ReklamaSchattdecor A1

maszyny do obróbki drewna

Jaka przyszłość cyfrowa czeka branżę drzewną i meblarską?

Jaka przyszłość cyfrowa czeka branżę drzewną i meblarską?

Homag

Z myślą o małych i średnich zakładach produkcyjnych firma HOMAG podczas tegorocznych targów LIGNA postanowiła odpowiedzieć na kluczowe pytanie: Jaka przyszłość cyfrowa czeka branżę drzewną i meblarską i jakie rozwiązania oferuje dzisiejsza technologia? Jakie programy i aplikacje mogą pomóc stolarzom w ich codziennej pracy? Jak znaleźć indywidualne rozwiązanie i stworzyć skrojony na miarę „warsztat przyszłości”?

W trakcie targów LIGNA firma HOMAG zaprezentowała wszystkim małym i średnim zakładom produkcyjnym rozwiązania, które ułatwią codzienną pracę i będą wsparciem w procesie produkcji. Co najważniejsze: klient nie musi inwestować w cały system, może zdecydować się na pojedyncze maszyny, inteligentny sprzęt i oprogramowanie, bądź aplikacje cyfrowe, które komunikują się ze sobą i wdrożyć je do swojego procesu obróbczego. Dzięki takim możliwościom rozwiązania cyfrowe stają się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla mniejszych zakładów produkcyjnych.

HOMAG zaprezentował proste, innowacyjne rozwiązania, dzięki którym produkcja zyska nowy wymiar.

CabinetCreator (konfigurator mebli)

Za pomocą konfiguratora użytkownik w łatwy i szybki sposób skonfiguruje dowolny mebel na swoim tablecie lub komputerze. Ponadto ma on dostęp do szerokiej gamy wariantów, które intuicyjnie, krok po kroku dopasować można do parametrów konstrukcyjnych. Dodatkowo może on stworzyć bibliotekę własnych modeli szafek. Po ukończeniu konfiguracji może wybrać okucie z szerokiego wachlarza znanych producentów. Każdy zakład produkcyjny może wykorzystać swoje wytyczne konstrukcyjne do kolejnych tworzonych modeli. Dane cyfrowe, takie jak rysunki, listy elementów i programy CNC generowane są bezpośrednio i mogą być eksportowane.

CabinetCreator to aplikacja internetowa, dzięki czemu można ją używać na dowolnym urządzeniu, za pomocą przeglądarki internetowej. Oznacza to, że może być używana zarówno w biurze, przy maszynie a nawet w podróży - i to bez konieczności instalowania oprogramowania. Kolejną istotną zaletą jest to, że oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane i automatycznie umożliwia korzystanie z nowych dostępnych funkcji.

ProductionManager (cyfrowy katalog) i intelliDivide oprogramowanie do optymalizacji rozkroju

W wielu firmach używa się jeszcze list elementów w wersji papierowej, ręcznie pisanej. ProductionManager to cyfrowy katalog, który wykorzystywane jest do wprowadzania danych. Zawiera wszystkie istotne dane produkcyjne i zastępuje ich wersje papierowe. Wszystkie dane z konfiguratora mebli cabinetCreator można w prosty i łatwy sposób zaimportować do cyfrowego katalogu i w ten sposób w każdej chwili można je pobrać za pomocą smartfona lub tabletu. Operator ma dostęp do statusu wszystkich zleceń i w każdej chwili może uzupełnić elementy lub przekazać je do oprogramowania do optymalizacji rozkroju intelliDivide. Oprogramowanie pozwala na optymalne zaplanowanie rozkroju zgodnie z różnymi kryteriami (niewielka ilość odpadów, krótki czas pracy lub prosta obsługa materiałów) oraz tworzy listy części niezależnie od rodzaju pilarki. W ramach asystenta rozkroju - productionAssist Cutting - użytkownik może wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb plan rozkroju. Etykiety drukuje się za pomocą jednego kliknięcia. Etykiety dostarczają informacje do oklejarki i centrum obróbczego. Pomaga to w identyfikacji każdego elementu.

ProductionAssist Sorting (asystent sortowania)

Aby korzystać z tego asystenta produkcji podczas procesu sortowania, należy dysponować specjalnym regałem sortującym. Operator skanuje kod kreskowy na obrabianym elemencie i otrzymuje informację, do którego regału należy przyporządkować pierwszy element mebla. Zaleta: łatwy, szybki i bezpieczny.

ProductionAssist Assembly (asystent montażu)

Ten asystent montażu pokazuje zarówno rysunki w rozłożeniu na części oraz rysunki elementów, jak i rysunek mebla w widoku 3D. Do dyspozycji jest także lista wszystkich niezbędnych okuć, wyświetlane są wszystkie meble, które mogą być już całkowicie zmontowane. Użytkownik ma bieżący dostęp do wszystkich informacji zawartych w zamówieniu.

Podczas targów LIGNA firma HOMAG zaprezentowała technologie przyszłości z wykorzystaniem następującego parku maszynowego.

Pilarka do rozkroju płyt: SAWTEQ B-130

SAWTEQ B-130 to najmniejsza pilarka panelowa do rozkroju płyt. Kosztuje niewiele więcej niż dobrze wyposażona piła formatowa, a umożliwia znacznie wydajny i precyzyjny rozkrój. Do wyposażenia pilarki panelowej należą m.in.:

CADmatic 5: wydajne sterowanie piły firmy HOMAG z intuicyjną obsługą i przejrzystymi funkcjami zarządzania obsługuje komunikację z tapio za pomocą innych maszyn i oprogramowań.

Module45: agregat umożliwia cięcie pod kątem bezpośrednio na pilarce do rozkroju płyt.

Etykietowanie: elementy opatrzone są odpowiednią etykietą, tak by bez problemu identyfikować elementy na kolejnych etapach obróbki.

Oklejanie od deski do deski: EDGETEQ S-200 (MODEL 1130 FC)

Począwszy od targów LIGNA model ten może obrabiać obrzeża o grubości do 6 mm oraz elementy o grubości do 60 mm. Nowością jest to, że w tej serii opcjonalnie dostępny jest także agregat airTec. Oprócz nakładania kleju za pomocą rolki klejowej (również w przypadku kleju PUR) możliwe jest także oklejanie z użyciem tzw. „spoiny zero” za pomocą strumienia gorącego powietrza.

Technologia CNC: CENTATEQ P-110

Cięcie, wiercenie, frezowanie: to uniwersalne urządzenie, które może być stosowane niezależnie od tego, czy to obrabiamy elementy płyt, czy drewno lite. Ponadto maszyna zapewnia więcej miejsca i swobodny dostęp ze wszystkich stron. Dzięki temu maszyna może być ustawiana i przestawiana w dowolny sposób.

W ramach koncepcji stworzenia "Innowacyjnego zakładu produkcyjnego" firma HOMAG zaprezentowała podczas targów LIGNA następujące rozwiązanie: każda maszyna obsługiwana będzie przez jednego operatora. Strefy przygotowania produkcji i strefa parku maszynowego są od siebie oddzielone. Operatorzy maszyn korzystają z danych zamieszczonych w formie cyfrowej.

Więcej: https://www.homag.com/pl/nowosci-i-wydarzenia/nowosci/

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony