ReklamaRehau Passion for Color A1

Produkcja mebli

Tarcica meblowa premium – deficytowy produkt tartaczny w Polsce

Tarcica meblowa premium – deficytowy produkt tartaczny w Polsce

Przetarcie drewna okrągłego jest pierwszym i kluczowym etapem w produkcji wysokiej jakości mebli, o czym wiedzą zarówno polscy, jak i włoscy producenci. Co ich łączy prócz tego, że tworzą trzon światowej czołówki meblarskiej? Technologie szyte na miarę produktu.

Produkcję wysokiej jakości tarcicy meblowej można zaliczyć do najwyższego poziomu wtajemniczenia w zakresie pierwiastkowego przerobu drewna, a niestety jej podaż w Polsce jest wciąż za mała w stosunku do zapotrzebowania. Brakuje małych i średnich tartaków, które wyspecjalizowałyby się w jej wytwarzaniu i dostarczaniu do renomowanych zakładów meblowych. Chodzi nie tylko o tarcicę z wielkowymiarowego drewna liściastego, ale nawet listwy tapicerskie z papierówki. - Kłoda, z której chcemy pozyskać konstrukcyjne elementy meblowe najwyższej klasy jakości, musi być potraktowana w sposób specjalny – mówi Tadeusz Jóźwik z firmy Teknika, która od kilkunastu lat transferuje do polskich zakładów know-how doświadczonych włoskich liderów w zakresie przetarcia drewna okrągłego, tj. Primultini, Bongioanni czy Storti.

Tarcica iglasta i liściasta

W Polsce maszynom tych marek zaufało wielu producentów mebli, otrzymując gwarancję, że są to technologie szyte na miarę oczekiwanej jakości końcowego wyrobu: tarcicy meblowej o wysokiej wytrzymałości i atrakcyjności wizualnej, pozyskiwanej zarówno z sortymentów iglastych, jak i trudnych w obróbce gatunków liściastych. - Nasi włoscy partnerzy wciąż udoskonalają oferowane technologie, testowane u producentów dostarczających tarcicę meblową m.in. czołowym włoskim producentom mebli tapicerowanych, cenionym na całym świecie za najwyższą jakość – mówi Tadeusz Jóźwik. – Ich renoma nie pozwala im pójść na kompromis w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego do produkcji oskrzyń stosowana jest tylko tarcica najwyższej jakości. Jaka technologia sprawdza się najlepiej w tym zadaniu: traki czy pilarki taśmowe? - Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż obie technologie mają swoje zalety – mówi Tadeusz Jóźwik. – Podczas projektowania linii dla naszych klientów, zawsze bierzemy pod uwagę kilkadziesiąt parametrów, począwszy od podstawowych, takich jak rodzaj surowca, oczekiwana wydajność, po tak szczegółowe dane jak klimat regionu, w którym znajduje się zakład czy wilgotność panująca w hali przetarcia. Wówczas możemy mówić o "szyciu na miarę", co jest usługą wyróżniającą firmę TEKNIKA na rynku.

Nie można również skupiać się jedynie na momencie przetarcia, bo na jakość tarcicy, jaką uzyskamy po przejściu piły, niebagatelne znaczenie ma np. etap korowania i dokładnego oczyszczenia kłody tak, aby ziarna piasku i innych zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się na ostrze piły, nie zarysowały powierzchni deski, co jest szczególnie ważne w przypadku przetarcia miękkiej sosny. - W tym roku na targach Ligna mogliśmy dostrzec ciekawą propozycję korowarki marki Pribo a także świetną wielopiłę dwuwrzecionową MSA marki Primultini, które uwzględniają te ważne aspekty w produkcji tarcicy meblowej – dodaje Geatano Da Lai, menadżer sprzedaży Primultini i Bongioanni. – Warto było także zwrócić uwagę na nasze specjalne, autorskie rozwiązanie Mecomat, które pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne numeryczne pozycjonowanie pił, co przekłada się na dokładność cięcia i końcową jakość tarcicy.

Do mebli tapicerowanych

W zakładach meblowych, szczególnie produkujących meble tapicerowane, które korzystając z dostawców tarcicy nie są zadowolone z jej jakości i chcą postawić na własne zaplecze wytwórcze w tym zakresie, pojawiły się ciekawe propozycje wydajnych i jednocześnie kompaktowych pod względem budowy zespołów tartacznych, takich jak kanter PGS 350 z systemem pił 4/8, który – dzięki dwóm ruchomym głowicom – automatycznie dopasowują się do szerokości ciętych elementów. - Oczywiście tak jak wszystkie nasze technologie, możemy dopasować kanter do konkretnej produkcji, w zależności czy przecierane mają być kłody średniowymiarowe czy też rozpuszczane same pryzmy – dodaje Tadeusz Jóźwik. – W końcowym efekcie możemy uzyskać cztreostronnie struganą tarcicę. Świetnym uzupełnieniem kantera jest z kolei pilarka pozioma np. cenionej w Polsce marki Salvador, która także pracuje u wielu producentów np. mebli tapicerowanych. Wiele dużych polskich tartaków zwiększa swoje moce w kierunku produkcji tarcicy budowlanej i jej przerobu na program małej architektury ogrodowej. - Zupełnie niedoceniony jest potencjał rynku w zakresie wysokiej jakości tarcicy meblowej, dlatego zamiast konkurować z megatartakami warto postawić na tę specjalizację – dodaje Claudio Tornati, prezes zarządu TEKNIKA S.A. – W ciągu pięciu lat produkcja mebli w Polsce wzrosła o 45%, tylko w tym roku powstanie kilka dużych zakładów mebli skrzyniowych i tapicerowanych, które będą potrzebowały wysokiej jakości tarcicy. Po co mają ją kupować za granicą?

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony