ReklamaSchattdecor A1

kuchnia

Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?

Meble

kuchnia

Wnętrza

trendy

Mebleinfo   

Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?

KAM

Wystrój wnętrza kuchennego zmienia się. Już nie ukrywamy tego pomieszczenia za drzwiami a chętnie je eksponujemy – często łącząc z salonem. Kuchnia staje się często dumą całego domu. Tymczasem, choć niewidoczne, w zabudowie meblowej kryją się rozwiązania, od których zależy nie tylko wygoda jej użytkowania i codziennej pracy, ale to również estetyczny ład.

Kuchnia coraz częściej jest ważnym elementem naszego domu czy mieszkania. Co więcej, chętnie to pomieszczenie również eksponujemy – łącząc je z salonem gościnnym. Aby więc ukryć roboczy charakter tego wnętrza, wiele elementów wyposażenia, niezbędnych do wykonywania codziennych obowiązków, zostaje estetycznie zamaskowana. Jednak w każdej chwili znajdują się w zasięgu dłoni.

 - Kuchnia zmienia swój wizerunek, co jest odpowiedzią na zmieniający się styl życia i wynikające z niego nowe potrzeby mieszkańców – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa, producenta mebli kuchennych. – W jej przestrzeni musi być miejsce nie tylko na wyposażenie, do którego już się przyzwyczailiśmy, jak czajnik elektryczny, toster czy ekspres do kawy, ale i nowe przedmioty, które chcemy mieć pod ręką, jak smartfon czy tablet, a które również mają pewne wymagania techniczne. 

Kuchnia - gdzie ukryć gniazdka?

Lubimy też przesiadywać w naszej eleganckiej kuchni. Korzystamy wówczas z laptopa czy smartfona. Wiele osób, pracujących w domu, również kuchnię wybiera na miejsce robocze.

Urządzenia elektryczne wymagają jednak ładowania, co może być problemem dla wielu użytkowników kuchni, którzy nie wzięli tego wcześniej pod uwagę. To powoduje potrzebę odłączenia któregoś ze sprzętów kuchennych z dostępnego gniazdka elektrycznego, ograniczając tym samym funkcjonalność wnętrza.

Projektując naszą kuchnię i wiedząc, że możemy tam też pracować warto zadbać o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych. Także o to, aby je estetycznie wkomponować w zabudowę meblową. Obecnie jest to możliwe nawet w kuchni urządzonej według zasad ascetycznego minimalizmu, które narzucają jak najmniejszą ilość wyeksponowanych elementów wyposażenia. Gniazdka możemy dyskretnie zamaskować w blacie roboczym i wygodnie z nich korzystać wtedy, kiedy będą potrzebne. 

Jak wkomponować okap w kuchni?

Podobnie ukryć możemy inne elementy wyposażenia kuchni, z których stale nie korzystamy – jak np. okap. Z reguły to jeden z designerskich elementów kompleksowego wizerunku aranżacji.

Nowoczesne rozwiązania kuchenne pozwalają na jego szybkie i dyskretne ukrycie w blacie, skąd zostanie wysunięty podczas gotowania posiłku. Okap skutecznie schowamy również montując go pod szafkami górnej zabudowy meblowej. Pozostaje tam niewidoczny, a jednak spełnia swoje podstawowe zadanie.

Co z odpadami?

Staramy się również ukryć wszelkiego rodzaju kosze i pojemniki na odpady - najczęściej w szafce pod zlewozmywakiem. Nie może to jednak oznaczać dyskomfortu w codziennej pracy w kuchni. Praktyczny system pojemników wysunie się przed korpus mebla wraz z otwarciem frontu, umożliwiając wygodne wyrzucenie odpadków bez potrzeby schylania się w głąb szafki. Następnie powróci na miejsce, skrywając w swoim wnętrzu pozostałości przygotowywania posiłków. 

Pomocą w schludnym i uporządkowanym wnętrzu kuchni będzie przemyślana jej organizacja, dzięki której utrzymanie ładu będzie dużo łatwiejsze. Niestety zbyt duża ilość akcesoriów pozostawionych na widoku potęguje tylko wrażenie chaosu. Dlatego nawet wąską wnękę w dolnej części zabudowy warto zagospodarować na praktyczny system cargo, który ma mniejsze wymagania powierzchniowe niż szafka z tradycyjnymi półkami. Jednak skutecznie pozwoli utrzymać w porządku blat, zapewniając dodatkowe miejsce do przechowywania.  

- Zaledwie kilkunastocentymetrowa szerokość frontu nie zdradza z zewnątrz, że kryje się za nim system cargo. Półki-kosze możemy wygodnie wysunąć z korpusu mebla wraz z całą ich zawartością. Taki funkcjonalny schowek można wykorzystać na przechowywanie podręcznych przypraw, zamiast trzymać je na blacie, albo przeznaczyć na schowanie akcesoriów do utrzymania czystości w kuchni, których również, w trosce o zachowanie estetyki wnętrza, nie musimy eksponować na widoku – podpowiada projektantka. 

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?
Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?
Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?
Kamuflaż w kuchni – czyli jak tam utrzymać ład i porządek?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony