ReklamaRehau Passion for Color A1
Nowe funkcjonalności Woodwork for Inventor CAM v7

Oprogramowanie Woodwork for Inventor posiada opcję wbudowanego modułu CAM. Użytkownik po stworzeniu wyrobu lub jego części w środowisku Autodesk Inventor + Woodwork for Inventor może użyć posiadanej geometrii do opracowania programu na obrabiarkę, przenosząc ją bezpośrednio do środowiska CAM. Oprogramowanie zostało zaprojektowane w celu zapewnienia szybkiej i niezawodnej możliwości generowania programów NC i uniknięcia większości możliwych problemów zwykle temu towarzyszących.

Podczas ustalania bazowania, użytkownik ma możliwość intuicyjnego wyboru w jaki sposób obrabiany element zostanie usytuowany na obrabiarce. Może to być formatka brutto z płyty, oklejony element do powiercenia, itp. Wszystkie te opcje pozwalają zaspokoić potrzeby użytkownika przygotowującego produkcję na obrabiarce.

Fig. 1 Ustalanie bazowania

Kolejnym narzędziem modułu CAM Woodwork for Inventor, który znacznie przyspiesza przygotowanie obróbki i generowanie programów jest automatyczny wybór geometrii do obróbki na podstawie geometrii elementu. Każdy typ obróbki posiada opcję takiego automatycznego wyboru odpowiedniej sobie geometrii.

 

Fig.2.  Automatyczny wybór geometrii dla operacji wiercenia

W zależności od typu operacji, wybranej obrabiarki oraz dostępnych narzędzi, analizowana jest geometria elementu i tworzone są operacje obróbki. Sam mechanizm rozpoznawania geometrii opiera się na BREP (boundary representation) przez co jest niezależny od struktury operacji modelowania i historii elementu. Dzięki temu nie ma znaczenia jaka metoda posłużyła do stworzenia w elemencie poszczególnych ooperacji (tworzenie otworu, usunięcie materiału wyciągnięciem, itp). Dodatkowo pozwala to z łatwością używać i przetwarzać pliki z innych systemów CAD (rozszerzenia STEP, IGES, ACIS, AutoCAD, Solid Works, CATIA, etc.). W celu użycia takiego obcego pliku należy jedynie przypisać materiał Woodwork for Inventor dla importowanego modelu i od razu można rozpocząć pracę w interfejsie CAM. Oszczędza to użytkownikowi wiele pracy związanej z ponownym przygotowywaniem tej samej geometrii i ustrzega przed ewentualnymi pomyłkami przy jej odtwarzaniu.

Przy tworzeniu operacji frezowania konturu i kieszeni, grubość przypisanych obrzeży jest automatycznie uwzględniana. Dodatkowo użytkownik ma możliwość wykorzystania utworzonych uprzednio w części szkiców do określenia ścieżki frezowania konturu. Wskazaną ścieżką narzędzia może być nie tylko linia prosta, czy łuk, ale również splajn w obu jego rodzajach.

Utworzone operacje obróbcze są wyświetlane w oknie przeglądarki, gdzie użytkownik ma możliwość powrócenia do ich ustawień i edycji. Po podświetleniu operacje są również widoczne w obszarze roboczym w postaci podglądu.
Fig.3. Przeglądarka z widocznymi operacjami i ich podgląd w obszarze roboczym

Przygotowana technologia i kod NC są uzależnione od wybranej obrabiarki. W skutek wyboru użytkownika rozszerzenie wygenerowanego pliku może się różnić. Może to być m.in. plik MPR, FMC, DXF.

W interfejsie maszyny mogą być widoczne wszystkie informacje dodatkowe przekazane przez postprocesor – komentarze na temat materiałów, położenie bazy, oklejanie płaszczyzn, kierunek usłojenia, itp.

 Fig.4. Przykładowy plik otwarty w środowisku programu WoodWOP 6.1 z widocznymi szczegółami

to wybrać konkretny element i błyskawicznie przenieść go do środowiska Woodwork for Inventor CAM, gdzie można przygotować technologię produkcji. Generowanie kodu dla zespołu pozwala również stworzyć pakiet plików dla wszystkich elementów z przygotowaną wcześniej technologią.

Jedną z głównych nowości wersji v7 Woodwork CAM jest możliwość automatycznego tworzenia technologii obróbki dla wszystkich elementów zespołu. Jest to możliwe dzięki rozwiniętym ustawieniom rozpoznania i segregacji operacji, które użytkownik może modyfikować. Jedynym warunkiem jest przypisanie do tych elementów materiału Woodwork – dzięki temu moduł jest w stanie filtrować elementy materiałem wg założeń użytkownika. W ten sam sposób możemy również zregenerować technologię obróbki po zmianie założeń produkcyjnych, np. gdy zmienia się obrabiarka na której elementy mają zostać wykonane.

 

Fig.5. Ustawienia automatycznego generatora technologii

Zmiany pojawiły się również w bibliotece narzędzi. Wiercenie otworów na głębokość może być teraz realizowane również przy użyciu wierteł przelotowych – skraca to czas przygotowania biblioteki i ułatwia zarządzanie nią.

Kolejna nowość to możliwość reorganizacji operacji – zmiana kolejności w jakiej będą przeprowadzane. Przenosić możemy wszystkie operacje, bez względu na to, czy znajdują się w obrębie tego samego układu współrzędnych interfejsu, czy nie.
 


Fig.6. Okno reorganizacji operacji technologicznych

W obecnej chwili Woodwork for Inventor posiada następujące postprocesory:

 • AlfaCam (dxf)

 • Cix3 (Biesse)

 • Imawop 6 & 8 (IMA)

 • MasterWood (Morbidelli)

 • WoodWOP (Homag)

 • Xilog (SCM)

 • Format 4

 • NC-Hops

 • TwinCAM

 • dxf

Jednym z dodatkowych udogodnień w wersji Woodwork v7, nie związanych bezpośrednio z modułem CAM, jest moduł modelowania szkieletowego wspierający technologię wielobryłową Autodesk Inventor. Dzięki niemu użytkownik może szybko i łatwo zbudować wielobryłowy model bazowy całego wyrobu.

Fig.7. Reprezentacja status technologii elementów w środowisku zespołu
 

Więcej informacji:
tel/fax:(+48 22) 862 30 50
cadsoft@cadsoft.pl
www.cadsoft.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony