ReklamaRehau obrzeża

maszyny do obróbki drewna

Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych

Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych

Homag

Specjalnie z myślą o małych i średnich zakładach produkcyjnych z branży meblarskich firma HOMAG zaprezentowała na targach LIGNA gniazda produkcyjne z możliwością rozbudowy. Każde z nich stanowi idealne rozwiązanie w zakresie wydajnej obróbki płyt.

Pojedyncze gniazda są połączone bezzałogowym transporterem (TRANSBOT), który swoją premierę miał podczas targów HOLZ-HANDWERK w roku 2018.

Za nadrzędne sterowanie odpowiada system kierowania produkcją ControllerMES. Na koniec firma HOMAG przedstawiła kompleksową koncepcję w pełni automatycznej produkcji pojedynczych elementów – od rozkroju, po gotowy, spakowany element meblowy.

Podczas targów LIGNA prezentowane są następujące aplikacje wchodzące w skład połączonego rozwiązania dla zakładów rzemieślniczych i średnich przedsiębiorstw.

Configurator3D i Designer3D

Configurator3D umożliwia użytkownikowi szybką i bezpieczną rejestrację zleceń. W aplikacji tworzone są fotorealistyczne obrazy do dokumentacji sprzedaży i realizacji zleceń. Więcej możliwości wizualizacji — od rysunków widoków lub wizualizacji 3D w trybie Shade-Mode, aż po fotorealistyczny render — pozwala dodatkowo optymalnie zaplanować nowy mebel, zapanować nad złożonością i różnorodnością wariantów oraz zredukować liczbę części specjalnych. Za pomocą konfiguratora produktów 3D można w sposób zautomatyzowany generować zestawienia materiałowe i dane CNC.

W połączeniu z Designer3D — rozwiązaniem do punktów sprzedaży — powstaje idealne rozwiązanie w zakresie sprzedaży bezpośredniej. Intuicyjna obsługa wspiera doradców technicznych na przestrzeni całego procesu — począwszy od planowania, poprzez renderowanie, aż po tworzenie oferty. Dzięki bezproblemowej integracji w aplikacji Configurator3D dane mogą być stale wykorzystywane zarówno w punktach sprzedaży, jak i w procesie produkcyjnym.

„Centrala rozdzielcza”: system sterowania produkcją ControllerMES

Komórki: wykrojów, obrzeży, wiercąca i pakowania, oraz bezzałogowe roboty transportowe (TRANSBOT) — co pełni rolę nadrzędnego układu sterowania? Odpowiedź brzmi: system sterowania produkcją ControllerMES. Modułowy system wspiera procesy komórek produkcyjnych i udoskonala współpracę człowieka i maszyny. Najważniejszymi aspektami połączenia są: efektywne tworzenie procesów produkcyjnych, optymalna jakość danych w przypadku produkcji partii 1 oraz całkowita przejrzystość danych.

Ponadto ControllerMES optymalizuje indywidualne procesy produkcyjne — począwszy od bezpośredniego przejęcia i optymalizacji danych produkcyjnych pochodzących z aplikacji Configurator3D, poprzez zautomatyzowane tworzenie partii produkcji, aż po określanie przepływów materiałów i dróg poruszania się bezzałogowych systemów transportowych.

Optymalizacja wykrojów „intelliDivide”

Operator wprowadza swoje zlecenia do aplikacji do optymalizacji wykrojów intelliDivide — oprogramowania na żądanie, które może być używane poprzez ekosystem tapio. Oprogramowanie tworzy plany rozkroju zarówno dla pił do przycinania płyt, jak i dla maszyn do nestingu. Ponadto optymalizuje odpady zgodnie z różnymi kryteriami (niewielka ilość odpadów, krótki czas pracy lub prosta obsługa materiałów), dzięki czemu do dyspozycji są różne plany wykroju. W ten sposób użytkownik osiąga doskonałe wyniki rozkrojów w przewidywalnych i możliwych do dokładnego skalkulowania cenach. Korzyść: oszczędność czasu, materiału i zasobów.

Manager narzędzi i manager materiału

W jaki sposób można zoptymalizować zarządzanie narzędziami i materiałami oraz uniknąć błędów? Jest to możliwe dzięki nowemu managerowi narzędzi oraz nowemu managerowi materiału. Oba bazują na ekosystemie tapio.

Manager narzędzi (toolManager) - dzięki managerowi narzędzi w niedalekiej przyszłości będzie można w sposób przejrzysty zarządzać wszystkimi narzędziami dostępnymi w przedsiębiorstwie, wygodnie wywoływać informacje, a nawet wprowadzać je bezpośrednio na danej maszynie. Na targach LIGNA firma HOMAG po raz pierwszy przedstawia rozwiązanie do zarządzania tarczami piły do pił do przycinania płyt. W tym celu różni producenci przekazali dane swoich tarcz piły (takie jak typ, geometria, prędkość obrotowa lub ograniczenia materiałowe). Użytkownik skanuje kod kreskowy znajdujący się na narzędziu za pomocą swojego smartfona lub tabletu. Następnie otrzymuje informacje, które może przenieść bezpośrednio na maszynę — jeżeli tylko piła podłączona jest do tapio.

Rezultat? Koniec z długim wyszukiwaniem danych, znacznie mniej ręcznego wprowadzania danych i, co za tym idzie, mniejsze ryzyko popełnienia błędu. W połączeniu z managerem materiału rejestrowane są metry cięcia między cyklami ostrzenia w związku z przetworzonym materiałem.

Manager materiału - tutaj podane są klasy materiału i ich cechy (takie jak surowe wióry, Alucobond, lekka konstrukcja) oraz ogólne informacje dotyczące standardowej gęstości oraz średniego ciężaru. Użytkownik może przyporządkować zarządzane przez siebie płyty do tych klas.

IntelliStack pozwala na tworzenie i pobieranie „chaotycznych stosów” zgodnie z „zasadą tetrisa”

Do oddzielenia procesów produkcyjnych w przemyśle obróbki drewna często wykorzystuje się stosy. W przypadku zautomatyzowanych systemów przedsiębiorstwa musiały dotychczas ograniczać się do stosów liniowych lub jednolitych. intelliStack umożliwia już także tworzenie i pobieranie „chaotycznych stosów” zgodnie z „zasadą tetrisa”. Stos budowany jest w taki sposób, aby jak najwięcej elementów pasowało na danym poziomie (w warstwie). To pozwala zmniejszyć wysokość stosu i liczbę koniecznych transportów oraz zapewnia niezbędną stabilność stosów. Stosowanie bezzałogowego systemu transportowego stanowi doskonałą podstawę dla tego rodzaju logistyki.

MachineBoard to aplikacja tapio do przeglądu wszystkich połączonych maszyn.

Wszystkie maszyny w połączonych, indywidualnych komórkach są powiązane z ekosystemem tapio oraz widoczne za pomocą aplikacji MachineBoard. Zapewnia to użytkownikowi wgląd we wszystkie maszyny — również te wyprodukowane przez różnych producentów.

Aplikacja wyświetla w czasie rzeczywistym dane i stany maszyny oraz wysyła powiadomienia push, gdy operator jest potrzebny przy maszynie. Poza tym aplikacja zapewnia listę bieżących błędów, ostrzeżeń i operacji, w tym czas, który pozostał do najbliższej operacji. Korzyść dla operatora: znajduje się on przy maszynie zawsze w odpowiedniej chwili oraz może w elastyczny sposób wykonywać swoją codzienną pracę.

Więcej informacji: https://www.homag.com/pl/nowosci-i-wydarzenia/nowosci/artykul/polaczone-gniazda-produkcyjne-rozwiazania-dla-malych-i-duzych/

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych
Połączone gniazda produkcyjne: rozwiązania dla małych i dużych

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony