ReklamaRemmers - baner ogolny A1

surowce i półprodukty

Jaka grubość obrzeży - dla jakiego zastosowania?

Jaka grubość obrzeży - dla jakiego zastosowania?

Firma Ostermann dostarcza obrzeża meblowe z licznych, różnych materiałów, w każdej szerokości do 100 mm i o licznych, różnych grubościach. W przypadku obrzeży ABS można wybierać pomiędzy cienkim ABS oraz grubościami obrzeży 1 mm i 2 mm. 

0,4 mm? 1 mm? A może obrzeże bezpieczeństwa 2 mm? Jaka jest najlepsza grubość obrzeży? – Albo raczej: „Czy istnieje w ogóle jedna właściwa grubość?”. Odpowiedź brzmi jednoznacznie „Nie”. Grubość obrzeży zależy od wielu czynników. W poszukiwaniu odpowiedzi pomocne będą pytania poniżej: 

Czy obrabiam płytę z wrażeniem dotykowym?
W idealnej sytuacji, obrzeże powinno mieć jak najbardziej zbliżone wrażenie dotykowe. Przy dekorze drewnianym może być to na przykład pory lub struktura drewna. Dla powierzchni w optyce kamienia firma Ostermann dostarcza obrzeża ze strukturą kamienia. Im głębsza struktura i im ważniejsze wrażenie dotykowe mebla, tym grubszy powinien być materiał obrzeży. W przypadku dekorów z głęboką strukturą eksperci firmy Ostermann zalecają obrzeża o grubości 2 mm.

Czy chodzi o gładkość powierzchni? 
Przy płytach wiórowych struktura rdzenia płyty może być różna w zależności od producenta lub miejsca produkcji. Jeżeli struktura wiórów jest bardzo gruba, pojedyncze włókna drzewne mogą się wyróżniać na obrzeżu, które zostało podgrzane klejem, a następnie ponownie schłodzone. Tak zwany efekt telegrafu jest widoczny przede wszystkim na obrzeżach o wysokim połysku. Jeśli więc ważna jest gładkość powierzchni na obrzeżu, dwumilimetrowe obrzeże jest produktem, który należy wybrać. W przypadku płyt MDF także wystarczy grubość 1 mm.

Czy rdzeń płyty jest względnie ciemny? 
Nawet jeżeli płyty wiórowe ze względnie ciemnym rdzeniem mają być obrabiane z bardzo jasnym obrzeżem, zalecane jest obrzeże o grubości 2 mm. Grubsza warstwa tworzywa sztucznego nad krawędzią ciętą redukuje prześwitywanie ciemnych wiórów. 

Czy promień ma być niewidoczny? 
Podczas wykończenia obrzeży ze względów produkcyjnych zawsze powstaje lekki efekt ramki, ponieważ cyklina usuwa materiał powierzchniowy na promieniu krawędzi. Jeśli promień ma być jak najmniejszy, a przez to niewidoczny, należy wybrać obrzeże o grubości 1 mm. Sprawdza się to szczególnie w przypadku obrzeży o wysokim połysku lub supermatowych. 

Czy obrzeże jest niewidoczne?
Meble o wysokiej jakości charakteryzują się również tym, że nawet wąskie, niewidoczne powierzchnie, np. z tyłu mebla, wykończone są obrzeżem ABS o wysokiej jakości. Do tego specjalnego zastosowania firma Ostermann oferuje cienkie obrzeża ABS o grubości 0,4 mm, pasujące do wielu popularnych kolorów i dekorów. 

Czy styl mebli jest zaokrąglony czy prosty? 
Dzięki wyraźniejszemu promieniowi, obrzeża o grubości 2 mm sprawiają, że mebel wygląda na bardziej zaokrąglony. Jeśli wolisz prostszy wygląd, powinieneś wybrać obrzeże, które jest tak delikatne, jak to możliwe, czyli wariant 1 mm. 

Czy meble muszą być odporne na uderzenia na krawędziach? 
Prawdopodobnie domyślasz się już odpowiedzi ... tutaj odpowiedź jest całkiem jasna: w tym przypadku należy wybrać obrzeże o grubości 2 mm. Klasyczne zastosowania to biurka lub blaty robocze. W tym przypadku mocniejsze obrzeże zdecydowanie zapewnia lepszą ochronę przed uderzeniami i uszkodzeniami. 

Wniosek
Nie istnieje jedna idealna grubość obrzeży, która nadaje się do wszystkich zastosowań. Producenci powinni raczej zdawać sobie sprawę z poszczególnych zalet i wad oraz dobierać obrzeża odpowiednio do mebla, zastosowania i materiału, z którego wykonane są płyty. W sklepie internetowym firmy Ostermann można znaleźć szczególnie duży wybór obrzeży meblowych o wielu różnych wymiarach. Tam można szybko sprawdzić, w jakich grubościach dostępne jest żądane obrzeże i natychmiast je zamówić. Artykuły magazynowe są wtedy zazwyczaj dostarczane w ciągu 48 godzin. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 3
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony