ReklamaRehau - fronty - zaluzje - obrzeza
Szybkie i dokładne oklejanie z okleiniarką marki Felder

Felder Group

W nowoczesnych zakładach meblarskich czas jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających w niebagatelnym stopniu na ekonomiczność. Dlatego oklejanie obrzeżami musi odbywać się jak najszybciej, najprościej i najwydajniej.

Aby to osiągnąć okleiniarka 60.06L z serii tempora F600 Format4 łączy w sobie takie kompetencje jak szybkość, produktywność, wszechstronność oraz komfort obsługi.

Okleiniarka 60.06L z pełną gamą agregatów obróbczych, dostępnych już w standardzie jest w stanie spełnić nawet wygórowane wymagania względem kompleksowej obróbki obrzeży. Przyjazne dla użytkownika sterowania „m-motion plus" i opcjonalnie „x-motion plus" gwarantują absolutną powtarzalność dokładności i pozwalają wraz z indywidualnie tworzonymi programami roboczymi błyskawicznie zmieniać materiał i przezbrajać, zarówno przy regulacji wykonywanej ręcznej, jak i za pomocą panelu smartouch.

Wygoda i szybkość pracy

W wersji „x-motion plus” jednostka sterująca smartouch i podłączenie do sieci zmniejszają do minimum potrzebę ręcznego przeprowadzania ustawień i umożliwiają szybki, prosty i intuicyjny wybór oraz sterowanie agregatami, a także kompletny nadzór nad wszystkimi funkcjami maszyny z poziomu monitora. Charakteryzuje się on przekątną 16 cali oraz prostymi i przejrzystymi symbolami agregatów i funkcji.

Do najważniejszych z nich należy: nieograniczona pamięć dla zdefiniowanych przez operatora programów roboczych, plan konserwacji, licznik metrów bieżących, wybór i precyzyjna regulacja sterowanych pozycyjnie i ustawianych motorycznie agregatów (dokładność regulacji 1/100 mm) z panelu obsługi, regulacja temperatury kleju z jej automatyczną redukcją w trybie spoczynku.

W zależności od produkcji stosować można obrzeża z rolki wzgl. doklejki drewniane o grubości od 0,4 do 6 mm i płyty o grubości do 60 mm. Czujnik na podczerwień rozpoznaje dostępne obrzeże, a magazynek, dostępny w opcji, do automatycznego doprowadzania doklejek drewnianych za pomocą rolki igłowej oferuje miejsce o łącznej szerokości do120 mm. O transport formatek z prędkością 10 m/min dba gąsienica łańcuchowa z nakładami gumowymi, które są delikatne dla materiału, a jednocześnie pewnie go trzymają. Z kolei od góry stabilność prowadzenia zapewnia belka dociskowa z 2 przesuniętymi względem siebie rzędami rolek.

Agregat wstępnego frezowania

Bardzo cennym, standardowym wyposażeniem przy tej maszynie jest agregat wstępnego frezowania, który pozwala osiągnąć idealnie czyste krawędzie przy płytach laminowanych. Frezowanie nadmiaru materiału dodanego przy cięciu wstępnym zostaje przejęte przez agregat frezujący, precyzyjnie formatującego do wymiaru końcowego. Dwie przeciwbieżnie obracające się głowice frezarskie ze sterowanym rozruchem i osobno ustawiane, wyposażone w noże diamentowe zapewniają pierwszorzędnie obrobioną krawędź płyty przed przyklejeniem obrzeża.

Krótki czas rozgrzewania kleju wynoszący 10 minut gwarantuje szybką gotowość do pracy okleiniarki tempora. Teflonowy zbiornik na kleje typu PUR lub EVA dysponuje pojemnością 1,5 kilograma i pozwala przez to na przyklejenie ok. 375 metrów bieżących obrzeża, przy 19 mm płycie. Dysponuje on również funkcją szybkiej zamiany, co pozwala na błyskawiczną zmianę rodzaju lub koloru kleju. Dodatkowo na życzenie doposażenie w zespół odprowadzania kleju pozwala przyspieszyć i ułatwia proces czyszczenia przy zmianie kleju.

Opatentowany agregat advantEdge

Z pewnością do unikatowych wyróżników tempory 60.06L należy opatentowany agregat advantEdge marki Format-4, który umożliwia osiągnąć zerową fugę sklejenia przy obrzeżach z topliwą, polimerową warstwą funkcyjną oraz obrzeżach laserowych. Agregat pracuje w oparciu o parametry elementu oklejanego i może być aktywowany względnie dezaktywowany bezpośrednio z panelu obsługi. AdvantEdge oferuje jednolity efekt optyczny na styku płyty z obrzeżem, zwłaszcza pożądany przy materiałach z wysokim połyskiem. Obrzeża dopasowane kolorystycznie do płyty zapewniają zerową fugę sklejenia, która optycznie jest jednolita i bez uciążliwej zamiany kleju przy różnorodnych kolorystycznie obrzeżach zyskuje się oszczędność na czasie przezbrajania.

O prawie niewidoczne fugi sklejenia dba również zespół dociskowy, składający się z masywnie wykonanej, napędzanej rolki ze sterowanym rozruchem, która dociska obrzeże do płyty. Sterowanie rozruchem nie dopuszcza do powstawania zabrudzeń klejem i „spiętrzenia” obrzeża. Dwie następujące po niej rolki stożkowe zamykają fugę sklejenia z góry i z dołu.

Do obcinania końcowego naddatku obrzeża z obu stron przeznaczony jest piłkowy agregat obcinający, który zbudowany jest z dwóch niezależnych zespołów tnących wyposażonych w silniki z przetwornicami częstotliwości (12.000 obr./min). Prowadnice liniowe zapewnia najwyższą precyzję. Pneumatycznie regulowany przechył pod kątem w zakresie 0°–10° odbywa się wygodnie z panelu smartouch.

Podobnie z panelu pozycyjnie steruje się, a ustawia motorycznie wielofunkcyjny agregat frezujący, który odpowiada za zbiór nadmiaru obrzeża z góry i z dołu. Pozwala on na frezowanie obrzeża na równo z płaszczyzną formatek lub profilowe, jak również fazowanie. Zbudowany jest z 2 niezależnych zespołów frezujących z silnikami z przetwornicami częstotliwości (12000 obr./min). Prowadnice liniowe przy tym agregacie zapewniają najwyższą precyzję przy jednoczesnych małych nakładach w konserwację.

Agregat zaokrąglania naroży

Kolejnym bardzo wartościowym agregatem jest ustawiany motorycznie agregat zaokrąglania naroży, który pozwala na wyeliminowanie pracochłonnych poprawek przy oklejonych formatkach. Agregat ten przejmuje „finisz” przy narożach formatek (również przy płytach soft- i postformingu) oklejonych obrzeżami o grubości 0,4–3,0 mm i wysokości 60 mm. Masywna konstrukcja z żeliwa szarego, prowadnice liniowe i frezy diamentowe ze sprzęgłem rozruchowym gwarantują długotrwałą precyzję.

- Sterowanie agregatem odbywa się z panelu obsługi. Agregat ten w standardzie wyposażony jest w jeden silnik, jednakże firma Felder oferuje przy tej maszynie również dwusilnikowy agregat zaokrąglania naroży. Z jego pomocą elementy o różnych profilach mogą zostać obrobione tylko w jednym toku obróbczym zapewniając tym samym jeszcze większą oszczędność czasu i wszechstronność – informuje firma Felder.

Wszelkie ślady wgłębień powstałe w trakcie frezowania usunięte zostają dzięki wchodzącym pod lekkim kątem nożom cykliny, pozwalając osiągnąć perfekcyjne wykończenie, a łatwość i szybkość regulacji tego agregatu w 2 osiach możliwe jest za sprawą sterowanego pozycyjnie, motorycznego ustawiania. 

Agregatem przy temporze dbającym o ostateczne oczyszczanie i wypolerowanie górnej i dolnej krawędzi przyklejonego obrzeża jest standardowa polerka. Zespół ten składa się z dwóch niezależnych silników elektrycznych wyposażonych w bawełniane tarcze.

W opcji, dla dowolnego doboru przez użytkownika do dyspozycji stoi jeszcze agregat cykliny płaskiej likwidujący pozostałości po kleju na fudze sklejenia, który może być kolejnym krokiem do uzyskania idealnego produktu końcowego.

Poza tym okleiniarkę można na życzenie wyposażyć w liczne dysze spryskujące dla środka czyszczącego, antyadhezyjnego czy poślizgowego. Dodatkowo lampa na podczerwień może pomóc rozwiązać problem z zimnymi płytami, które często nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Dzięki niej krawędź formatek przed agregatem nanoszącym klej zostaje ogrzana i zapewnia pewne zespolenie obrzeża z płytą.

Więcej: https://www.felder-group.com/pl-pl/produkty/okleiniarki-c1954/okleiniarka-tempora-f600-p144354

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony