ReklamaSenoplast - bez plam

aktualności

Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.

Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.

Inter Door

Kiedy jesteśmy na etapie budowy domu, czy też remontu albo nawet urządzania mieszkania musimy przede wszystkim myśleć o rozwiązaniach, które będą funkcjonalne. A to jest istotne już na etapie projektu przestrzeni. Również przy wyborze drzwi. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na drzwi dwuskrzydłowe, albo na standardowe jednoskrzydłowe i musimy kombinować z przesuwnymi. Eksperci INTER DOOR podpowiadają co i jak właściwie mierzyć.

Planując podział przestrzeni, trzeba zdecydować, jakie będą wymiary otworów drzwiowych, a więc wymiary ościeżnic i drzwi. Ich umiejscowienie i wielkość musi być określona już w projekcie. Wielu producentów posiada w swojej ofercie standardowe wymiary drzwi. A jeśli standardowe to jakie?

Standardowe wymiary
Urządzając wnętrze stawiamy nie tylko na wygląd, ale i funkcjonalność. A więc w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy łazienka zaleca się, aby szerokość drzwi wynosiła min. 80 cm, zapewni to wygodne przechodzenie. Drzwi o wymiarach 60 lub 70 można zamontować w pomieszczeniach z których rzadziej korzystamy np. spiżarnia. Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych do tzw. pomieszczeń mokrych (łazienka, pralnia, kuchnia) to 80 x 200 cm (pamiętajmy, że powinny mieć one także podcięcie wentylacyjne). Standardowa szerokość skrzydeł drzwi uchylnych to: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Skrzydła drzwi przesuwnych mają najczęściej szerokość 80–100 cm (szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może jednak przekraczać 240 cm). Standardowa wysokość (skrzydła)drzwi wewnętrznych to 203 cm.

Ościeżnice stałe INTER DOOR mają szerokość od 8 do 52 cm a na życzenie Klienta sięgają większych wymiarów nawet 60 cm (w jednym kawałku). Ościeżnice regulowane to najbardziej popularne ościeżnice na rynku, które zapewniają bardziej komfortową pracę przy montażu drzwi ich rozmiary również odpowiadają wymiarom ościeżnic stałych. Można je dopasować do prawie każdej grubości ściany. Przy ich zakupie pamiętajmy, że ich zewnętrzne wymiary powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 cm (wolne miejsce między otworem w ścianie a ościeżnicą wypełni pianka montażowa).

Już na etapie planowania i projektowania warto pomyśleć o tym jakie drzwi chcemy – czy standardowe jednoskrzydłowe, czy też dwuskrzydłowe a może nawet przesuwne? W ofercie INTER DOOR znajdzie się wiele rozwiązań, które sprawią, że nasze wnętrze będzie funkcjonalne i nie musimy się bać np. kolizji między drzwiami a innymi lokatorami. Projektanci INTER DOOR bardzo chętnie realizują również projekty na indywidualne zamówienie, dzięki czemu możemy mieć drzwi na wymiar. Do najbardziej pożądanych obecnie rozwiązań należy poszerzanie opasek górnych ościeżnicy do sufitu co optycznie zwiększa wysokość drzwi. Wykorzystujemy w tym celu standardową wysokość otworu montażowego bez konieczności jego powiększania. Innym rozwiązaniem, które INTER DOOR wykonuje z poza oferty standardowej to drzwi o wysokości do 3 metrów. Drzwi takie wykonywane są również w wersji bez górnej belki ościeżnicy ze skrzydłem wysokim do samego sufitu. Kolejnym rozwiązaniem jest zabudowa całej ściany panelami połączonymi z drzwiami. Drzwi mogą mieć wysokość standardową jak i wyższą zależnie od inwencji autora aranżacji.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednym - żeby nie było problemów i pełna jasność między kupującym a sprzedającym – zwracajcie uwagę na słownictwo. Warto używać nazw takich jak: wymiary otworów drzwiowych, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi.

www.interdoor.pl

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.
Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.
Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.
Jakie są wymiary drzwi? Szerokość, wysokość i ościeżnica.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

 • ~ peksel 1 miesiąc temu Potrzebna mi jest wymiana zamków w Krakowie. Czy znacie ich - https://kniz.pl/serwis-okien-i... ? Ewentualnie kogoś innego, kto wykonuje podobne usługi? Wiadomo - rozsądnie cenowo i dobrze jakościowo.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony