ReklamaBaner NEU-JKF

aktualności

Jak rząd chce ratować branżę meblarską?

Biznes

aktualności

Mebleinfo   

Jak rząd chce ratować branżę meblarską?

Sektor meblarski produkuje ok. 1,2 proc. wartości dodanej w gospodarce. Polska jest trzecim producentem mebli na świecie. Świecie, który nagle stanął. Zamknął rynki. A tym samym zamknęły się fabryki mebli. Czy uda się i jak uratować polską potęgę?

Rząd oskarżany jest o to, że z wciąż uaktualnianej Tarczy Antykryzysowej nie są w stanie skorzystać ani mali przedsiębiorcy, ani duzi – tyle w niej nierealnych wymagań. Zarzuca się też rządzącym, że nie myślą o pomocy dla największych firm w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju opracowało zasady takiej pomocy. Powstały główie z myślą o producentach mebli, których fabryki po prostu stanęły.

Co konkretnie proponuje MR?
Pomoc dla dużych firm w utrzymaniu zatrudnienia ma opierać się na:

uelastycznieniu czasu pracy,
rozliczeniu całej tegorocznej straty w przyszłym roku,
przedłużeniu bankowych kredytów obrotowych
czy podniesieniu limitu  pomocy de minimis z pułapu  200 tys. do 800 tys. euro

To niektóre z rozwiązań antykryzysowych, z których będą mogli korzystać polscy producenci mebli. Minister Jadwiga Emilewicz rozmawiała o sytuacji firm meblarskich z przedstawicielami tej branży.

– Będę starała się codziennie przedstawiać przedsiębiorcom ścieżki, z których będą mogli skorzystać w ramach Tarczy Antykryzysowej. Trzymamy cały czas rękę na pulsie. Tarcza Antykryzysowa, nad którą dziś pracuje  parlament, to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo w zakresie środków, które będziemy podejmować w najbliższym czasie dla stabilizowania sytuacji poszczególnych branż – zaznacza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Sektor meblarski odpowiada za około 1,2 proc. wartości dodanej w gospodarce. Jako gałąź produkcji jest liderem polskiego eksportu. W 2019 r. branża meblarska zanotowała wzrost zatrudnienia i wysoki poziomom nakładów inwestycyjnych.

Epidemia koronawirusa to wyzwanie dla całego sektora meblarskiego w Polsce. Przedstawiciele branży w rozmowie z minister Emilewicz zwracali uwagę m.in. na brak popytu oraz zatory płatnicze.

Jednym z głównych celów przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej jest utrzymanie płynności finansowej firm. Jak zapewnia szefowa resortu rozwoju zaproponowane rozwiązania antykryzysowe mają szansę realnie wesprzeć płynność firm meblarskich w tym newralgicznym czasie.

Wybrane rozwiązania dla firm meblarskich:

Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, w oparciu o dane finansowe na koniec 2019; Gwarancje de minimis z Banku Gospodarstwa Krajowego;

Dopłaty Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek;

Program Kapitał dla Bezpieczeństwa i Wzrostu PFR. Możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł;

Ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE;

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach;

Przesunięcie wejścia w życie nowego JPK – dopiero od 1 lipca 2020 r.

Prolongata ważności udzielonych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców;

Możliwość odroczenia składek na ZUS – bez opłat i odsetek;

Prolongata terminu przekazania zaliczek na PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu do końca maja.

źródło: Ministerstwo Rozwoju

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony