ReklamaKemichal A1

Meble

Meble inspirowane szkołą Bauhaus

Meble

Wnętrza

design

Mebleinfo   

Meble inspirowane szkołą Bauhaus

Aquina

Niezwykły styl, który narodził się sto lat temu. Choć funkcjonował krótko, odcisnął swoje trwałe piętno na projektowaniu mebli i samej sztuce użytkowej. Przyczynił się do powstania modernizmu. Właśnie w tym roku obchodzimy setną rocznicę pojawienia się w sztuce i projektowaniu niezwykłego stylu zwanego Bauhausem.

Ta niemiecka szkoła sztuki i projektowania została założona przez architekta Waltera Gropiusa. Położyła podwaliny do narodzin modernizmu. Pomimo jej upadku jeszcze przed II wojną światową nadal stanowi inspiracje dla projektantów.

Walter Gropius zbudował Bauhaus, dążąc do fuzji sztuki, architektury i przemysłu. Szkoła otworzyła swe podwoje w 1919 roku a działalność zakończyła w 1933 roku. W tym krótkim okresie projektanci stworzyli podwaliny modernizmu. Tym samym przekraczając granice formy, funkcji i materiału w architekturze oraz projektowaniu tekstyliów i przedmiotów.  

– Kultowe produkty Marcela Breuera, Ludwiga Miesa van der Rohe, czy Florence Knoll są w pełni funkcjonalne a jednocześnie przynależą do kontekstu historycznego i kulturowego – mówi Marcin Zieliński, właściciel firmy Aqina, wyłącznego dystrybutora marki Knoll w Polsce.

Sztuka w produkcji na dużą skalę

W gronie twórców tego stylu znaleźli się między innymi Wassily Kandinsky, Laszlo Moholy-Nagy, Marcel Breuer czy Ludwig Mies van der Rohe. Wytyczyli oni kierunki w architekturze oraz w sztuce użytkowej. Co ważne, mimo krótkiego okresu działalności, ich dorobek na stałe wpisał się do kanonu wzornictwa.

Te idee wywarły wpływ również na projektantów Hansa i Florence Knoll, którzy połączyli przemysł ze sztuką i designem, celem podniesienia jakości produkcji na większą skalę. Hans Knoll starał się sprowadzić tę modernistyczną wizję do Ameryki, zakładając w 1938 roku H. G. Knoll Furniture Company. Związki marki z Bauhausem obracają się jednak przede wszystkim wokół Florence Knoll, której mentorem był Ludwig Mies van der Rohe. Dzięki jej postulatowi projektowania holistycznego, fundamentem firmy jest idea głosząca, że projektowanie mebli jest wartościowe, gdy przemawia na rzecz całościowego projektu przestrzeni.

Jak rozpoznać Bauhaus?

Marcel Breuer zaprojektował krzesło Wassily inspirując się ramą roweru. Projektant zaczął eksperymentować ze stalową rurą. Tak powstało pierwsze krzesło. Wkrótce został nimi wyposażony cały Bauhaus.

W wyniku eksperymentów Breuera z wyginaniem stalowych rur powstało także krzesło Cesca. Jego dzieła – zarówno architektura, jak i meble, ucieleśniają dążenie Bauhausu do zespolenia sztuki i przemysłu. Jego wczesne projekty pozostają jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnego nurtu w meblarstwie.

Podobnie jak krzesła Wassily i Cesca, kluczowe znaczenie dla historii projektowania XX wieku mają stoliki Laccio Marcela Breuera. One również są wynikiem pracy nad stalową materią. To przykład wzornictwa, które jest ascetyczne a jednocześnie na tyle charakterystyczne, że od razu można je rozpoznać.

Natomiast krzesło Barcelona to jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów ubiegłego stulecia i ikona współczesnego ruchu. Emanuje przede wszystkim prostą elegancją, która uosabia słynne twierdzenie Miesa van der Rohe – „mniej znaczy więcej”.

Krzesło Brno to natomiast ikona dwudziestowiecznego designu. Przede wszystkim słynie ze smukłego profilu, prostych linii i drobiazgowej dbałości o szczegóły. W 2018 roku, aby uczcić 80-lecie firmy, Knoll wprowadził wykończenie z brązu.

Kolekcja MR autorstwa Ludwiga Miesa van der Rohe reprezentuje jedne z najwcześniejszych projektów mebli stalowych. W tym przypadku van der Rohe inspirował się projektami mistrza Bauhausu Marcela Breuera. Natomiast formy siedzisk uważa się za nowoczesne pochodne dziewiętnastowiecznych żelaznych krzeseł bujanych.

Gdzie szukać klasyków Bauhausu?

Jeśli zainteresował Was ten styl w sztuce projektowej, warto zapoznać się z produktami firmy Knoll. Dystrybutorem marki w Polsce jest Aqina, której showroom znajduje się przy Alei Armii Ludowej 26 w Warszawie.

Wśród najważniejszych realizacji, jakie firma ma w swoim dorobku, wymienić można choćby biura firm: Coca Cola, City Bank Handlowy, Coty, Deutsche Bank, EY, Microsoft, Ricoh, czy Wyborowa. Koneserom dobrego designu Aqina proponuje także klasyki designu, które mogą swobodnie zająć miejsce w przestrzeni domowej.

Więcej: http://www.aqina.eu/  

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus
Meble inspirowane szkołą Bauhaus

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony