ReklamaBi-Plast A1
Tchnęli nowe życie w dawną fabrykę FSO

Yassen Hristov

To właśnie tu, w warszawskiej fabryce FSO tworzono tak popularne w Polsce samochody jak Syrena, Warszawa czy duży Fiat. Rok 2011 był końcem motoryzacyjnej produkcji w naszym kraju. Żadne samochody już tu nie powstają. Jednak sama fabryka całkiem niedawno ponownie ożyła. Jedna z hal produkcyjnych przeszła właśnie metamorfozę, zmieniając się w nowoczesne centrum targowo-kongresowe.

Wnętrze jest utrzymane w postindustrialnym klimacie. Co warto podkreślić, świat architektury i designu jest od dawna zafascynowany pofabrycznymi przestrzeniami. Ze względu na ich unikatowy charakter, powierzchnię oraz wysokość, dają wiele możliwości aranżacyjnych. Również stanowią inspirację do powstawania wielu ciekawych projektów.

Przykładem takiego podejścia do pofabrycznych hal może być otwarte w listopadzie 2018 roku Global EXPO - Centrum Targowo-Kongresowe, które mieści się w dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. Architektoniczną koncepcję obiektu stworzyła pracownia Tremend. Architekci tej firmy postanowili zachować industrialny charakter przestrzeni i wykorzystać niektóre z elementów dawnej hali produkcyjnej.

- Współpraca z inwestorem przy tym projekcie była bardzo udana – przede wszystkim ze względu na jego wrażliwość i chęć zachowania ducha przeszłości. Ze względu na ograniczony budżet, staraliśmy się wykorzystać to, co zastaliśmy w hali - konstrukcję budynku, stare suwnice, lampy. Zgodnie z nurtem eko, odnowiliśmy te elementy i przywróciliśmy im dawną świetność. Dzięki temu nie tylko przestrzeń zachowała swój unikatowy, industrialny klimat, ale także powstała z poszanowaniem środowiska - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Industrialny urok z nutką nowoczesności

Wnętrze Global Expo świetnie wpisuje się w postindustrialną estetykę. Mamy tu do czynienia z surowością betonu i stali, którą zgrabnie przełamano nasyconymi kolorami. Stalowym konstrukcjom nadano żółte i czerwone barwy. To spowodowało, że fabryczna przestrzeń nabrała pewnego charakteru. Cały projekt dopełniają nowoczesne dodatki.

Umiejscowiono tu ławki o fantazyjnym kształcie oraz odnowiono oświetlenie. Natomiast widoczne rury wentylacyjne idealnie komponują się z atmosferą dawnej hali produkcyjnej.

Miejsce, które tętni życiem

W ten właśnie sposób dawna fabryka zyskała całkiem nowe życie. Obecnie jest miejscem wielu ważnych wydarzeń. Odbywają się tu targi, pokazy mody czy nawet wystawy zabytkowych pojazdów. Ta swoista metamorfoza dawnej fabryki sprawiła iż to miejsce odzyskało świetność i stało się jednym z modniejszych punktów na mapie stolicy.

Warto dodać, że to dopiero początkowy etap inwestycji. W pobliżu planowane jest również stworzenie centrum wystawienniczego.

Więcej na: http://tremend.pl/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony