ReklamaSenoplast - bez plam

aktualności

Szafy pod skosami tak jak chcesz

Szafy pod skosami tak jak chcesz

Komandor

Jeśli mieszkacie w domu jednorodzinnym, często poddasze jest traktowane jako kolejne pomieszczenie do wykorzystania. Jednak ze względu na istniejące skosy dachowe, ciężko jest zaplanować odpowiedni rozkład mebli. Tu z pomocą przychodzą meble indywidualnie projektowane na wymiar, także wpasowujące się w sufitowe pochylenia.

Projektując meble pod wymiar, do pomieszczenia, gdzie mamy do czynienia ze skośnymi ścianami lub takim dachem musimy wiedzieć, że wymaga to nie tylko dużej wiedzy, ale też olbrzymich umiejętności i doświadczenia przy montażu. Przy takich meblach musimy zachować maksymalną precyzję w każdym detalu. Jednak dzięki takim meblom nie tylko odmienisz swój strych, ale również zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania czy pracy w warunkach domowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu mebli na wymiar?

Na początek warto wiedzieć, że tak projektowane meble nie różnią się tak bardzo od klasycznych. Są jednak elementy, o których warto pamiętać, żeby na przykład szafa na poddaszu była funkcjonalna i użyteczna. Zawsze pamiętać należy o jednym – o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni przed takim meblem, aby każde podejście do niego nie wymagało schylania się lub kucania w strefie obniżenia. Najlepiej w meblach pod skosami przechowywać rzeczy, po które sięgamy rzadko lub sezonowo, wówczas uciążliwość schylania ograniczymy do minimum.

Dlaczego projektowanie mebli o nieregularnych wymiarach ma swoje znaczenie?

Jeden bok mebla może być wyższy od drugiego. Jedne drzwi mogą być prostokątne, a inne przypominać figurę geometryczną. Mebel projektowany pod skosem powinien idealnie wpasować się w miejsce, w którym ma docelowo stać. Wkomponowanie tego typu mebla w trudną aranżacyjnie przestrzeń, jaką jest poddasze, wymaga naprawdę umiejętności właściwego planowania i montażu. Tu lepiej zaufać fachowcom, aby efekt samodzielnych prac nas nie rozczarował.

Jak się przygotować do projektowania mebli w pomieszczeniach ze skosami?

Przygotowując się do projektowania takich mebli musimy zacząć od dokładnego wymierzenia powierzchni. Precyzyjnie ustalmy nachylenie kątów dachu, a także głębokość wnęki. Te parametry pozwolą określić jak dany mebel pod skosem ma zostać wykonany.

To jednak nie wszystko. Musimy też zadbać, aby był funkcjonalny, odpowiadał potrzebom domowników i pasował stylistycznie do reszty pomieszczenia.

Od razu rozwiewamy wszelkiego rodzaju pomysły w stylu „poszukam takiej szafy w salonie meblowym” – nie znajdziemy tak idealnie „skrojonego” mebla do naszej powierzchni w stałej ekspozycji. Te detale i tyle zadań potrafi połączyć w sobie jedynie mebel na wymiar, czyli dobrze „skrojona na miarę” szafa pod skosem.

Drzwi przesuwne czy uchylne - jakie drzwi wybrać do szafy pod skosem?

W tego typu szafie możemy z powodzeniem zastosować zarówno drzwi przesuwne jak i drzwi uchylne. To tak naprawdę zależy od przestrzeni jaką dysponujemy. Możemy również wprowadzić do naszego mebla oba te rozwiązania. Przecież taka szafa powstaje na nasze indywidualne zamówienie.

Możemy też zostawić otwartą przestrzeń regałową, jeśli taki styl mebla bardziej pasuje do aranżacji pokoju na poddaszu.

Drzwi przesuwane „lubią” niewielką przestrzeń

Jeśli pomieszczenie nie jest duże, a koło szafy musisz postawić łóżko lub biurko, naturalnym wyborem będą jednak drzwi przesuwane. Otwarcie takich drzwi nie wymaga dużej, wolnej przestrzeni przed nimi, ponieważ przesuwają się w jednej płaszczyźnie. Drzwi przesuwne w szafie pod skosem czasami są jedynym rozwiązaniem, ponieważ klasycznie otwierane drzwi szafy mogłyby haczyć o skośny sufit, uniemożliwiając pełne otwarcie mebla. W przypadku mebli na wymiar i drzwi przesuwnych, zarówno szeroka oferta systemów, jak i materiałów które można wykorzystać w drzwiach pozwalają zaprojektować wyjątkowy mebel pod skosem i wpasować go w dowolny styl i klimat wnętrza.

Drzwi uchylne wyznaczą strefy

Jeśli dysponujemy większą przestrzenią na poddaszu, wówczas możemy zastosować w naszym meblu drzwi uchylne. Takie rozwiązanie pomoże podzielić mebel na niezależne strefy i będzie można otwierać tylko wybrany segment w zależności od potrzeb. To również wygodne i dobre rozwiązanie ułatwiające organizację szafy. Pamiętać należy jednak o odpowiedniej liczbie zawiasów, aby dobrze trzymały fronty szafy.

Może się również zdarzyć, że w szafie do pomieszczenia ze skosami musimy zastosować oba rozwiązania, czyli drzwi uchylne i przesuwane. Zazwyczaj tego typu rozwiązanie stosowane jest, kiedy nachylenie skosu, w który komponowana jest szafa przesuwna, jest dosyć duże. Wymaga to zastosowania w meblu oprócz drzwi prostokątnych, także drzwi z częściowym skosem oraz bardzo często więcej niż dwóch frontów całkowicie skośnych. Wówczas, z uwagi na konstrukcję i możliwości systemów przesuwnych, ostatnie drzwi, aby mogły być otwierane, wykonywane są w systemie uchylnym.

Systemy Komandor do drzwi na skosie i na taką opcję są przygotowane. Dzięki jednolitej stylistyce profilu (ramki) w drzwiach uchylnych i przesuwnych, mebel prezentuje się harmonijnie i nie ma mieszania stylów.

Jak zagospodarować wnętrze mebli pod skosem?

W strefach mebla zlokalizowanego przy skosie możemy zastosować rząd półek, na których będą przechowywane składane rzeczy. W tym przypadku ich głębokość może być dowolna, dopasowana do wnęki. Dobrym rozwiązaniem, w zależności od głębokości mebla, jest także drążek na wieszaki. O ile jego wysokość od podłogi wynosi co najmniej 100 cm i wiszące na nim rzeczy nie haczą o drzwi. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak głębokości wnętrza szafy około 55-60 cm.

W niskich partiach szafy w pobliżu skosu sprawdzą się też wysuwne szuflady na drobne rzeczy i kosze na grube swetry lub ubrania sezonowe.

Meble na wymiar pomogą w zagospodarowaniu dowolnej przestrzeni na poddaszu, gdzie znajdują się skośne ściany. Niezależnie czy będzie to garderoba, pokój dziecka czy sypialnia, tak zaplanowane i zamontowane meble na wymiar sprawdzą się w tym pomieszczeniu najlepiej. Dzięki nim nieustawne skosy i trudne przestrzenie zamienisz w praktyczne schowki i dobrze wykorzystasz atuty wnętrza na poddaszu.

Odpowiednio zaprojektowane meble pod skosem wykonane na dowolny wymiar staną się Twoim sprzymierzeńcem w walce o każdy centymetr powierzchni. Dobrym wyborem będą meble na wymiar Komandor.

Specjaliści Komandor nie tylko doradzą Ci jak zaprojektować funkcjonalne meble na wymiar, ale także dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tego typu rozwiązaniach, zamontują je w nawet najtrudniejszej przestrzeni. Przekonasz się, że będą idealnie pasowały do wnętrza i dobrze służyły każdego dnia, przez wiele lat.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony