ReklamaRehau - fronty - zaluzje - obrzeza
Rzemiosło 4.0 dla każdego zakładu meblarskiego

FELDER

Wiele usługowych zakładów meblarskich mimo, że dobrze prosperuje chciałoby uzyskać większą wydajność. Właścicielom jest świadome, że skoordynowanie poszczególnych etapów pracy w sieci pozwoliłoby podnieść produktywność w swoich zakładach. Są jednak rzemieślnikami i nie biorą pod uwagę kosztownego systemu opartego na standardach systemu Przemysłu 4.0. Dla nich z pewnością idealnym rozwiązaniem jest Rzemiosło 4.0 w wydaniu oprogramowań i obrabiarek Format4 prezentowanych podczas tegorocznej DREMY.

Proces powstania mebla zaczyna się w biurze. Tam powstaje koncepcja mebla oraz jego projekt. Można go zrealizować przy pomocy oprogramowania do projektowania mebli F4Design Basic jak również dostępnej sieci internetowej. Oprogramowanie to pozwala na najprostsze projektowanie indywidualnych mebli w znanym środowisku CAD, wizualizację 3D podczas rozmowy sprzedażowej z klientem w połączeniu z możliwościami CAM oraz internetowego przesyłania danych do innych programów oraz maszyn podłączonych do sieci.

Zaakceptowany przez klienta projekt można w mgnieniu oka wyposażyć w połączenia konstrukcyjne (okucia i łączniki), a silnik CAM rozkłada go na pojedyncze elementy oraz optymalizuje obróbki. 

Pierwszy etap obróbki to oczywiście rozkrój płyty na formatki na pilarce formatowej. Przed tym jednak plik z danymi materiałowymi zostaje przesłany do oprogramowania Ardis, który rozkłada formatki na płycie tak, aby ją optymalnie wykorzystać, generując przy tym jak najmniej odpadów oraz przelicza ilość materiału koniecznego do realizacji projektu. Sam rozkrój formatek realizowany jest przy pomocy pilarki formatowej Format4 kappa 590 e-motion z wykorzystaniem optymalizacji rozkroju wygenerowanej przez program Ardis. kappa 590 e-motion jest nowoczesną pilarką formatową z płynną regulacją obrotów i dwustronnie przechylnym agregatem ±46°, który oparty jest na bezobsługowym systemie przechyłu "Easy-Glide" z 6-letnią gwarancją. Wszystkimi osiami pilarki, w tym również podcinaczem typu "Control" można sterować ergonomicznie i intuicyjnie z centralnego zespołu sterującego z monitorem dotykowym 15,6". Własne oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, liczne programy, port USB oraz przygotowanie pod podłączenie do sieci ułatwia pracę i gwarantuje wydajność oraz produktywność. Stół formatowy kappa 590 e-motion przystosowany do największych obciążeń zapewnia jednocześnie płynny przesuw za sprawą liniowego prowadzenia. W połączeniu z rolkami tworzy system "X-Roll" z 10-letnią gwarancją.

Po zakończeniu procesu cięcia wydrukowane etykiety z oznaczonymi krawędziami do oklejenia i kodem kreskowym znacznie usprawniają i przyspieszają dalsze etapy produkcji jakimi są oklejanie oraz wiercenie otworów pod łączniki meblowe.

Pierwszy z tych etapów jest realizowany za pomocą okleiniarki Format4 tempora 45.03L x-motion PLUS. Nowoczesna okleiniarka jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Operator może odczytać najważniejsze informacje z etykiety danego elementu. Informuje ona, która krawędź powinna zostać okejona i jakim rodzajem obrzeża. Korzystając z etykiety operator wybiera na dotykowym monitorze smartouch odpowiedni program, po którego zatwierdzeniu poszczególne agregaty ustawiają się automatycznie z dokładnością do 1/100 mm. Okleiniarka tempora 45.03L x-motion PLUS wyposażona jest w płynną regulację frezowania wstępnego, wymienny zbiornik klejowy, serwomotory do pozycjonowania agregatów, agregat zaokrąglający naroża oraz trzy wolne miejsca dla agregatów do obróbki końcowej jak cyklina płaska lub profilowa oraz polerka. Te rozwiązania bezpośrednio przekładają się na zwiększenie wydajności i jakości w usługowym zakładzie meblarskim.

Teraz wystarczy elementy powiercić. Ten etap realizowany jest z wykorzystaniem Format4 centrum frezarsko-wiercącego CNC c-express 920 classic. Przesyłanie plików obróbczych do maszyny CNC odbywa się przy pomocy sieci internetowej. Pliki można również zapisać na dysku maszyny lub dysku sieciowym, do którego operator w każdym czasie i z każdego miejsca ma dostęp. Po stronie operatora maszyny pozostaje jedynie wczytanie programów obróbczych oraz włożenie przyciętych wcześniej formatek. Z wykorzystaniem czytnika realizowana jest operacja wczytania programów z kodów kreskowych znajdujących się na etykiecie danego elementu. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko pomyłki operatora. Maszyna „łapie” element za pomocą chwytaków i następuje proces wiercenia bądź frezowania. Po zakończeniu programu, element zostaje wysunięty do przodu maszyny, skąd operator może go wyciągnąć. Wczytane wcześniej programy znajdujące się na liście do wykonania uruchamiane są automatycznie, a zadaniem operatora jest wyłącznie podawanie oraz odbieranie gotowych formatek.

Tak przygotowane, poszczególne elementy mebla należy już tylko zmontować. Pasują do siebie jak ulał, gdyż automatyzacja wielu procesów obróbczych oraz idendyfikacja elementów za sprawą etykiet znacząco przyczynia się do obniżenia ryzyka błędów oraz przyspieszenia samej produkcji, a tym samym zwiększenia wydajności i dochodowości.

www.felder-group.com

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony