ReklamaRehau Passion for Color A1

aktualności

Kolekcja mebli łazienkowych COMFY jako odpowiedź na demograficzne wyzwanie społeczeństwa.

Kolekcja mebli łazienkowych COMFY jako odpowiedź na demograficzne wyzwanie społeczeństwa.

Bezpieczeństwo, wygoda, funkcjonalność –  to kluczowe zagadnienia brane pod uwagę, gdy w grę wchodzi aranżacja przestrzeni dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, na wózkach inwalidzkich i przechodzących rehabilitację.  Z myślą o ich potrzebach powstała kolekcja mebli łazienkowych COMFY marki Krofam, wg projektu studia projektowego Husarska. Ta kolekcja udowadnia, że meble dla osób starszych i niepełnosprawnych mogą być designerskie.

Łazienka, chociaż niezbędna w każdym domu, może być miejscem stwarzającym zagrożenia dla osób starszych, mających problemy ze wzrokiem czy dotkniętych niepełnosprawnością ruchową. Statystycznie to dla nich najbardziej niebezpieczne miejsce w domu. Aby łazienka pełniła swoją funkcję użytkową, powinna być wyposażona nie tylko w tradycyjne, niezbędne elementy, ale przede wszystkim takie, które zapewniają użytkownikom większą funkcjonalność i bezpieczeństwo. Seria mebli łazienkowych COMFY uzyskała wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Firma Hettich dostarczyła niezawodne systemy okuć do tej kolekcji, przykładając się tym samym do jeszcze większej funkcjonalności mebli COMFY. 

Łatwy dostęp 
Aranżując łazienkę z wykorzystaniem mebli z kolekcji COMFY zadbano o to, aby senior lub osoba z ograniczeniami ruchowymi miała ułatwiony dostęp do zawartości szafek łazienkowych. Obok umywalki pojawiło się funkcjonalne, niskie cargo, którego górna krawędź znalazła się na poziomie umywalki.

W tym meblu zastosowano prowadnice Quadro marki Hettich, przeznaczoną do drewna, która przesuwa się lekko i płynnie nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Blat wieńczący cargo ma podwyższone boki, a powstały w ten sposób rant skutecznie zapobiega spadaniu przedmiotów. Projektując szafki wiszące zwrócono szczególna uwagę na to jak otwierają się fronty, ponieważ ten aspekt, był często wymieniony jako problematyczny przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ponieważ tradycyjne otwieranie szafek łazienkowych wymusza wycofanie się wózkiem z łazienki w kolekcji Comfy postawiono na inne systemy otwierania. W wiszących szafkach zastosowano zamiennie system drzwiczek składanych WingLine L, oraz system SlideLine 55 Plus, który przesuwa drzwiczki, nie ograniczając w ten sposób dostępności oraz przestrzeni.  Więcej miejsca na przechowywanie
Aby maksymalnie podnieść funkcjonalność mebli łazienkowych, zadbano o dodatkową przestrzeń do przechowywania. Umywalka nie została połączona z szafką, dzięki czemu do dyspozycji użytkownika jest wygodny blat z przegródkami, idealny do przechowywania kosmetyków czy środków higienicznych. Podwyższone boki szafki zapobiegają spadaniu przedmiotów z blatu – rant skutecznie je przed tym chroni. Szafki wiszące na ścianie są zamocowane za pomocą zawieszki SAH 130 marki Hettich.

Umywalka dostępna dla wszystkich 
Planując umywalkę w łazience dla osób z niepełnosprawnością zadbano nie tylko o jej odpowiednią wysokość, ale również odpowiednie wyprofilowanie. Zastosowany przy umywalce wygodny reling ułatwia poruszanie się, nie wpływając na komfort użytkowania innych domowników. Płaski przód umywalki ułatwia postawienie na niej kosmetyków czy przyborów do pielęgnacji. Po obu stronach umywalki zastosowano dwa wygodne blaty, które zostały uwzględnione w projekcie po sugestii starszych osób. W tym innowacyjnym projekcie łazienki przewidziano aż 3 sposoby montażu umywalki – w wersji wiszącej, wiszącej z szafką oraz stojącej na specjalnym, montowanym do relingu blacie.

Kolory, które pomagają
Kolorystyka kolekcji COMFY nie jest przypadkowa. Jak wynika z konsultacji społecznych, które były podstawą tego projektu, osoby niedowidzące najlepiej odbierają mocne kontrasty kolorystyczne we wnętrzu. To ułatwia im poruszanie się po przestrzeni łazienki i pozwala im określić odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Biel i czerń zastosowane w projekcie są ze sobą subtelnie skomponowane: białe fronty szafek doskonale współgrają z czarnymi bokami i uchwytami. W drugiej wersji połączono barwę dębu ze szlachetną czernią.


W kolekcji mebli łazienkowych COMFY zastosowano: system otwierania drzwi WingLine L oraz SlideLine 55 Plus oraz prowadnice Quadro.    

Kolekcja COMFY otrzymała wyróżnienie w Konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż” za kolekcję mebli łazienkowych do łazienek prywatnych i publicznych oraz tytuł „Must have 2021” na Łódź Design Festival.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony