ReklamaRehau obrzeża
Roboty współpracujące w produkcji mebli i wyposażenia

Roboty współpracujące (coboty, z ang. collaborative robots, cobots) pozwalają uzyskać najwyższą jakość wyrobów meblowych i wyposażenia dzięki zachowaniu dokładności procesów i minimalnemu marginesowi błędu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują powtarzalne czynności lub trudne warunki pracy. Coboty mogą m.in. wkręcać elementy lub nawiercać otwory, dokładnie odmierzać ilość kleju stosowanego podczas łączenia lub wesprzeć procesy wykańczania powierzchni, malowania, pakowaniaczy paletyzacji.

Badanie „Barometr robotyzacji MŚP”*  przeprowadzone w Polsce pod koniec 2019 roku pokazało, że 17,2 procent ankietowanych przedsiębiorstw z branży drewno i wyroby drewniane (meblarstwo) posiada roboty na liniach produkcyjnych. Firmy mogą w relatywnie prosty sposób zwiększyć zakres zastosowania robotyki korzystając z cobotów, które zapewniają wymagane reżimem technologicznym dokładność, elastyczność i bezpieczeństwo pracowników.

Coboty cechuje prosta, intuicyjna obsługa. Można je szybko konfigurować do realizacji nowych zadań w tradycyjny sposób z użyciem języka skryptowego lub wykorzystując możliwości uczenia robota. Aby zaprogramować robota w najprostszy sposób wystarczy samodzielnie przesunąć jego ramię pokazując punkty, w jakich ma się ono znaleźć, a robot zapamięta i powtórzy ruchy. Urządzeniem steruje się przy użyciu wygodnego wyświetlacza dotykowego z graficznym interfejsem użytkownika. Cechy użytkowe idą w parze z korzyściami ekonomicznymi. Zaletą cobotów jest nie tylko niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych, ale także szybsza amortyzacja i szeroki dostęp do wiedzy dotyczącej zakresu zastosowania i programowania.

Wysoka precyzja działania i bezpieczeństwo
Praca robotów współpracujących cechuje się wysoką powtarzalnością, z dokładnością do ± 0,03 mm, także w trybie całodobowym. Ich wdrożenie pozwala skrócić czas trwania cyklu i zmniejszyć straty surowców. Oprócz wykonywania zadań produkcyjnych, po zamontowaniu systemu wizyjnego roboty współpracujące mogą zająć się kontrolą jakości. Identyfikacja wadliwych elementów przed ich dalszą obróbką pozwala zmniejszyć ilość odpadów.

Roboty współpracujące mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach czystych jak i przy procesach obróbki mebli cechujących się trudnymi warunkami pracy, wymagających zabezpieczenia przed szkodliwym pyłem powstałym podczas obróbki drewna i oparami lakierów stosowanych w przemyśle. Coboty są zaprojektowane pod kątem bliskiej współpracy z człowiekiem bez dodatkowych wygrodzeń (po analizie ryzyka).Roboty współpracujące Universal Robots spełniają wymagania bezpieczeństwa współpracujących systemów robotycznych zawarte w specyfikacji ISO/TS 15066 i są zgodne z unijną dyrektywą maszynową nr 2006/42/EC.

Skręcają, kleją i umieszczają na miejscu elementy
Coboty sprawdzają się w wielu zastosowaniach związanych z produkcją w przemyśle meblarskim i drzewnym oraz wyposażenia, i mogą być przydatne w większości firm produkcyjnych, niezależnie od skali działania. Automatyzują procesy takie jak podnoszenie i umieszczanie elementów, polerowanie, formowanie wtryskowe, sterowanie CNC, pakowanie i paletyzacja, kontrola jakości, montaż, wkręcanie, klejenie czy malowanie. Można je szybko i łatwo przezbroić do produkcji nowej partii czy do wykonywania innego zadania. Dzięki małym rozmiarom coboty mogą pracować na niewielkich stanowiskach lub ciasnych liniach montażowych, zapewniając dodatkowe moce wytwórcze przy różnych procesach, w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Są wsparciem przy większych zamówieniach, których przedsiębiorstwo nie byłoby w stanie się zrealizować bez dodatkowych możliwości produkcyjnych. W przypadku obsługi procesu klejenia gwarantują niezmiennie wysoką jakość, a także jednolity poziom dozowania na przestrzeni lat.

Przykłady rynkowe – wdrożenia cobotów Universal Robots
Rozwiązanie oparte na cobocie UR10 wdrożył Etalex– producent systemów regałowych. Cobot wyciąga elementy podlegających obróbce z prasy krawędziowej przy użyciu przyssawki i odkłada je na stos. Przed zastosowaniem robota praca ręczna w pobliżu prasy krawędziowej narażała pracowników na ryzyko. Obecnie, dzięki robotom Universal Robots udało się wyeliminować to zagrożenie, a operator poświęca dziennie godzinę na kontrolę jakości pracy cobota. Robot pracuje 24 h na dobę, bez zewnętrznych zabezpieczeń. 

Z kolei Franke, producent wyposażenia kuchennego, zdecydował się na optymalizację produkcji zlewozmywaków w celuobniżenia kosztów i poprawy konkurencyjności. Zastosowany UR5 pracuje przy produkcji 10000 zlewozmywaków rocznie – przykleja bloki montażowe po obu stronach aluminiowej formy. Wykorzystanie cobota pozwoliło zredukować ilość wykorzystywanego kleju oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo błędów podczas klejenia.

Więcej informacji na temat zastosowania cobotów w przemyśle meblarskim, stolarskim i wyposażenia można uzyskać na stronie: www.universal-robots.com/pl/industry

----------------------------------------------------------------------------------------------------

*Badanie „Barometr robotyzacji małych i średnich przedsiębiorstw” przeprowadziło ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na grupie 300 małych i średnich polskich przedsiębiorstw pod koniec 2019 roku. Wśród ankietowanych znalazły się przedsiębiorstwa z branż: motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej, spożywczej, tekstyliów, wyrobów szklanych i ceramicznych, wyrobów papierowych, metalowej i maszynowej oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Badanie zrealizowano techniką CATI. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Universal Robots.


 

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Universal Robots

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Roboty współpracujące w produkcji mebli i wyposażenia
Roboty współpracujące w produkcji mebli i wyposażenia
Roboty współpracujące w produkcji mebli i wyposażenia
Roboty współpracujące w produkcji mebli i wyposażenia

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony