ReklamaZOW A1

surowce i półprodukty

Obrzeża podkładowe: Różnorodność. Zastosowania. Różnice.

Obrzeża podkładowe: Różnorodność. Zastosowania. Różnice.

Jeśli płyta drewniana ma być lakierowana, można szybko i łatwo zakryć otwarte krawędzie cięte za pomocą obrzeży meblowych. Firma Ostermann oferuje tu specjalne obrzeża podkładowe z różnych materiałów. Jakie obrzeże nadaje się do jakiego zastosowania? 

Powierzchnie lakierowane o wyglądzie bezfugowym są wyjątkowo szlachetnym rozwiązaniem do kształtowania. Produkcja powierzchni lakierowanych jednak jest bardzo pracochłonna. Krawędzie cięte płyt drewnianych podlegają bardzo intensywnej obróbce. Jeśli nie zastosuje się żadnych środków ostrożności, materiał nośny szybko wchłonie lakier. Wtedy powstaje okropna skórka pomarańczy. Zastosowanie obrzeży podkładowych może więc zaoszczędzić sporo czasu przed malowaniem płyty. Firma Ostermann oferuje w tym celu wiele różnych rozwiązań. Przegląd wszystkich dostępnych obrzeży podkładowych można znaleźć wpisując hasło „#obrzezapodkladowe” na stronie internetowej www.ostermann.eu

Generalnie zalecane: lakierowanie próbne!
Ze względu na różnorodność lakierów i systemów lakierniczych oraz stosowanych w nich rozpuszczalników, już na obrzeżach podkładowych mogą zachodzić niepożądane reakcje chemiczne. Dlatego wybór odpowiedniego obrzeża powinien być dobrze przemyślany i wszechstronnie przetestowany. Eksperci firmy Ostermann z reguły zalecają lakierowanie próbne zgodnie z odpowiednim czasem schnięcia. 

1. możliwość: melaminowe obrzeża podkładowe 
Obrzeża podkładowe melaminowe są najtańszym wariantem, aby zakryć otwarte krawędzie cięte przed lakierowaniem. Składają się one z papierów impregnowanych żywicą melaminową. W asortymencie firmy Ostermann dostępne są liczne kolory, grubości i szerokości. Oba obrzeża melaminowe obrzeże podkładowe MDF brązowe i obrzeże podkładowe MDF czarne mają wygląd podobny do MDF i dzięki temu idealnie pasują do powierzchni lakierowanej płyty MDF. Jeśli chcesz pracować z białym obrzeżem podkładowym, dostępna jest wersja jednowarstwowa o grubości 0,3 lub 0,5 mm, a także obrzeże wielowarstwowe o grubości 0,9 mm. 

2. możliwość: obrzeża podkładowe ABS 
Obrzeża podkładowe ABS są dostarczane w różnych kolorach, grubościach i w każdej szerokości do 100 mm. Brązowa wersja o wyglądzie MDF nadaje się szczególne do niepowlekanych płyt MDF; białe obrzeże podkładowe ABS przeznaczone jest do płyt z białą folią podkładową. Szczególnie zalecane są obrzeża podkładowe zagruntowane na obu stronach. Specjalnie nakładana warstwa podkładowa na powierzchni oferuje dodatkową przyczepność. Z tego powodu obrzeża nadają się do lakierowania – nawet w przypadku trudno przyczepnych lakierów, jak np. lakiery na bazie wody. Obrzeża ABS zagruntowane po obu stronach są dostępne w kolorze czarnym oraz białym. Uwaga: Obrzeży nie wolno szlifować przed lakierowaniem ani obrabiać rozpuszczalnikami. W przeciwnym razie środek zwiększający przyczepność traci swoją siłę adhezji, która jest potrzebna do lakierowania. 

3. możliwość: obrzeża podkładowe Exwood 
Obrzeża podkładowe Exwood tworzone są na mieszance włókien drzewnych i polipropylenu (PP). Ich szczególną zaletą jest to, że mają te same właściwości klimatyczne jak materiały płyty. Dlatego szczególnie nadają się do przedmiotów obrabianych, które później są narażone na działanie wysokich temperatur, np. przez bezpośrednie światło słoneczne lub lampy. W praktyce oznacza to, że obrzeża nie kurczą się nawet pod wpływem wysokich temperatur. Spoina staje się niewidoczna! Obrzeże podkładowe Exwood firmy Ostermann jest obrabiane płomieniem oraz zagruntowane na przedniej stronie i nadaje się do standardowych lakierów. Jej również nie wolno szlifować ani obrabiać rozpuszczalnikami, w przeciwnym razie lakier traci swoją siłę adhezji. 

Wskazówka na koniec: klejenie PUR
Jeśli obrzeża podkładowe mają być obrabiane, eksperci firmy Ostermann zalecają - jeśli to możliwe - zastosowanie kleju topliwego PUR podczas obróbki. Przed lakierowaniem klej musi być całkowicie twardy. Ze względu na różnorodność rozpuszczalników, w rzadkich i niekorzystnych przypadkach kleje topliwe na bazie EVA mogą zostać zaatakowane przez rozpuszczalniki zawarte w lakierze. Z tego powodu przy każdym procesie lakierowania konieczne jest lakierowanie próbne z odpowiednim czasem na utwardzanie kleju i wyschnięcie lakieru. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony