ReklamaLinak A1

maszyny do obróbki drewna

Te maszyny usprawnią produkcję każdego zakładu meblarskiego

Te maszyny usprawnią produkcję każdego zakładu meblarskiego

Fot. Felder

Przedsiębiorstwa z branży produkcji mebli powinny zainteresować się urządzeniami firmy Felder z Austrii. Felder oferuje zestaw standardowych maszyn, na który składa się pilarka formatowa kappa 400 „x-motion”, okleiniarka G380 oraz wiertarka wielowrzecionowa FD 21 professional. Pozwalają one osiągnąć wysoką jakość produkowanych mebli za sprawą precyzyjnej obróbki i powtarzalnej dokładności.

Początek produkcji – pilarka Kappa

Od pilarki formatowej praktycznie zaczyna się cały proces produkcyjny stąd tak ważne jest, aby krawędzie sformatowanych elementów, które będą poddawane kolejnym procesom obróbki, nie były wyszczerbione.

Przy kappa 400 „x-motion” o dokładne cięcia dba nadzwyczaj lekko przesuwny stół formatowy z niezawodnym i sprawdzonym systemem prowadzącym „X-roll” wykorzystujący stalowe, ułożone naprzemiennie, w formie „X” rolki, unikając obciążeń punktowych. Zgarniacze silikonowe oraz szczoteczki dla stalowych, zahartowanych i precyzyjnie oszlifowanych listew prowadzących zapobiegają osiadaniu się pyłu, przekładając się na płynne i lekkie prowadzenie. Ergonomiczny uchwyt przy stole z opcjonalnymi włącznikami dla piły głównej oraz podcinacza są perfekcyjnie zintegrowane i zdecydowanie podnoszą komfort pracy. Do wyboru mamy pięć długości stołu od 2050 mm poprzez 2500 mm, 2800mm, 3200mm, a na 3700 mm skończywszy.

Więcej o tym urządzeniu:

https://www.felder-group.com/pl-pl/produkty/pily-formatowe-c1947/przemyslowa-pila-formatowa-kappa-400-p143824

Czyste cięcie płyt, bez wyrw zapewnia agregat podcinacza z tarczą o średnicy 120 mm dostępny w trzech wersjach.

Wersja podstawowa to agregat „Classic”, w której ustawień na boki i na wysokość dokonuje się za pomocą klucza nasadowego, bezpośrednio z góry przez otwory w stole pilarki. W wersji „Automatic” do dyspozycji mamy elektrycznie ustawiany na wysokość agregat podcinacza. Po włączeniu na guziku ustawia się automatycznie we wcześniej wybranej pozycji, a po wyłączeniu chowa pod poziomem stołu. Najwyższą opcją jest podcinacz sterowany pozycyjnie w dwóch osiach, dla wysokości i pozycji w stosunku do głównej tarczy piły. Zaletą tej wersji jest wygoda, gdyż ustawień podcinacza dokonuje się na panelu sterowniczym na wysokości oczu oraz skrócenie czasu ustawień, gdyż parametry podcinacza mogą zostać zapisane w banku narzędzi i przypisane do odpowiedniej tarczy głównej. Przy następnym uruchomieniu i wywołaniu danej tarczy piły podcinacz będzie pozycjonował się automatycznie.

Stół wysięgnika oferowanych jest w trzech wersjach: standardowej, z systemem „X-Roll” oraz systemem równoległoboku. W wersji standardowej posiada wymiar 1500 mm, a na życzenie można zamontować wzorzec kątowy INDEX SYSTEM, który pozwala nie tylko ekstremalnie szybko i precyzyjnie ustawić przykładnicę pod wybranym kątem, ale również dzięki kompensacji długości, wymiar na skali przykładnicy w stu procentach się zgadza, dzięki czemu wyeliminowane zostają pomyłki. Przy drugiej wersji stołu wysięgnika listwa podporowa, prowadzona w systemie „X-Roll” wysuwa się po zmianie kąta ustawienia przykładnicy poprzecznej, oferując dodatkową powierzchnię do położenia materiału.

Przykładnicę ustawia się z dokładnością do 1/100 stopnia z pomocą umieszczonego na stole wysięgnika wyświetlacza cyfrowego, co przekłada się na dokładność przyciętych pod kątem elementów. W identyczny wyświetlacz wyposażona jest stół wysięgnika w wersji najwyższej z funkcją równoległoboku, która oparta jest na przesuwaniu się całego stołu równolegle w stosunku do przykładnicy przy zmianie kąta, oferując całą powierzchnię do położenia materiału, niezależnie od ustawionego kąta. Przy tym stole oraz w wersji „X-Roll” kompensację długości cięcia na przykładnicy poprzecznej rozwiązano wygodnie za sprawą skali noniusza. Jeszcze więcej komfortu oferuje dostępna w opcji przykładnica poprzeczna z jednym lub dwoma ogranicznikami cyfrowymi z funkcją wyliczenia kompensacji długości.

Po zmianie kąta ustawienia przykładnicy informacja z wyświetlacza na stole wysięgnika zostaje przekazana drogą radiową do ogranicznika na przykładnicy, który automatycznie dokonuje kompensacji wymiaru, system ten nosi nazwę „digi-compensation plus”. Długość samej przykładnicy w standardzie wynosi 3200 mm, a ustawiona pod kątem skala umożliwia szybkie ustawienie wymiaru z pomocą ograniczników i wygodny odczyt.

Precyzyjne cięcia równoległe przy maszynie kappa 400 „x-motion” zapewnia przykładnica równoległa wyposażona w liniał o długości 1200 mm, który można odchylać w dowolnej pozycji. Poza tym daje się przełożyć na leżąco, zwłaszcza przydatne przy cięciu wąskich elementów. Standardowo sterowana jest pozycyjnie i ustawiana komfortowo na panelu sterowniczym do maksymalnie 1250 mm. Po wprowadzeniu wybranego wymiaru i naciśnięciu klawisza start przykładnica automatycznie przesuwa się do wybranej pozycji.

Nowoczesny sposób sterowania

Pilarka formatowa kappa 400 „x-motion” posiada nowoczesne sterowanie z panelem sterowniczym na wysokości oczu, będący kombinacją klawiatury z kolorowym monitorem dotykowym o przekątnej 5,7 cali. Z jego pomocą ustawia się pozycyjnie wysokość i kąt pochylenia tarczy piły z dokładnością 0,1 mm i 0,1 stopnia, a ustawione wartości wyświetlane są na monitorze. Poza tym oferuje ważną funkcję - w momencie zmiany kąta pochylenia tarczy piły następuje automatyczna korekta wysokości cięcia. Dodatkowo sterowanie daje takie możliwości jak zapisywania parametrów narzędzi w bazie narzędzi, zapisywania programów cieć, funkcje specjalne jak np. wycinanie rowków, felców, wykonywanie cięć ukośnych czy kalkulator.

Z pewnością na uwagę zasługuje również dopracowany w detalach agregat pilarki. Podwójnie łożyskowany wał pilarki osadzony w odlanej w całości z szarego żeliwa obudowie, w połączeniu z podwójnym zawieszeniem agregatu gwarantuje podczas pracy wyeliminowanie drgań oraz maksymalną stabilność. Optymalne przenoszenie mocy, bez strat z silnika na wał pilarki odbywa się za pomocą wielorowkowego paska napędowego Poly-V.

Kappa 400 „x-motion” przygotowana jest na przyjęcie tarcz pił o średnicy od 250 mm do 400 mm zapewniając maksymalną wysokością cięcia 133 mm. Dysponuje trzema prędkościami obrotowymi 3500/4500/5500 obr./min, które wyświetlane są na monitorze i umożliwiają dobranie właściwej prędkości do średnicy stosowanej tarczy piły. Opcjonalnie można zastosować również bezstopniową regulację prędkości obrotowych w zakresie 2000-6000 obr./min.

Przy podnoszeniu i opuszczaniu agregatu pilarki wykorzystano prowadzenie typu „jaskółczy ogon” oraz precyzyjny wałek prowadzący z kulkowym łożyskiem liniowym, dzięki czemu czynności tych dokonuje się nadzwyczaj precyzyjnie, a jednocześnie płynnie i lekko, a sam system jest odporny na pył i nie wymaga żadnych nakładów w konserwację. Podobne zalety wykazuje „Easy-Glide” - system przechyłu agregatu pilarki kappa 400 „x-motion”. Przy żeliwnych segmentach przechyłu zastosowano wkładki wykonane ze specjalnego, wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego, które zastępują smar. Agregat przechyla się na zasadzie wymuszonej, w półokrągłych prowadnicach z żeliwa szarego dzięki czemu wyeliminowano jakiekolwiek luzy co przekłada się na precyzję cięcia.

Doskonałe wyniki odciągania przy agregacie pilarki zapewnia jego zamknięta obudowa, z której odsysane są wióry przez kanał odciągowy z króćcem odciągu o Ø120 mm. O bezpieczeństwo oraz dodatkowy odciąg wiórów podczas pracy dba ustawiana na wysokość osłona górna tarczy piły, którą można również wygodnie odchylać z pola pracy.

Precyzyjne oklejanie

Precyzyjnie przycięte formatki można dokładnie okleić wykorzystując okleiniarkę prostoliniową G380. W wyposażeniu standardowym posiada już tak wartościowe agregaty jak frezowania wstępnego czy też wielofunkcyjny agregat piłkowy z funkcją zaokrąglania naroży, a jej dodatkowym atutem jest jej długość, bo do ustawienia potrzebuje tylko 2,8 m.

Maszyna obsługiwana jest na panelu sterowniczym, który jest prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny. Z jego pomocą ustawia się parametry okleiniarki m.in. temperaturę kleju oraz aktywuje agregaty robocze. Na panelu znajduje się również licznik metrów bieżących oklejonych formatek czy licznik np. pod określone zamówienie z możliwością resetowania, wyświetlane są także komunikaty dotyczące konserwacji oraz komunikaty o błędach.

Okleiniarka G380 pozwala na stosowanie obrzeży o grubości 0,4- 5 mm typu PCW, ABS, oklein naturalnych oraz doklejek drewnianych do 5 mm i oklejanie płyt o grubości mieszczących się w przedziale pomiędzy 10-45 mm.

Transport formatek w tej okleiniarce odbywa się z optymalną prędkością 8 m/min za pośrednictwem gumowych segmentów osadzonych na łańcuchu, dodatkowo dzięki podwójnemu rzędowi rolek dociskających formatkę od góry rozwiązanie to zapewnia, że formatka podczas jej transportowania nie przestawia się, nie ślizga. Dla szerokich i ciężkich elementów maszyna została wyposażona w wysuwaną ramę zwiększającą pole podparcia elementu do 480 mm.

Agregat wstępnego frezowania wyposażony został w dwa niezależne silniki o mocy 0,75kW oraz w 2 głowice frezujące z wytrzymałymi nożami diamentowymi obracającymi się z prędkością 12000 obr./min. Pierwsza głowica obraca się przeciwbieżnie, a druga z kolei współbieżnie w stosunku do transportowanej formatki, dzięki czemu unika się wyrywanych, postrzępionych naroży okleinowanej formatki. Zakres zbioru ustawiany płynnie mieści się od 0-2 mm i pozwala uzyskać idealną krawędź przed przyklejeniem obrzeża.

Agregat klejowy posiada zbiornik klejowy o pojemności 1,2 kg, pokryty teflonem, dzięki czemu klej nie przywiera do ścianek zbiornika, jest równomiernie zużywany, prawdopodobieństwo przypalenia kleju jest mniejsze, poza tym rozwiązanie to ułatwia zmianę kleju czy też wykonywanie prac konserwacyjnych jak np. czyszczenie. Dolna część wałka klejowego zanurzona jest w kleju i w sposób kapilarny jest on nanoszony na całą powierzchnię wałka. Ilość nanoszonego kleju w zależności od potrzeb można regulować w łatwy sposób za pomocą pokrętła.

Agregat dociskowy składa się z dwóch rolek, pierwszej aluminiowej, która szybciej „pochłania” ciepło gorącej krawędzi i przyczynia się do szybszego wiązania formatki z obrzeżem oraz drugiej gumowej, która lekko się poddaje w celu pewniejszego docisku górnej i dolnej krawędzi. W celu ustawienia przy tym agregacie odpowiedniej siły docisku w zależności od grubości obrzeża firma Felder zastosowała i opatentowała innowacyjny system noszący nazwę „Quick-Set”. Dzięki niemu w bardzo szybki i prosty sposób dokonuje się ustawienia wykorzystując do tego celu próbkę stosowanego obrzeża. „Quick-Set” daje dużą oszczędność czasu połączoną z maksymalną precyzją ustawienia

Obrzeże zanim dojdzie do agregatu dociskowego prowadzone jest przez zespół doprowadzający, składający się z prowadnic, wstępnie i dokładnie ustalających położenie obrzeża tak, aby go ustabilizować, gdy przesuwa się w stronę agregatu dociskowego. Ważne przy tym jest to, że podawanie zsynchronizowane jest z prędkością posuwu, aby nie dochodziło do ześliźnięcia się obrzeża na formatce. W momencie, gdy początek obrzeże jest już przyklejony do formatki oraz maszyna za pośrednictwem krańcówki otrzyma sygnał o końcu formatki, w tym samym momencie aktywowana jest gilotyna wstępnego obcinania obrzeża, dzięki czemu okleiniarka pobiera obrzeże tylko z niewielkim naddatkiem.

Agregat piłkowy obcinający precyzyjnie obrzeże do wymiaru formatki posiada dodatkowo funkcję frezowania profilowego R2 krawędzi czołowej formatki, czyli wykonuje funkcję zaokrąglania naroży. Agregat wyposażony jest w 2 piłki o średnicy Ø100 i silnik o mocy 0,22kW obracający się z prędkością 12000 obr./min. Wybór funkcji cięcia na prosto lub frezowania profilowego krawędzi dokonuje się wygodnie z pozycji panelu sterowania.

Dolny i górny agregat frezujący nadmiar obrzeża został wyposażony w głowicę frezarską z czterema nożami obracającymi się z prędkością 12000 obr./min, a wszystko to napędzane silnikiem o mocy 0,22kW. Agregat posiada kopiały sczytujące grubość płyty i dostosowujące go do obrabianej krawędzi, co przekłada się na perfekcyjnie sfrezowaną krawędź bez względu na zmienną grubość formatki. Dodatkowo dzięki nim przy delikatnych laminatach lub fornirach eliminuje się jakichkolwiek uszkodzenia czy zarysowania. Do ustawienia agregatu frezującego pod stosowane obrzeże również stosuje się wypróbowany system „Quick-Set”. Dla jakości obróbki na agregacie frezującym bardzo istotną sprawą jest to, by dostosować położenie agregatu do grubości zastosowanej okleiny. Okleinę cienką fazuje się pod kątem 15°, okleinę grubszą 2mm zaokrągla się do promienia r = 2mm.

G380 posiada dwa wolne miejsca na zastosowanie agregatów na finiszu. Standardowo maszyna wyposażona jest w cyklinę profilową i agregat polerki. Opcjonalnie można zastosować kombinację cykliny profilowej i płaskiej.

Agregat cykliny profilowej służy do uszlachetniania wcześniej sfrezowanej krawędzi obrzeża. Małe nierówności pozostające po frezowaniu (uderzeniu noża) zostają przez agregat cykliny profilowej usunięte z całej frezowanej powierzchni. Powstaje w ten sposób zupełnie nowa, gładka struktura krawędzi. Przy pracy agregatu automatycznie włącza się sprężone powietrze, które usuwa zbierany naddatek materiału i ukierunkowuje go do króćca odciągowego, a ten z kolei transportuje „długie zwijki wiórów” do separatora na wióry.

Dodatkową opcją jest agregat cykliny płaskiej, tak jak i poprzedni agregat również służy do uszlachetniania wcześniej sfrezowanej krawędzi okleiny po agregacie frezarskim, jednakże jej zadaniem jest precyzyjne wykończenie na linii kontaktu obrzeża z formatką. Agregat cykliny płaskiej pracuje oczywiście u góry jak i na dole formatki, tak aby z obu stron była tak samo jakościowo wykończona, a połączenie obrzeża z formatką nie było wyczuwalne pod palcami oraz aby optyczny rezultat był jak najbardziej zadowalający.

Agregat polerski składa się z 2 silników o mocy 0,9 kW które obracają się współbieżnie z prędkością 1400 obr./min polerując obrzeże (PCV / ABS) na wysoki połysk. Górny i dolny agregat jest regulowany na wysokość jak i pod kątem. Agregat polerski składa się z 3 tarcz, których kolejność można szybko zmieniać w zależności od zużycia. Głównym zadaniem polerki jest doprowadzenie okleiny po obróbce frezowania, czy też cyklinowania do rzeczywistego koloru obrzeża.

Każdy agregat obrabiający obrzeże oraz agregat frezowania wstępnego został wyposażony w osłonę odprowadzającą wióry zapewniając czystość w maszynie i w zakładzie.

Więcej o tym urządzeniu:

https://www.felder-group.com/pl-pl/produkty/okleiniarki-c1954/okleiniarka-g-300-series-p143210

Wiertarka wielowrzecionowa

Wiertarka wielowrzecionowa FD 21 professional umożliwia wiercenie otworów konstrukcyjnych takich jak pod kołki do wykonywania np. estetycznych połączeń w korpusach meblowych, otworów rzędowych lub otworów pod zawiasy.

Spawany korpus wiertarki zapewnia jej bardzo stabilną konstrukcję, a masywny stół z żeliwa szarego z możliwością jego powiększenia z trzech stron za sprawą systemu Felder ze stolikami przedłużającymi, pozwala osiągnąć olbrzymią powierzchnię roboczą o wymiarach nawet 2900 x 1380 mm, która zapewnia bezpieczną i komfortową pracę również podczas wiercenia bardzo dużych elementów. Głęboko wysunięta do tyłu rama umożliwia wykonywanie otworów rzędowych w bardzo szerokich elementach nawet do 600 mm i ustawienie przykładnicy do głębokości 300 mm. Sama przykładnica w formie liniału zaopatrzona w ograniczniki ustalające do wiercenia otworów dokładnie w odstępie 37 mm od krawędzi elementu, okazuje się bardzo przydatne do wykonywania otworów rzędowych lub pod okucia.

FD 21 professional wyposażona jest w wydajny silnik o mocy 1,5 kW, a prędkość obrotowa podczas wiercenia wynosi 2800 obr./min. Przeznaczona jest do obróbki elementów o maksymalnej grubości 65 mm i wiercenia otworów o maksymalnej głębokości do 70 mm i wysokości do 55 mm. Posiada 21 wrzecion wiertarskich, ułożonych w odstępach co 32 mm. Wrzeciona te wyposażone są w szybkozłącza z zamkiem bagnetowym, które umożliwiają wymianę wierteł bez jakichkolwiek, dodatkowych narzędzi. Wrzeciona obracają się naprzemiennie w lewo, w prawo, w nie zakłada się znormalizowane, odznaczające się kolorem, wiertła. W celu wykonania otworów pod okucia, w jednym toku pracy, najbardziej popularnych producentów np. Blum, Hettich czy GRASS użytkownik może założyć segmenty wiertarskie kombi z wiertłami o średnicy 35 mm.

Agregat wiertarski znajdujący się z tyłu maszyny, przechylany pneumatycznie, daje się ustawić i unieruchomić w dowolnej pozycji za pomocą skali w przedziale 0º - 90º, a dodatkowo dla kąta 45º obrabiarka posiada ogranicznik krańcowy. Ustawiony w pozycji poziomej agregat wykonuje odwierty w płaszczyźnie czołowej elementu, natomiast ustawiony w pozycji pionowej w powierzchni elementu. Ustawień wysokości agregatu wiertarskiego dokonuje się za pomocą pokrętła ręcznego, a wartości odczytuje na liczniku analogowy. Z kolei głębokość wiercenia ustawiana jest z wykorzystaniem skali, na której naniesione są 4 najczęściej stosowane długości wierteł, a punktem odniesienia jest krawędź stołu roboczego. Wiertarka wyposażona jest w kompensację głębokości wiercenia wynosząca 8 mm, bardzo przydatna podczas wykonywania otworów pod połączenia narożne, która zabezpiecza przed przewierceniem materiału i eliminuje dodatkowe ustawienia.

Przy wiertarce wielowrzecionowej firmy Felder na uwagę zasługuje pneumatyczny system mocowania elementu, wyróżniający się szybką i nadzwyczaj komfortową obsługą. W standardzie wiertarka FD 21 professional wyposażona jest w 2 pneumatyczne cylindry dociskowe, w razie potrzeby klient może doposażyć ją w dodatkowe. Ustawianie cylindrów na boki oraz góra-dół odbywa się niezależnie. Pociągnięcie gałki umieszczonej na każdym cylindrze powoduje jego automatyczne przesunięcie do elementu obrabianego i zablokowanie. Po pierwszym włączeniu obrabiarki dociski zaskakują na wybraną wysokość i pozostają w optymalnej pozycji podczas wykonywania wszystkich wierceń przy elementach o tej samej grubości.

Masywne, wykonane z żeliwa przykładnice boczne zaopatrzone w aluminiowe liniały można przesuwać i ustalać w wybranej pozycji za pomocą rączek dociskowych. Odczyt wartości ustawienia dokonuje się wygodnie za pomocą lup wtopionych w przykładnice. Na życzenie użytkownik może otrzymać przykładnice z licznikiem analogowym, który pozwala osiągnąć dokładność ustawień do jednej dziesiątej milimetra. Obrabiarka w standardzie wyposażona jest już w dwa liniały o długości 1500 mm, każdy z dwoma ogranicznikami, które można montować zarówno przy przykładnicach bocznych jak i przy przykładnicy głębokości.

Więcej o tym urządzeniu:

https://www.felder-group.com/pl-pl/produkty/wiertarki-wielowrzecionowe-i-wiertarko-dlutarki-c1959/wiertarka-wielowrzecionowa-fd-21-professional-p3334

Bogata paleta przystawek

Firma Felder przy FD 21 professional oferuje bogatą paletę przystawek uzupełniających, a wśród nich godny polecenia system rastrowy do zastosowania dla przykładnic bocznych oraz przykładnicy głębokości. Opiera się on na precyzyjnie osadzonych w szynie, od frontu maszyny, bloczkach z otworami oraz bolcu ustalającym i pozwala na błyskawiczne pozycjonowanie przykładnic, co przekłada się na oszczędności czasu pracy oraz powtarzalność dokładności podczas wykonywania powtarzających się wierceń. Kolejnym udogodnieniem przy dokonywaniu ustawień przy obrabiarce może być dostępny w opcji wzorzec do przenoszenia odległości przykładnic bocznych, pozwalający na ich proste i symetryczne ustawianie.

Opcjonalnie dostępne są także przystawki do wiercenia otworów w ramiakach do połączeń pod kątem prostym i 45°, które można bezproblemowo osadzić na stole maszyny gwarantując najwyższą precyzję połączeń kątowych. Pomyślano także o ergonomii w postaci uchwytów na korpusie obrabiarki do przechowywania przykładnic bocznych, przedłużeń przykładnic, 21 szybkozłączy z wiertłami czy segmentów wiertarskich do okuć, które zawsze znajdują się w zasięgu ręki ułatwiając codzienną pracę.

Więcej: www.felder-group.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony