ReklamaSCM Forum Holzbau A1

aktualności

Jakie są główne problemy branży meblarskiej?

Biznes

aktualności

Mebleinfo   

Jakie są główne problemy branży meblarskiej?

Peter Cook Consulting

Jak wynika z wielu badań, polscy producenci niechętnie inwestują w rozwój pracowników, ponieważ nie stać ich na nieefektywne szkolenia. Zdaniem wielu managerów na rynku brakuje dobrych szkoleń i dobrych trenerów z doświadczeniem branżowym. Firma Peter Cook Consulting postanowiła przeanalizować problemy branży meblarskiej w Polsce. Zebrano informacje z prawie 100 podmiotów działających w tym segmencie gospodarki.

Jakie problemy przeżywa branża meblarska?

Dlatego firma Peter Cook Consulting, która od 22 lat dostarcza dopasowane narzędzia do efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi – zrealizowała wspólnie z B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego projekt badawczy. Celem tego działania było zdiagnozowanie głównych problemów w branży meblarskiej, przed którymi stoją pracodawcy, kierownicy, handlowcy i pokazanie strategii na przyszłość.

- W dzisiejszych czasach, klienci firm consultingowych, oczekują najczęściej szybkich i skutecznych metod pracy, trwale polepszających sytuację ich firmy. Oznacza to, iż wszystkie podejmowane działania powinny być działaniami wysoce zindywidualizowanymi, ponieważ nie istnieją uniwersalne wzorce postępowania pasujące jednakowo do wszystkich firm na rynku.- powiedział Witold Zalech, członek zarządu Peter Cook.

Mechanizm badania przedstawił Tomasz Wiktorski, właściciel B+R Studio.

- Dzięki doskonałej znajomości branży meblarskiej oraz wykorzystaniu autorskich metod badawczych –BRS 360stopni., przedstawiliśmy sytuację na rynku z kilku punktów widzenia: makroekomomicznego – danych statystycznych, mikroekonomicznego – wywiadów indywidualnych oraz ankiety ilościowej, wszystko z zachowaniem zasad tajemnicy statystycznej i anonimizacji danych – dodaje Tomasz Wiktorski, właściciel B+R Studio. Kilka wniosków wynikających z wypowiedzi handlowców i managerów zaskoczyło nas jako badaczy, jednoznacznie pokazały bardzo dużą świadomość pracowników.

Brak pracowników, brak specjalistów - jakie perspektywy?

Problemem, z którym zmagają się przedsiębiorcy z branży meblarskiej, to nie tylko brak ludzi do pracy, ale również brak kadr o odpowiednich kwalifikacjach, niska efektywność zespołów czy duża rotacja pracowników, którym nie odpowiada system pracy dobrze funkcjonujący jeszcze 15–20 lat temu.

Analizując obiektywne dane branży meblarskiej i biorąc pod uwagę przemiany gospodarcze, należy stwierdzić, że prawdopodobnie liczba pracujących w meblarstwie już się istotnie nie zwiększy. W perspektywie 10 lat grono osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się o blisko 7%, a liczba pracujących w meblarstwie zostanie ograniczona jeszcze bardziej.

Tym samym już dziś znacząco wzrasta znaczenie innych niż wynagrodzenie narzędzi motywacyjnych oraz rola kompetencji managerów do utrzymania i poprawy efektywności zespołów.

Badania do raportu „Pracownik na wagę złota. Strategie firm meblarskich w dobie rynku pracowników” zrealizowano we wrześniu bieżącego roku na grupie blisko 100 podmiotów, które działają w branży meblarskiej.

Zebrane dane zostały opracowane w formie darmowego raportu, który można pobrać od 7 listopada ze strony:  http://brstudio.eu/pracownik-na-wage-zlota/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony