ReklamaSenoplast A1

surowce i półprodukty

Niesamowite właściwości sklejki. Zobacz co potrafi Superform

Niesamowite właściwości sklejki. Zobacz co potrafi Superform

sklejkaelastyczna.pl

Lekka, elegancka, o egzotycznym charakterze. Taka właśnie jest sklejka elastyczna Superform, wykonana z drewna pochodzącego z drzew liściastych rosnących w Afryce i Ameryce Południowej. Jej trzywarstwową strukturę spaja klej na bazie melamin, dzięki czemu jest elastyczna i wodoodporna. Nic więc dziwnego, że właśnie ten materiał jest chętnie używany przez projektantów i architektów.

Sklejka elastyczna jak każda inna może być poddana tym samym obróbkom wykończeniowym: malowanie farbami kryjącymi lub bezbarwnymi, bejcowanie, olejowanie lub woskowanie. Dla wymagających klientów również fornirowanie szlachetnymi gatunkami drzew. Naturalna sklejka Superform kolorem przypomina brzozę lub sosnę.

Giętka i elastyczna

Gąbczasta struktura dwóch zewnętrznych obłogów oraz cienki i twardy rdzeń pozwalają gotowemu produktowi na sprężyste wyginanie w obu kierunkach bez złamania czy plastycznych odkształceń. Fakt ten sprawia, że z tego materiału można modelować nawet najbardziej wymyślne kształty. Superform ma bardzo szerokie zastosowanie - począwszy od przemysłu meblarskiego, projektantów wnętrz poprzez producentów jachtów i łodzi, a skończywszy na producentach ekologicznych zabawek.

Można śmiało powiedzieć, że tej sklejce można nadać dowolnie zaprojektowany kształt. Łatwość, z jaką można ją wyginać ręcznie stwarza dodatkowe korzyści dla producentów mebli oraz wykonawców elementów meblowych.

Kształty okrągłe i owalne można uzyskać bez stosowania specjalnych maszyn i pracy, jak w przypadku tradycyjnego gięcia sklejki na gorąco. Jest również doskonałym materiałem służącym do aranżacji wnętrz. Ze względu na swój niewielki ciężar i łatwość obróbki doskonale nadaje się do obłych konstrukcji sufitów, ścian lub filarów. Oraz tam gdzie masa ma znaczenie: łodzie, jachty, kampery i zabudowy pojazdów.

Odporna na wilgoć i wodę

Sklejka Superform jest materiałem nie tylko łatwym do kształtowania i modelowania, ale również odpornym na wilgoć i wodę. Po ostatecznym usztywnieniu sklejka Superform zachowuje swój kształt i sztywność. 
Dodatkowo zastosowanie tego materiału eliminuje potrzebę wykorzystania konstrukcji szkieletowych przy kształtowaniu promieni. Zaprojektowane formy można złożyć błyskawicznie, zaoszczędzając jednocześnie czas i pieniądze w przeciwieństwie do obróbki parą laminowania czy kształtowania wtórnego.

W czym tkwi sekret Superform?

Sklejka Superform składa się z trzech warstw. Dwóch zewnętrznych obłogów które przejmują naprężenia powstające w momencie gięcia oraz mocnego ale cienkiego rdzenia który zapewnia jej stabilność. Wykonana jest z liściastego drzewa egzotycznego FUMA, przy użyciu wodoodpornego kleju spełniającego tak surowe wymagania odnośnie emisji formaldehydów jak Kalifornijski CARB. Dostępna w rozmiarze 2440 x 1220 [mm] ze strukturą słoi w poprzek lub wzdłuż i grubościach 3, 5 i 8 [mm]. Ciężar właściwy sklejki Superform to 370kg/m3. Arkusze są szlifowane papierem o ziarnistości 120, co pozwala na pokrycie go fornirem, melaminą, farbą, PCV lub praktycznie każdym innym materiałem wykończeniowym. 
Co istotne, można połączyć ze sobą różne grubości sklejki, co pozwoli na uzyskanie dowolnej grubości finalnego materiału.

Więcej o właściwości sklejki Superform: https://sklejkaelastyczna.pl/oferta/superform-sklejka-elastyczna/

Superform wypiera MDF

Superform, dzięki swym własnościom, jest w stanie zastąpić dotychczas stosowane materiały pozwalające na tworzenie giętych powierzchni, np. nacinany MDF. Dodatkowo zwiększa efektywność oraz oszczędności, ponieważ pozwala na szybką i łatwą obróbkę i jest o połowę lżejsza.

Przede wszystkim główną wadą MDF jest to, że wykończona może być tylko jedna strona (w przypadku wykończenia obustronnego zachodzi konieczność sklejenia dwóch płyt). Sklejkę Superform traktujemy jak każdy inny materiał z naturalnego drewna, możemy wbijać gwoździe, wkręcać wkręty i poddawać frezowaniu, co daje nieograniczone jej zastosowanie.

Wygięty MDF trzeba okleinować lub pomalować, natomiast sklejka z racji posiadania idealnej wierzchniej struktury może być pomalowana lakierem bezbarwnym lub bejcowana.

MDF nie uzyskuje idealnie owalnej powierzchni, ponieważ posiada załamania wynikające z technologii wykonania, co powoduje: photo-telegraphing, prześwitywanie linii w miejscach załamanych, odklejanie się wykończenia powierzchni, np. forniru, ponieważ nigdy nie będzie on przylegać w 100% do powierzchni MDF-u. W najgorszym wariancie istnieje możliwość pęknięć na wykończonej powierzchni (fornir lub laminat). Dodatkowo MDF jest znacznie cięższy od sklejki Superform, a jego promień wygięcia jest znacznie większy.

Z tej sklejki w łatwy sposób można uzyskać profil S, czego nie zrealizujemy w MDF-ie.

Podsumowując, sklejka Superform to niesamowity materiał pozwalający na modelowanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, znajdujący zastosowanie w szerokiej gamie produkcyjnej. Dodatkowo jest niezwykle wytrzymała, wodo i ognioodporna, co stanowi jej olbrzymią zaletę. Ważnym wyróżnikiem jest również jej naturalna, elegancka barwa drewna, co doceniają miłośnicy nowoczesnego i modnego designu.

www.sklejkaelastyczna.pl

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl
sklejkaelastyczna.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony