ReklamaSenoplast A1

maszyny do obróbki drewna

Minimalizowanie odpadów z FORMAT4

Minimalizowanie odpadów z FORMAT4

Wycinanie stelaży do mebli tapicerowanych ze względu na nieregularność kształtów jest zapewne nie lada wyzwaniem w zakładach, które specjalizują się w produkcji takich mebli. Dla nich firma Felder z Austrii pod marką Format4 oferuje optymalne rozwiązanie w postaci centrum CNC do nestingu profit H08 21.31 wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem F4Nest.

Profit H08 21.31 pozwala nie tylko bardzo przyspieszyć proces produkcji stelaży, ale również za sprawą technologii nestingu znacznie zaoszczędzić na materiale i zminimalizować odpady. Jego budowa oparta na budowie portalowej tzw. gantry z dwustronnym napędem gwarantuje najwyższą precyzję oraz powtarzalność dokładności obróbki. Napęd z wykorzystaniem listwy zębatej w osi X i Y zapewnia najwyższą prędkość przesuwu, co przekłada się na maksymalne skrócenie czasu obróbki i wymiany narzędzi. 

Wymiary robocze 3090 mm x 2100 mm x 85 mm umożliwiają łatwą obróbkę wszystkich płyt o standardowych wymiarach. Pole robocze seryjnie podzielone jest za pomocą systemu Smart Zoning na  8 pól, aby zagwarantować najlepszą siłę przyssania dla różnorodnych rozmiarów płyt. Stół rastrowy profit H08 21.31 dysponuje podziałką 60 x 60 mm oraz 4 wylotami próżni na każdym polu, co zapewnia równomierne rozłożenie próżni oraz najlepszą wydajność przyssania na całym stole do nestingu. Opcjonalnie do wyboru stoi podziałka o wymiarach 30 x 30 mm gwarantująca najlepszy efekt przyssania wszystkich elementów niezależnie od ich kształtu czy wymiarów. Materiały przepuszczające powietrze, jak również elementy o małych powierzchniach mogą zostać unieruchomione z najwyższą siłą dzięki pompie próżniowej o wydajności 500 m³/h, którą na życzenie można zwiększyć aż do 750 m³/h. Stół rastrowy wykonany z bakelitu nie jest podatny na korozję, ani nie jest wrażliwy na temperatury i tym samym na rozciąganie i kurczenie. W ten sposób precyzja jest niezmienna. Zamocowane bezpośrednio na stole ograniczniki referencyjne pozwalają dodatkowo zredukować odpady i opcjonalnie mogą być kontrolowane czujnikami kolizji.

Liniowy magazynek narzędziowy umieszczony na korpusie obrabiarki już w standardzie przygotowany jest na przyjęcie 15 narzędzi, co pozwala bardzo przyspieszyć proces przezbrajania. O perfekcyjne wyniki obróbki, bez wyrw dba główne elektrowrzeciono ze sterowanym przetwornicą częstotliwości silnikiem o mocy 10kW i z obrotami aż do 24000 obr./min, zamontowane bezpośrednio na module nośnym głowicy wiertarskiej w osi Z. Dwie prowadnice liniowe zapewniają wysokoprecyzyjne prowadzenie w pionie. Elektrowrzeciono pozycjonowane jest za pomocą oszlifowanej śruby tocznej. Mocowanie narzędzi odbywa się automatycznie za sprawą uchwytu HSK F63. Poprawność mocowania narzędzi kontrolowana jest czujnikami i potwierdzona przed włączeniem obrabiarki do pracy, a uchwyt narzędzi czyszczony jest pneumatycznie.

Elektrowrzeciono główne uzupełnia głowica wiertarska z 8 pionowymi wrzecionami. Opcjonalnie do wyboru stoi głowica wiertarska DH 12 z 12 pionowymi wrzecionami oraz głowica wiertarska DH 16 z 4 poziomymi wrzecionami i 12 pionowymi oraz 2 tarczami pił po jednej w osi X i Y.

Za sprawą stacji wyładowczej ze stołem odbiorczym i elektromotoryczną belką do zsuwania obrobionych elementów możliwa jest automatyzacja produkcji. Dzięki temu, że belka jest regulowana na wysokość można ograniczyć czas potrzebny do jej ustawiania w celu dopasowania do różnorodnych grubości płyt. Odciąg umieszczony pod stołem odbiorczym oraz w belce zsuwającej dbają o odpowiednie odsysanie powstających w trakcie obróbki wiórów. Dodatkowo za sprawą automatycznego sterowania króćcami odciągowymi pełna moc odciągowa wykorzystywana jest albo przy głowicy wiertarskiej lub elektrowrzecionie, w zależności, co w danym momencie pracuje. W ten sposób gwarantowany jest optymalny wynik odciągania.

Z automatycznym systemem pomiaru długości narzędzi kalibracja narzędzi wykorzystywanych do obróbki przeprowadzana jest w bardzo prosty sposób, a każda długość narzędzia zostanie zapisana w bazie narzędzi z dokładnością jednej setnej milimetra.

Format4 ze specjalnie dopasowanym do centrum obróbczego profit H08 21.31 oprogramowaniem oferuje niezawodny, kompaktowy pakiet. Do profesjonalnej obróbki CNC do dyspozycji stoją 2 warianty sterowania: „Compact-Control“ umożliwia z pomocą kodów ISO oraz oprogramowania Woodflash realizację na centrum obróbczym Format4 programów przygotowanych z wykorzystaniem obcych oprogramowań. „Woodflash-Control“ jest opracowanym w firmie Felder i już od lat sprawdzonym rozwiązaniem oprogramowania dla prostego i wydajnego programowania. Szybkie tworzenie programu i możliwość wysokiej automatyzacji, liczne zastosowania nestingu, jak również integracji systemu z kodami kreskowymi dla zakładu z połączonymi sieciowo obrabiarkami gwarantuje wydajne programowanie przy najwyższej produktywności.

Idealne uzupełnienie profit H08 21.31 stanowi F4Nest - oprogramowanie CNC do przeznaczone specjalnie do nestingu. Określenie nesting pochodzi z języka angielskiego i oznacza zagnieżdżanie. Ten proces technologiczny polega na optymalizacji rozłożenia elementów na materiale i zapewnia ekonomiczne wykorzystanie materiału przy zachowaniu jak najmniejszego odpadu. Graficzna wizualizacja gotowego nestingu z obróbką w wymiarze 3D, możliwością obracania i indywidualnego przyporządkowywania upraszcza obsługę oraz zapewnia maksymalną elastyczność. Identyfikacja pojedynczych elementów możliwa jest w dowolnym czasie i gwarantuje stałą kontrolę projektu. Za sprawą ręcznej kontroli gotowy nesting może zostać dopasowany i zaadaptowany do zestawień materiałów, wykraczających poza projekt. Ręczne zmiany propozycji nestingu za pomocą funkcji dodawania, obracania i dopasowywania nowych elementów umożliwia optymalne wykorzystanie resztek materiału.

Inteligentne "zagnieżdżanie" elementów dowolnych kształtów zapewnia najlepsze zagospodarowanie płyty. Różnorodne strategie frezowania oraz procesy obróbki mogą zostać wcześniej zdefiniowane i w ten sposób idealnie uzupełniają indywidualną optymalizację pracy.

Pojedyncze elementy mogą zostać prosto zidentyfikowane za pomocą etykiet. Generator etykiet oferuje możliwości elastycznej edycji takie jak wykorzystanie wielu wolnych pól do dodawania opisu lub w celu integracji obrazków albo kodów kreskowych. Baza ze wzorami etykiet oraz bezpośrednie rozpoznawanie rozmiaru etykiet na podstawie ustawienia drukarki ułatwia i przyspiesza wiele toków pracy.

Frezowanie elementów do mebli tapicerowanych w technologii nesting jest bez wątpienia wydajne, przynosi zyski i znacznie redukuje odpady materiału.

Więcej informacji: link

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony