ReklamaJaf Polska

aktualności

Branża meblarska apeluje do premiera o otwarcie salonów meblowych

Biznes

aktualności

Mebleinfo   

Branża meblarska apeluje do premiera o otwarcie salonów meblowych

Na co dzień ze sobą konkurują, jednak w obliczu pandemii prezentują jedność. Agata Meble, Jysk i Ikea we wspólnym oświadczeniu apelują do premiera o otwarcie salonów meblowych. Argumentują, że nie ma analiz mówiących, że wirus rozprzestrzenia się w sklepach z asortymentem meblarskim, a ich branża powinna być traktowany na równi z remontowo-budowlaną.

Wspólny apel firm do premiera

Agata Meble, Jysk i Ikea ostrzegają, że zamknięcie sklepów będzie oznaczało dla branży spadek dochodów, wzrost bezrobocia oraz ograniczenie możliwości rozwoju dla polskich firm

Według firm żadne z dostępnych analiz rozprzestrzeniania się wirusa nie wskazują sklepów meblowych, jako miejsca zakażeń koronawirusem.

Przedstawiły one również szereg rozwiązań i zmian w sklepach, które mają wzmocnić bezpieczeństwo

- Sklepy meblowe są bezpiecznymi miejscami zakupów, a branża meblarska jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki. W okresie epidemii, artykuły wyposażenia domów stały się produktami pierwszej potrzeby, ułatwiając pozostanie w domach. Polacy dostosowują się do nowej sytuacji i wyposażają w sposób bardziej funkcjonalny swoje miejsca pracy zdalnej, nauki w domu czy zabawy z dziećmi - zaczynają swój apel do premiera Mateusza Morawieckiego prezesi trzech znanych marek z branży meblarskiej w Polsce.

Podkreślają oni, że sklepy meblowe oferują zestawy produktów w znaczącej części pokrywające się z asortymentem marketów remontowo-budowlanych, które od 7 listopada pozostają otwarte. Jak tłumaczą, nie widzą podstaw do różnicowania tych dwóch rodzajów działalności.

- Uważamy, że Polacy powinni mieć możliwość zakupu produktów związanych nie tylko z remontami, ale również z urządzaniem mieszkań i dlatego wnioskujemy, aby przy wydawaniu aktów prawnych, także w przyszłości nasza działalność handlowa była traktowana podobnie do branży budowlano-remontowej - argumentują.

Według firm żadne z dostępnych analiz rozprzestrzeniania się wirusa nie wskazują sklepów meblowych, jako miejsca zakażeń koronawirusem. "Jednocześnie szereg publicznie dostępnych analiz i opinii potwierdza, iż zakłady pracy, w tym sklepy meblowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego" - przekonują.

Propozycje sektora

Podczas poniedziałkowego spotkania z panem Wicepremierem Jarosławem Gowinem branża przedstawiła kolejne propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach, które mają pozwolić im jeszcze lepiej kontrolować przepływ klientów oraz dbać o ich bezpieczne zakupy.

Znalazły się wśród nich:

 • Podwyższenie limitu klientów w sklepach - jeden klient na 20 metrów kw. (dziś to jeden klient na 15 metrów kw.).
 • Dezynfekcja najczęściej dotykanych miejsc w sklepie co godzinę, np. kasy, terminale płatnicze.
 • Zwiększenie liczby stanowisk do dezynfekcji rąk w sklepie dla klientów - dwa stanowiska na każde 500 metrów kw.
 • Monitorowanie przestrzegania zasad sanitarnych przez klientów (dezynfekowanie dłoni i noszenie maseczek). Wyznaczenie w sklepie osób do pilnowania zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki.

- Polscy producenci mebli oraz ich dystrybutorzy to ważny sektor polskiej gospodarki. Produkujemy w kraju, sprzedajemy dla naszych rodaków, ale też wzmacniamy polski eksport poprzez tworzenie kanałów dystrybucji do wielu krajów na świecie. Przedłużający się okres zamknięcia sklepów zdecydowanie wpłynie na załamanie tego systemu, tym samym na spadek dochodów, wzrost bezrobocia oraz ograniczenie możliwości rozwoju dla polskich firm - czytamy dalej w liście.

"Co więcej, wypowiadamy się również w imieniu tysięcy naszych pracowników, którzy czekają w gotowości do pracy i świadczenia usług sprzedaży w obecnym czasie. Przeszkoliliśmy ich z wymogów reżimu sanitarnego, wyposażyliśmy w niezbędne środki ochrony indywidualnej i każdego dnia wracamy do nich z informacją, że niestety sklepy pozostają zamknięte" - kończą.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony