ReklamaLinak A1

Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie

Produkcja mebli

chemia

Mebleinfo   

Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie

Kemichal

Postarzanie naszych mebli to efekt celowy, zgodny z założonym przez nas wystrojem wnętrza. Patynowanie, to jedna z bardziej znanych metod postarzanie i uszlachetnianie drewna jak również sposób na efektowne wykończenie frontów meblowych. Lekko wytarte powierzchnie, możne uzyskać na wiele sposobów. Za pomocą patyny możemy naszym meblom nadać szlachetny charakter i nieco sentymentalny wygląd.

Jak postarzyć meble?

Istnieje kilka metod stylizowania mebli na starsze niż są w rzeczywistości. Te metody to: piaskowanie, szczotkowanie, bielenie, przyczernianie oraz patynowanie. Ze względu na łatwość wykonania tych prac skupimy się na patynowaniu. W zależności od potrzeb klienta i panujących aktualnie trendów możemy wybrać kilka metod pozwalających na uzyskanie efektu postarzania.

Firma Kemichal Polska w swojej ofercie ma zarówno rozpuszczalnikowe, jak i wodorozcieńczalne patyny, nadające się do aplikacji na elementy płaskie i frezowane. Postarzać można zarówno nowe elementy meblowe, jaki i meble używane, czy też przeznaczone do renowacji. W każdym przypadku jednak ważne jest, aby odpowiednio przygotować powierzchnię. Produkty przeznaczone do tego wymagają bowiem wniknięcia w strukturę mebli.

Przygotowanie do patynowania

Patynowanie należy rozpocząć od  przygotowania elementu na którym będziemy to wykonywać. Jego powierzchnia powinna być przeszlifowana papierem ściernym, a także pozbawiona kurzu i tłuszczu.

Następnie na oczyszczony element nanosimy bejcę w dowolnym kolorze. Po jej wyschnięciu należy polakierować ją lakierem podkładowym. Aby zwiększyć przyczepność patyny, po wyschnięciu lakieru podkładowego powierzchnię jeszcze raz dokładnie oczyszczamy z kurzu i pyłu oraz ponownie „zmatawiamy” papierem ściernym.

Patynujemy meble

Tak przygotowany element jest gotowy do kolejnego etapu postarzania – czyli nakładania patyny. Patynę zawsze przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Nakładamy ją równomiernie za pomocą natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego. Należy też unikać nanoszenia bardzo dużych ilości patyny, ponieważ jej nadmiar może spowodować zmniejszenie przyczepności lakieru nawierzchniowego do podłoża.

Po upływie około 15-20 minut, gdy powierzchnia patynowana wyschnie możemy ścierać. Do ścierania patyny możemy używać wełny stalowej lub skocz braitem jak również gąbką ścierną.

Ostatnim etapem pracy jest i nakładanie lakieru nawierzchniowego na wybarwione powierzchnie. Lakier pełni funkcję ochronną, po jego nałożeniu element należy pozostawić na kilka godz. do wyschnięcia. Tak spatynowane meble drewniane wyglądają klasycznie i elegancko.

www.kemichal.it

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie
Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie
Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie
Jak postarzyć meble? Czyli czym jest patynowanie

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony