ReklamaSCM - Xylexpo A1

Stoły drewniane – co warto wiedzieć przed zakupem?

Biznes

aktualności

Mebleinfo   

Stoły drewniane – co warto wiedzieć przed zakupem?

Stoły drewniane to ponadczasowy element wyposażenia każdego domu, łączący w sobie funkcjonalność, trwałość i estetyczny urok. Przed dokonaniem zakupu ważne jest jednak, aby zrozumieć kilka kluczowych aspektów, które pomogą wybrać stół idealnie dopasowany do potrzeb i charakteru wnętrza. Od rodzaju drewna, przez styl i rozmiar, aż po konserwację – wiedza ta będzie nieoceniona w procesie wyboru stołu, który posłuży przez wiele lat. W tym artykule zgłębimy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup drewnianego stołu.

Rodzaje drewna i ich właściwości
Wybór odpowiedniego rodzaju drewna to kluczowy aspekt przy zakupie stołu drewnianego
, gdyż ma on znaczący wpływ na wytrzymałość, wygląd oraz cenę produktu. Różne gatunki drewna mają swoje unikalne cechy, które warto znać przed podjęciem decyzji o zakupie. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich, wykorzystywane do produkcji stołów drewnianych.

 • Dąb jest jednym z najpopularniejszych wyborów ze względu na swoją wyjątkową trwałość i twardość. Jest odporny na ścieranie i uszkodzenia, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla stołów jadalnianych. Dąb charakteryzuje się też wyrazistym ziarnem, co nadaje stołom unikalny, naturalny wygląd. Szeroki wybór dębowych stołów znajdziesz na stronie Meble Katmandu.
 • Orzech wyróżnia się pięknym, ciemnym odcieniem i wyrafinowanym wzorem ziarna. Jest twardy i trwały, co czyni go doskonałym materiałem na eleganckie stoły, które będą centralnym punktem każdego pomieszczenia.
 • Sosna jest lżejsza i mniej kosztowna niż inne gatunki drewna. Jej miękkie ziarno i jasny kolor czynią ją popularnym wyborem dla stołów w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Sosna jest jednak mniej odporna na uszkodzenia niż drewno twarde.

Styl i design wybranego stołu z drewna
Styl i design stołu drewnianego to nie tylko kwestia estetyki, ale również ważny element, który wpływa na charakter całego pomieszczenia.
Wybierając stół do swojego domu, warto rozważyć kilka aspektów, aby zapewnić, że będzie on harmonijnie współgrał z resztą wnętrza.

Klasyczny styl
Stoły w klasycznym stylu często charakteryzują się solidną konstrukcją, eleganckimi nogami i tradycyjnymi zdobieniami. Są idealne do wnętrz, gdzie dominuje klasyczna, ponadczasowa estetyka.

Nowoczesny design
Stoły o nowoczesnym designie zazwyczaj mają proste, minimalistyczne linie i często łączą drewno z innymi materiałami, takimi jak metal czy szkło. Idealnie pasują do nowoczesnych, loftowych lub skandynawskich wnętrz.

Rustykalny urok
Stoły o rustykalnym charakterze często są wykonane z drewna o bardziej surowym wykończeniu, z widocznymi sękami i naturalnymi nieregularnościami. Sosna jest popularnym wyborem do stołów rustykalnych ze względu na ciepły kolor.

Rozmiar i funkcjonalność stołu z drewna
Wybór odpowiedniego stołu drewnianego, dostosowanego do rozmiaru i funkcji pomieszczenia, jest kluczowy dla komfortu i praktycznego wykorzystania przestrzeni. Rozmiar stołu powinien pasować do wielkości pomieszczenia i liczby użytkowników, którzy będą z niego korzystać na co dzień i od święta.

W małych przestrzeniach, takich jak niewielkie jadalnie czy kuchnie, należy wybrać kompaktowy stół, który nie będzie dominował, pozostawiając przestrzeń do poruszania się. Stoły rozkładane są idealne, zapewniając elastyczność – mniejsze na co dzień, rozszerzane na większe rozmiary przy okazjach.

Sprawdź najnowszą ofertę stołów drewnianych: https://meblekatmandu.pl/stoly

W większych przestrzeniach, jak przestronne jadalnie, można wybrać większe stoły, które stają się centralnym miejscem spotkań. Ważne, by były one dostatecznie duże dla wszystkich, ale nie przytłaczały przestrzeni.

Kształt stołu także ma znaczenie. Okrągłe stoły sprzyjają rozmowom i interakcji, prostokątne zapewniają więcej miejsca, a owalne stanowią kompromis, łącząc przestronność z większą swobodą ruchów. Stół powinien nie tylko pasować do przestrzeni, ale także być funkcjonalny i odpowiadać potrzebom użytkowników – czy to jako miejsce do codziennych posiłków, pracy czy centrum rozrywki podczas spotkań. Ważne, aby był solidny i estetyczny, dopełniając wnętrze.

Konserwacja i pielęgnacja drewnianego stołu
Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja drewnianego stołu są kluczowe dla zachowania jego wyglądu i trwałości przez lata. Drewno, będące naturalnym materiałem, wymaga regularnej troski, by uniknąć uszkodzeń i starzenia. Warto o tym wiedzieć jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup stołu drewnianego.

Podstawą jest regularne czyszczenie za pomocą miękkiej szmatki i łagodnego środka czyszczącego, unikając agresywnych chemikaliów, które mogą zaszkodzić drewnu. W przypadku rozlania płynów należy szybko usunąć wodę, by zapobiec plamom i pęcznieniu drewna.

Jak zabezpieczyć stół dębowy przed ścieraniem? Stosowanie wosków lub olejków do drewna pomaga chronić powierzchnię mebla, nadając mu blask i zapewniając ochronę przed zarysowaniami. Takie produkty należy aplikować regularnie zgodnie z zaleceniami producenta, aby drewno było w dobrej kondycji.

Ważna jest również ochrona przed ekstremalnymi warunkami, jak silne światło słoneczne, wysoka wilgotność czy duże zmiany temperatury. Drewno jest wrażliwe na takie zmiany i może się rozszerzać, kurczyć lub blaknąć, więc warto umieścić stół w miejscu, gdzie nie jest wystawiony bezpośrednio na te czynniki. Regularna konserwacja i pielęgnacja nie tylko przedłużają życie drewnianego stołu, ale także pozwalają cieszyć się jego urokiem przez wiele lat. Więcej na temat pielęgnacji przeczytasz w ostatnim poradniku: https://meblekatmandu.pl/pl/n/Jak-zabezpieczyc-stol-debowy-przed-scieraniem/209

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony