ReklamaSenoplast A1

pokój dzienny

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Oniris

Styl industrialny w wyposażeniu wnętrz nie wychodzi z mody. Chętnie wybieramy właśnie tego typu design do naszego wnętrza mieszkalnego. Jakich więc elementów nie powinno na pewno zabraknąć w industrialnym salonie? Przede wszystkim białej cegły, betonowej podłogi, mebli z metalu czy ciemnych grzejników.

Warto jednak pamiętać, że styl industrialny jest ze swojej natury chłodny, przemysłowy. Warto więc również pamiętać o odpowiednich dodatkach, które odpowiednio „ocieplą” nasze wnętrze.

Nawiązanie do fabryk

Styl industrialny narodził się w czasie recesji gospodarczej, gdy upadało wiele fabryk i obiektów przemysłowych. Można więc było bardzo tanio nabyć takie pomieszczenia i niskim kosztem zaadoptować je na mieszkania. W pofabrycznych pomieszczeniach zadomowiło się również wielu artystów, malarzy i projektantów, którzy nie tylko w nich mieszkali, ale również pracowali.

Jeśli wejdziemy do domu czy mieszkania urządzonego w stylu industrialnym, zauważymy cegłę, surową posadzkę, odsłonięte rury czy elementy konstrukcyjne, które wykonano z metalu i drewna. Możemy więc odnieść wrażenie, że znajdujemy się w pomieszczeniu, które nie zostało jeszcze ukończone.

Przestrzeń i stonowane barwy

Styl industrialny to również rezygnacja z dzielenia przestrzeni ścianami, aby uzyskać jak największą, otwartą strefę mieszkalną. Myśląc o przestrzeni mamy na myśli nie tylko to co w poziomie, ale także w pionie. Dlatego także sufit powinien być wysoki, podobnie jak taki w fabryce. Dzięki temu zainstalujemy pod sufitem dodatkowe elementy aranżacyjne.

Także kolorystyka w pomieszczeniach w stylu industrialnym jest zazwyczaj stonowana. Odnajdziemy tam głównie neutralne odcienie szarego, brązu i bieli.

O jakich elementach powinniśmy pamiętać aranżując wnętrze w stylu industrialnym?

Biała cegła

Jeszcze do niedawna myśląc o cegle we wnętrzu, mieliśmy przed oczami produkt w tradycyjnych odcieniach czerwieni, który jest obecny w domach i mieszkaniach od dziesiątek lat. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stylu klasycznego, retro i rustykalnego - obok stylizowanych mebli, tapicerowanych kanap, mosiężnych żyrandoli czy luster w zdobionych ramach.

Obecnie jednak prym wiedzie cegła w kolorze białym. Przyczyną tego jest m.in. wzrost zainteresowania stylem industrialnym i skandynawskim. Biała cegła stanowi znakomite tło dla obrazów, telewizora czy ciemnego grzejnika.

Betonowa podłoga

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów tego stylu jest betonowa podłoga, która wprowadza do wnętrza surowy design. Bez problemu kupimy płyty z betonu architektonicznego, czyli gotowe, prefabrykowane elementy. Są one mniej trwałe i odporne na obciążenia niż tradycyjny beton, a także podobnie jak kafelki - wiążą się z widocznymi fugami.

Alternatywą dla betonu architektonicznego będzie droższa wylewka betonowa. Dzięki temu stworzymy podłogę „bez kafelków”, która będzie na pewno wyglądała jak w starej fabryce. Dodatkowo to pozwoli nam powiększyć optycznie salon. Podłoga betonowa może być wykończona na różne sposoby - z powłoką matową, satynową lub błyszczącą.

Meble i wyposażenie z metalu

Kwintesencją stylu industrialnego są oczywiście wszelkiego rodzaju dodatki wykonane z metalu. Najczęściej występuje pod postacią mebli, dodatków i dekoracji. Tego typu meble są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu czystości, a korzystać z nich można również na tarasie czy w ogrodzie.

Jedną z propozycji jest minimalistyczny stolik kawowy z metalu przypominający sześcian, którego blat wykonano ze szkła. Możemy kupić metalową, wysoką lampę stojącą, którą pomalowano na czarno. Jej klosz powinien nawiązywać do fabrycznego oświetlenia.

Antracytowy grzejnik

Na ścianie pokrytej białą cegłą doskonale odnajdzie się grzejnik Oniris od firmy Atlantic Polska, który ma kolor antracytowy. Antracyt to skała będąca odmianą węgla kamiennego. Urządzenie będxie doskonale pasowało do stylu industrialnego również dlatego, że wykonane zostało z aluminium. Grzejnik dostępny jest zarówno w klasycznym kształcie, jak i podłużnym. Posiada energooszczędne czujniki (ruchu, światła, otwartych okien), a także możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Jak ocieplić pomieszczenie?

Styl industrialny cechuje się głównie „chłodnymi” aranżacjami – metalowe materiały, jasne barwy czy okna bez zasłon i firan mogą dla wielu osób wydawać się zbyt zimne. Aby wizualnie ocieplić pomieszczenie warto pamiętać o przytulnych dodatkach takich jak dywan, jaśki, narzuty i koce. Możemy również kupić meble wypoczynkowe z tapicerką wykonaną z odpowiednich tkanin.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?
Jak urządzić salon w stylu industrialnym?
Jak urządzić salon w stylu industrialnym?
Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony