ReklamaIMM 2020 - A1
Jaj urządzić sypialnię aby…się dobrze wyspać?

Yassen Hristov / Hompics

W odpowiednio zaprojektowanym wnętrzu sypialni, czyli takim gdzie czujemy się dobrze i komfortowo, łatwiej nam zasnąć a sen przynosi wypoczynek. Jednak jak zaprojektować takie wnętrze? W portalu mebleinfo.pl radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Nasza sypialnia powinna być tak zaprojektowana i urządzona byśmy czuli się w niej dobrze i komfortowo. Musimy ją urządzić wygodnymi meblami i odpowiednio oświetlić. Trzeba też dobrze rozplanować przestrzeń i wykreować sprzyjający odpoczynkowi, przytulny klimat.

Jak radzi ekspert, już na etapie projektowania trzeba również się zastanowić, czy nie dodać pomieszczeniu dodatkowej funkcji, np. umieścić w nim garderobę albo kąt do pracy. Po to abyśmy zagospodarowali odpowiednio całą dostępną przestrzeń.

Zacznijmy od łóżka

Ponieważ to główny mebel w naszej sypialni, który ma również decydujący wpływ na to czy się dobrze wyśpimy. Łóżko powinno mieć co najmniej 160 cm szerokości, żeby śpiące w nim osoby mogły ułożyć się tak, jak lubią i swobodnie zmieniać pozycję.

- Polecam łóżko z miękkim zagłówkiem. Wygląda przytulnie, wręcz zapraszająco, a do tego jest wygodne – gdy usiądziemy, żeby poczytać przed snem, plecy będą miały komfortowe podparcie i nie zmarzniemy. Tapicerowany zagłówek można także zintegrować z drewnianą płytą, położoną na całej ścianie albo jej fragmencie. Taka okładzina dodatkowo ociepli ścianę i ją wygłuszy. Poza tym wygląda ciekawie – radzi Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Jeśli przestrzeń na to pozwala warto sypialnie wyposażyć w szafki czy stoliki nocne po obu bokach łóżka. Każdy będzie miał gdzie odłożyć telefon, książkę czy okulary i postawić szklankę z wodą.

- Jeśli w ciasnym pomieszczeniu brakuje na nie miejsca, radzę zbudować z fornirowanej płyty głębokie wezgłowie i w jego bokach umieścić półeczki – schowki, w których można trzymać potrzebne w czasie nocnego odpoczynku rzeczy – mówi Małgorzata Górska-Niwińska.

W naszej idealnej sypialni przyda się również komoda

Będziemy mogli trzymać w jej szufladach bieliznę, tak by rano nie tracić czasu na poszukiwanie potrzebnych rzeczy. Do tego na blacie komody będziemy mogli ustawić zdjęcia w ramkach i nasze ulubione ozdoby. Na ścianie można również powiesić efektownie ozdobione ramą lustro.

Odprężające światło

Oświetlenie naszej sypialni jest ważne. Sprzyja bowiem wykreowaniu intymnej, sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery.

- Tu idealnie nadają się kinkiety z kloszami kierującymi światło na ścianę oraz taśmy LED, zainstalowane w różnych wnękach, w podcięciu sufitu czy nad zagłówkiem, a także lampki nocne, które emitują światło nie tylko nastrojowe, ale i odpowiednie do czytania. Można je postawić na szafkach albo zainstalować w wezgłowiu. W roli takiego oświetlenia sprawdzą się również lampy sufitowe, nisko zwisające po obu bokach łóżkach. To zresztą ostatnio dość często stosowane rozwiązanie. Nie radzę rezygnować z oświetlenia ogólnego – przyda się do sprzątania czy słania łóżka, a jeśli żyrandol ma atrakcyjną formę, to także ozdobi wnętrze – radzi Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

W sypialni powinno być przytulnie

Sypialnia to pomieszczenie w naszym domu, które powinniśmy lubić, dobrze się w nim czuć. Taki klimat na pewno zapewnią nam przedmioty przywołujące miłe wspomnienia, jak portrety bliskich czy zdjęcia z wakacji albo rzeczy, z którymi wiążą się jakieś miłe historie.

- Może to być np. obraz odziedziczony po babci lub pamiątka przywieziona z ekscytującej podróży. Przede wszystkim zaś tekstylia – narzuta i poduszki na łóżku, dywan na podłodze i zasłony w oknie. To one wraz z oświetleniem są specjalistami od przytulności – dodaje ekspert.

Przede wszystkim funkcjonalność

Warto oddzielić w sypialni miejsce, gdzie znajdą swoje miejsce meble służące do przechowywania ubrań. Najlepsze rozwiązanie to garderoba – mieści się w niej dużo rzeczy, ubrania się nie gniotą i jest łatwy do niech dostęp.

- Garderobę można już wydzielić z pomieszczenia o powierzchni około 20 m. Powinna mieć co najmniej 170 szerokości. Wtedy obudujemy ją z trzech stron – jedną ścianę przeznaczymy na drążki na ubrania, szuflady i głębokie półki (potrzebują około 55 cm głębokości), przeciwległą na płytkie, np. 35-centymetrowe półki, a trzecią, wąską na dowolne schowki. Zostanie 80-centymetrowe przejście. Co prawda, lepsze byłoby 90-centymetrowe, ale i takie wystarczy, żeby w miarę swobodnie się poruszać – dodaje Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Co jednak w mieszkaniach gdzie sypialnie są zdecydowanie mniejsze? Tu również jest na to sposób. W mniejszej sypialni rozwiązaniem jest odpowiednia szafa. Najlepiej zamówić ją na wymiar od podłogi do sufitu, tak by maksymalnie wykorzystać miejsce w sypialni.

- Wybierając fronty, pamiętajmy, że przed tradycyjnymi drzwiami rozwieranymi trzeba pozostawić 120 cm wolnej przestrzeni. Gdy odległość od boku czy nóg łóżka jest mniejsza, należy zdecydować się na drzwi przesuwne – dodaje Małgorzata Górska-Niwińska.

W niewielkich mieszkaniach sypialnia ma wiele zadań

To pomieszczenie może również być wykorzystywane jako kącik do pracy, jeśli swoje obowiązki zawodowe realizujemy również w domu. Biurko najlepiej postawić w pobliżu okna, tak by na blat padało najzdrowsze dla oczu naturalne światło.

- W dzisiejszych czasach, kiedy pracujemy głównie przy laptopie, biurko nie musi być duże – wystarczy nawet takie o wymiarach 40 x 60 cm. Taki mebel może dodatkowo służyć jako toaletka – dodaje Małgorzata Górska-Niwińska.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony