ReklamaSenoplast - bez plam

aktualności

Branża meblarska szybko odbija się po ciężkich miesiącach

Biznes

aktualności

Mebleinfo   

Branża meblarska szybko odbija się po ciężkich miesiącach

pixabay.com

Tylko minus 6% wyniesie spadek obrotów w branży meblarskiej według nowego optymistycznego scenariusza. To oznacza około minus 3,1 mld zł w stosunku do wyniku z ubiegłego roku, który wynosił 50,5 mld zł. Szacowany wynik branży meblarskiej w 2020 roku jest znacząco lepszy niż we wcześniejszych prognozach.

Trzy czynniki ratują branżę z poważnych tarapatów: szybsze niż na początku prognozowano otwarcie handlu, inwestycje Europejczyków w wyposażenie mieszkań w konsekwencji rezygnacji z wakacyjnych wyjazdów, niski kurs złotówki do euro.

Zatrudnienie w branży w okresie luty-maj br. spadło o 7 tysięcy etatów, ale 1/3 firm przewiduje ponownie wzrost zatrudnienia w lipcu.

Niestety pogarsza się ciągle sytuacja producentów mebli kontaktowych w szczególności dostarczających meble na rynek HoReCa.

Sytuacja branży meblarskiej była dramatyczna

B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło od drugiej połowy marca br. już 6 fal badania monitorującego sytuację w wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień, sytuacja przestała się pogarszać a branża szybko wraca na poziom wysokich obrotów. Nie dotyczy to jednak rynku mebli kontraktowych.

W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się trzęsienie ziemi, które wstrzymało polską lokomotywę eksportową.

Nie jest tak źle?

Podstawę do aktualizacji wcześniejszych prognoz daje zaskakująco dobry wynik branży po maju br. przedstawiony przez GUS przed kilkoma dniami. Na poprawę wyniku złożyło się między innymi otwarcie placówek handlowych od początku maja, a nie jak wstępnie prognozowano dopiero w czerwcu, łagodzący kryzys impuls ze strony niskiego kursu złotówki – korzystnego dla eksporterów.

Koniunkturę na meble nieoczekiwanie podbija ograniczenie turystyki. Europejczycy spędzając więcej czasu w swoich mieszkaniach ruszyli wymieniać meble. Prognoza wyniku opiera się również na założeniu, że na jesienie nie będzie ponownej fali epidemicznej i związanej z tym możliwymi restrykcjami dla handlu.

Szacowany możliwy wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku podnosimy do 47,4 miliardów złotych wobec 50,5 mld w 2019 roku co oznacza spadek tylko o 6,2%! Należy zastrzec, że istotne dla wykonania aktualizacji dane z GUS mogą być w przyszłości korygowane, co miało miejsce w poprzednich latach.

Gdzie jest najtrudniejsza sytuacja?

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w firmach działających na rynku kontraktowym w sektorze HoReCa. Firmy produkujące meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym otrzymały nowe zlecenia i pracują obecnie na „pełnych obrotach”. Relatywnie najlepsza sytuacja dotyczy eksporterów mebli mieszkaniowych.

Duży wpływ na poprawę oceny sytuacji przedsiębiorstw miała wysoka dynamika powracających zamówień oraz wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych. 80% badanych firm pracuje z wykorzystaniem ponad 60% możliwości, a w tym 43% deklaruje wykorzystanie mocy produkcyjnych powyżej 80%. Nie dotyczy to jednak producentów mebli kontraktowych.

Sytuacja w meblach kontraktowych zamiast się polepszyć jest bez zmian od kwietnia br. Odnotowujemy miesiąc w miesiąc 90 procentowy spadek obrotów do miesięcy analogicznych roku 2019. Z wywiadu u klientów wynika, że sytuacja taka będzie miała miejsce jeszcze do co najmniej września tego roku.

Poziom przychodów deklarowanych przez ankietowanych wynosił  49% w kwietniu, 55% w maju, 79% w czerwcu i 78% w lipcu. Wg GUS przychody w maju stanowiły aż 80% wyniku z roku poprzedniego.

W kolejnych falach badania można było zaobserwować poprawę w zakresie portfela zamówień i obłożenia produkcji co potwierdza poprawę nastrojów w przedsiębiorstwach.

Poprawę nastrojów w branży potwierdzają odpowiedzi dotyczące przewidywanego stanu zatrudnienia. Blisko 1/3 firm przewiduje w lipcu większe zatrudnienie niż przed pandemią.

Częściowo pomogła Tarcza Antykryzysowa

Powodem kryzysu w branży meblarskiej był brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach oraz nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Wraz z otwarciem placówek handlowych kluczowy problem stopniowo traci na znaczeniu.

Problem z płynnością finansową częściowo rozwiązały instrumenty tarcz antykryzysowych. Dodatkowo pakiety osłonowe zapobiegły drastycznym zwolnieniom, dzięki czemu wskaźniki ufności konsumenckiej poprawiły się. Stopniowo narasta natomiast problem z załogami. W efekcie wdrożenia zaleceń zaostrzonego reżimu sanitarnego spadła wydajność produkcji co przy powracających zleceniach będzie wkrótce problemem.

W dłuższej perspektywie problemy będą także dotykać branży mebli kontraktowych i biurowych wobec obserwowanej fali problemów w turystyce, restauracjach oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na powierzchnie biurowe.

Duży wpływ na poprawę ocen miały zarówno powracające zamówienia jak i wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych. Odsetek ocen „dobrych” dla tarcz wzrósł na przestrzeni kolejnych badań z 3% do 48%, a ocen „słabych” spadł z 40% do 19%. Grono oceniających rozwiązania „przeciętnie” zmniejszyło się z 46% do 24%.

Jak branża meblarska ma wyjść z kryzysu?

Dla odbudowy kondycji branży potrzebna jest firmom odbudowa kapitałów i wdrożenie rozwiązań zapobiegających podobnym kryzysom w przyszłości. Po instrumentach płynnościowych branży potrzebne są instrumenty pobudzające popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny.

Na przykład: Stawka preferencyjna na meble – VAT 8%.; pomogłaby dodatkowa ulga podatkowa dla Kowalskiego – np. remontowa; Akcja promującą polskie wyroby na rynkach zagranicznych np. USA i zwiększenie aktywności w zakresie zapraszania misji dziennikarskich i gospodarczych (np. zaproszenie Furniture Today, zorganizowanie spotkania World Furniture Confederation w Polsce.

Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Ankiety i szacunki zrealizowane w okresie od 24 marca do 02 lipca na wytypowanej próbie firm branży meblarskiej.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  • ~ saden 1 5 miesięcy temu Tutaj macie info co warto robić, aby było wesoło - http://www.active-fitness.pl/ I jeśli tak do tego podejdziecie, wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Nie stójcie w miejscu!
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony