ReklamaRehau Passion for Color A1
Rzuć światło na swój dom!

Hafele

Ciepła, a może zimna barwa oświetlenia? Małe czy duże natężenie światła? I najważniejsze – co z tymi Kelwinami? Dobór oświetlenia to tylko z pozoru błaha sprawa. Jak więc wybrać to właściwe? Podpowiadamy!

Integracja kuchni i salonu, klimatyczny nastrój w sypialni i pobudzające oświetlenie w łazience. Światło posiada unikatowe właściwości, które potrafią nie tylko dopełnić wystrój naszego domu czy mieszkania, ale również wspierać nasz dobowy rytm. Na co zwrócić największą uwagę? 

Ciepło czy zimno?
Wybierając światło, musimy zacząć od postaw, czyli od określenia barwy oświetlenia. Jak mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele, światło możemy podzielić ze względu na jego temperaturę barwową i tak wyróżniamy tu ciepłe, zimne i neutralne. Temperaturę wyrażamy zaś w Kelwinach.

- Im więcej Kelwinów, tym zimniejsza barwa światła. Ciepłe światło idealnie zagra z jasnym drewnianym blatem lub beżowym frontem szafek. Zimne światło podbije nowoczesny charakter mebli i sprawdzi się przy meblach w stylu loftowym, np. czarnej industrialnej witrynie w kuchni – wyjaśnia ekspert.


Światło to jednak nie tylko dekoracja, ale również element, który silnie potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie. W zimnych (barwowo) przestrzeniach jesteśmy bardziej skupieni na pracy, lepiej dostrzegamy szczegóły i zachowujemy większą czujność. Światło o wyższej temperaturze barwowej lepiej sprawdzi się więc przy blacie roboczym, w warsztacie czy przy biurku. Natomiast ciepłe oświetlenie znajdzie zastosowanie w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować.

Dodatkowo, decydując się na wybór światła, warto pamiętać o jeszcze jednym parametrze – natężeniu, czyli ilości światła padającego na daną powierzchnię. Tu zasada jest prosta - im większe natężenie, tym więcej światła będziemy mieli w pomieszczeniu. 
 

– Dzięki temu możemy łatwo dopasować światło tak, by dawało nam więcej blasku w przestrzeniach roboczych np. w kuchni, gdzie ważny jest każdy detal. W pomieszczeniach służących do relaksu bardziej pożądane będzie światło mniej intensywne, cieplejsze, dające ulgę zmęczonym oczom – przekonuje Wojciech Olchówka. 


Postaw na ciekawe i nowoczesne rozwiązania
Wiedząc już, jakie parametry światła będą dla naszego domu najbardziej odpowiednie, możemy skupić się na nowoczesnych technologiach i funkcji dekoracyjnej. 

Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania oświetleniem, zadbamy o spójny charakter całej przestrzeni.

– W takiej sytuacji sprawdzi się idealnie system Multi White, który pozwoli zintegrować nam np. strefę kuchenną z salonem, dostosowując temperaturę barwową światła do całej aranżacji – wyjaśnia ekspert Häfele.


Co ciekawe, obecnie producenci oferują nam całą gamę produktów, które możemy dopasować odpowiednio do każdego pomieszczenia, np. w sypialni warto zdecydować się na światło o ciepłej barwie i na oprawy wpuszczane do płyty meblowej, np. Loox LED 2022.
 

- Równomiernie rozprowadzają światło, tworząc przytulną atmosferę. Można je zamontować przykładowo pod płytą półki wiszącej – mówi Wojciech Olchówka.


Myśląc o oświetleniu do łazienki, możemy zaprojektować kilka źródeł światła, które będą spełniały różną funkcję, np. taśmy LED, które oświetlą nam stylowo obszar przy lustrze czy oświetlenie punktowe wpuszczane montowane w modnych ostatnio drewnianych łazienkowych półkach. Kupując oświetlenie do łazienki, warto pamiętać o odpowiednim stopniu ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż. 

www.hafele.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony