ReklamaHafele free space A1

kuchnia

Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?

Meble

kuchnia

Wnętrza

design

Mebleinfo   

Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?

KAM

Wyspa i półwysep kuchenny – elementy niezwykle pomocne w kuchni, w obszarze roboczym. Jednak ich ekspozycja wymaga również wręcz nienagannej prezencji. Wszak to te elementy w pierwszej kolejności rzucają się w oczy.

Te elementy wyposażenia kuchni nie tylko stanowią o większym obszarze roboczym, ale również są dodatkowym miejscem do przechowywania różnych, potrzebnych nam rzecz. Dodatkowo wyspa i półwysep kuchenny świetnie nadają się do rozdzielenia kuchni od salonu czy jadalni.

Wyspa lub półwysep ustawione w centralnym miejscu kuchni, skupiają na sobie uwagę. Dlatego ten wielofunkcyjny mebel musi wyróżniać się atrakcyjną bryłą i estetycznym wykonaniem, które w połączeniu z efektownymi dekorami będą stanowić jego główne atuty.

Te elementy to również świetne miejsce na dodatkowe schowki. Pod blatem, który stanowi wygodną powierzchnię roboczą, jest wystarczająco miejsca na pojemne szuflady czy szafki do przechowywania zapasów żywności lub naczyń. Można tu również zaaranżować strefę zmywania lub gotowania. Od strony salonu mają z kolei charakter reprezentacyjny. Jak efektownie połączyć obie te funkcje?

Estetyka na pierwszym planie

Wyspa pozwala nam na wprost niezliczone możliwości aranżacyjne. Można na niej przygotowywać posiłki, zmywać naczynia czy gotować. Strefę roboczą natomiast ukryjemy za pomocą oryginalnej „dostawki” w formie baru zaprojektowanego od strony salonu. Będzie on ozdobą wyspy i nada jej bardziej nowoczesnego designu. Przy tym idealnie zamaskuje jej kuchenny charakter.

Dużym atutem wyspy są piękne dekory, które mogą zostać odpowiednio skomponowane z pozostałą częścią zabudowy meblowej w kuchni i w części salonowej. Ważne przy tym, aby całość stworzyła idealną aranżację, w której każdy z elementów do siebie pasuje.

Wygoda przede wszystkim

Mała zmiana powoduje wielki efekt! Wyspę warto spersonalizować - pomysłowe i nieszablonowe rozwiązania to skuteczny sposób na uzyskanie wyjątkowego efektu. Przede wszystkim powinna być wygodna. Od strony kuchennej wyspa ma charakter roboczy: pełni funkcję blatu, pod którym zaprojektowane są pojemne szuflady do przechowywania. Od strony salonu można natomiast umiejscowić na niej ławę, miękko wykończoną tapicerowanym obiciem, na której będzie można wygodnie usiąść oczekując na przygotowanie posiłku.

Otwarte półki to zawsze dobre rozwiązanie

Kuchenna wyspa o klasycznej, prostej formie może mieć wiele wersji. To właśnie drobiazgi decydują o końcowym efekcie. Decydują tu wyraziste detale, które będą przyciągały uwagę na ten element kuchni. Nie tylko fantazyjny kształt, ale i otwarte półki, w pomysłowy sposób wkomponowane w mebel, nadadzą jego bryle indywidualnego charakteru i wizualnej lekkości.

Ciekawym rozwiązaniem może być również półka umieszczona na blacie wyspy. Będzie bardzo dobrym miejscem do ustawienia doniczek z ziołami. To nie tylko naturalna ozdoba wnętrza, ale dodatkowo mamy je w zasięgu dłoni podczas gotowania.

Otwarte półki, wyróżnione innym dekorem niż pozostała część mebla, są efektowną dekoracją wyspy a jednocześnie nadają jej charakter ekspozycyjny. Będzie to idealne miejsce na ozdobne naczynia czy oryginalne bibeloty.

Doskonała para: półwysep i stół w jednym

Dobrze skomponowaną kuchnią lubimy się pochwalić. Nie kryjemy jej już za drzwiami, ale jak najbardziej eksponujemy. Natomiast umowną granicę pomiędzy strefą roboczą a wypoczynkową często wyznacza właśnie półwysep. Ten element również może mieć bardziej designerską formę, która pozwoli połączyć funkcję użytkową z estetyczną.

Jeśli chodzi o półwysep ustawiony w centralnym miejscu kuchni, to może być alternatywą dla jadalni i pełnić rolę stołu, przy którym będą spożywane posiłki. Będzie to idealne rozwiązanie, gdy ograniczenia metrażu nie pozwalają na ustawienie osobnego stołu. Półwysep zintegrowany ze stołem to bardzo praktyczne, ale również ciekawy sposób na zindywidualizowanie formy mebla.

Ciekawy wizualnie efekt może dać asymetryczny układ czy wprowadzenie różnych wysokości blatu. To one zaakcentują roboczą część półwyspu przynależną kuchni i część jadalnianą.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?
Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?
Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?
Wyspa i półwysep – jak zaplanować zabudowę kuchni?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony