ReklamaRehau Passion for Color A1
Funkcjonalne szuflady – poznaj rodzaje prowadnic do szuflad

Szuflady należą do tych elementów wyposażenia mebli, bez których trudno jest sobie wyobrazić wygodne użytkowanie biurka czy komody, a do tego są one wręcz nieodłącznym elementem mebli kuchennych! Służą do przechowywania tego wszystkiego, co chcemy mieć stale pod ręką, a jednak nie koniecznie chcemy, aby leżało to na blacie biurka czy szafki. Mało kto z nas zastanawia się nad tym, co umożliwia płynne działanie szuflady, a tak naprawdę to jedynie właściwie dobrane prowadnice do szuflad dadzą nam perfekcyjne wrażenia użytkowania.

Prowadnice kulkowe czy prowadnice rolkowe? Poznaj rodzaje prowadnic do szuflad
Wybierając meble wyposażone w szuflady, warto zwrócić uwagę na to, jakie prowadnice do szuflad zostały w nich zamontowane - w tym kontekście to kluczowe wręcz akcesoria meblowe. Od ich rodzaju oraz od sposobu montażu prowadnic zależy wygoda użytkowania mebla. Rodzaj prowadnic należy dopasować nie tylko do wielkości szuflady, ale także do jej umiejscowienia oraz przewidywanego obciążenia. W przypadku niewielkich szuflad przeznaczonych na lekkie przedmioty nie jest to aż tak istotne, ale szukając prowadnic do szuflad kuchennych, warto wybrać model dostosowany do przechowywania w nich ciężkich przedmiotów.

Mówiąc o rodzajach prowadnic montowanych w korpusie mebla, najczęściej wymieniamy prowadnice rolkowe oraz prowadnice kulkowe. W zależności od dobranego modelu prowadnice mogą pozwolić na częściowy lub pełny wysuw szuflady. Coraz częściej prowadnice są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład zintegrowana regulacja nachylenia frontu, którą można ustawić bez konieczności użycia narzędzi. 

Czym różnią się poszczególne rodzaje prowadnic?
Prowadnice rolkowe to najprostszy i najczęściej używany rodzaj prowadnic
. Składają się z szyny i poruszającej się w niej wytrzymałej rolki plastikowej, a ich montaż jest bardzo prosty. Pozwalają zarówno na pełny, jak i na częściowy wysuw, a producenci rekomendują, aby takie prowadnice do szuflad instalować w przypadku płytkich szuflad, które nie będą mocno obciążane. W ofertach sklepów takich jak Belmeb.pl można znaleźć duży wybór prowadnic rolkowych w wielu rozmiarach. Na szczególną uwagę zasługują prowadnice włoskiej marki Salice, cenione za niezawodność i wysoką jakość.

Drugi rodzaj, czyli prowadnice kulkowe, są nieco trudniejsze w montażu, ale bardziej uniwersalne. Często są stosowane jako prowadnice dolnego montażu, ponieważ nadają się do szerokich szuflad z dużym obciążeniem. Tu prowadnice poruszają się po łożyskach kulkowych, co przekłada się na bardzo płynny i dość cichy ruch, nawet przy maksymalnym obciążeniu. Jeżeli chcesz wykorzystywać szuflady do przechowywania ciężkich garnków czy dużej ilości zapasów żywnościowych, to warto zamontować prowadnice szuflad dolnego montażu marki Salice, które są w tym przypadku niezawodne.

Dlaczego prowadnice do szuflad są tak ważne?
Prowadnice do szuflad wydają się mało istotnym elementem, na który mało kto zwraca uwagę podczas zakupu mebli, a przecież to one odpowiadają za wygodne otwieranie i zamykanie szuflad. Warto jednak sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zastosowane w danej szufladzie, bo będzie to miało wpływ na komfort jej użytkowania. Wśród dodatkowych funkcji powinien znaleźć się na przykład cichy domyk, czyli mechanizm spowalniający, który będzie zapobiegał trzaskaniu frontu szuflady podczas jej zamykania.

Przy samodzielnym tworzeniu mebli można wybrać sposób montażu prowadnic, w zależności od oczekiwanego efektu. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie prowadnic dolnego montażu, które pozostaną niewidoczne i sprawią, że zachowamy piękny wygląd szuflady. Jeżeli chcesz kupić prowadnice najwyższej jakości, skorzystaj z oferty sprawdzonych dystrybutorów, takich jak sklep Belmeb.pl, w którym znajdziesz prowadnice wykonane z wysokiej jakości stali, przeznaczone do szuflad pełnego wysuwu, do modeli z częściowym wysuwem oraz prowadnice do szuflad dolnego montażu i wiele innych modeli prowadnic. Dzięki nim sprawisz, że szuflady będą działały perfekcyjnie, a niewidoczne mocowanie zapewni stylowe wykończenie każdego mebla.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

 • ~ Kris 2 4 miesiące temu widzę artykuł sponsorowany a szkoda bo naprawdę dobry temat na długą rozprawkę a tym bardziej na prezentacje tego co mamy na rynku prowadnic
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Adios 1 4 miesiące temu Wcale nie jest tak łatwo dostosować oraz znaleźć odpowiednie akcesoria czy komponenty w tym prowadnice do szaf. Coraz częściej na rynku można spotkać niską jakość i to wcale nie w niskiej cenie, niestety nawet markowe produkty tracą. Pozdrawiam https://stiservice.pl/uslugi/l... i życzę miłego dnia
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony