… to dotyka nas wszystkich oraz wymaga od każdego konkretnych działań. 

Może to zaskakujące, ale architektura oraz ekologia mają ze sobą wiele wspólnego. Jak więc w dobie urbanizacji i wszechobecnej konsumpcji tworzyć projekty przyjazne dla środowiska? Odpowiedź na to pytanie znają architekci z firmy Tremend. 

- Nie możemy pozostawać obojętni na problemy, które dotykają nas z powodu zanieczyszczenia środowiska. Jako pracownia staramy się więc działać w taki sposób, aby choć odrobinę przyczynić się do “ratowania” naszej planety. Nasycenie przemysłem i nadmiarem masowo produkowanych przedmiotów o niskiej jakości, ustępuje powoli poszukiwaniu alternatyw dla ciągłego kupowania - teraz liczy się to, co trwałe, ponadczasowe, wartościowe. Popularność stopniowo zyskują także alternatywne źródła energii - inwestorzy coraz częściej są zainteresowani ich wprowadzaniem. W walce ze smogiem natomiast wspiera nas sama natura - najprostszym rozwiązaniem, które można zastosować, jest zakup filtrujących powietrze roślin. - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend. 

Niekończąca się opowieść, czyli drugie życie przedmiotów

Architekci z Tremend dokonują metamorfozy różnych obiektów: hoteli, centrów handlowych czy innych przestrzeni komercyjnych. Przy tych pracach często wykorzystują elementy zastane w danym miejscu, odnawiając je i nadając zupełnie nowy charakter. 

Przykładem może być modernizacja warszawskiej fabryki FSO, w której obecnie mieści się centrum targowo kongresowe Global Expo. W tym wypadku zachowano konstrukcję budynku, stare suwnice oraz lampy, przywracając im dawną świetność. Pomalowane i odnowione, stały się integralną częścią całego projektu, pozwalając zachować postindustrialny charakter przestrzeni, bez generowania odpadów. 

Warto również spojrzeć na zastosowanie elementów vintage we wnętrzu hotelu Mercure Budapest Buda. Tu z kolei udało się zachować meble oraz karoserię starego samochodu. 

Zielona energia

Nie będzie prawdziwej ochrony środowiska naturalnego bez wprowadzenia alternatywnych źródeł energii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wszystko zależy od inwestora, budżetu oraz skali projektu. Na polskim rynku nie brakuje jednak przykładów, które udowadniają, że samowystarczalność energetyczna budynku jest możliwa. 

Przykładem może być projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie, który trafił na listę prestiżowego konkursu World Building of the Year. Bryła budynku zostanie skonstruowana w taki sposób, by w jak największym stopniu zminimalizować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania dworca. Pozwolą ją pozyskać pompy ciepła. Zużycie prądu będą z kolei ograniczały energooszczędne oprawy LED oraz detektory ruchu, umożliwiające dostosowanie oświetlenia do pory roku. Nie zabraknie tu także stacji do ładowania elektrycznych rowerów.

Zew natury

Projektowanie zgodnie z naturą to także „zielone” wyposażenie wnętrz w formie roślin, zielonych ścian czy popularnych ostatnio lasów w słoiku. Zieleń to ozdoba, która nigdy nie wychodzi z mody, pasuje do każdego wnętrza i stylu, a ponadto - poprawia nastrój a także, co istotne, filtruje powietrze. Nic więc dziwnego, że rośliny są coraz bardziej widoczne w przestrzeniach publicznych, a często wręcz wysuwają się na pierwszy plan. 

Więcej na: http://tremend.pl/

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?
Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?
Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?
Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?
Czy projektując dom, mieszkanie, biuro możemy chronić środowisko?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony