ReklamaBimak A1

łazienka

6 rzeczy które warto wiedzieć dobierając oświetlenie do łazienki

6 rzeczy które warto wiedzieć dobierając oświetlenie do łazienki

AQform

Łazienka to pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu, gdzie nie tylko zaczynamy i kończymy nasz aktywny dzień ale również dbamy o urodę i dobry wygląd. Dlatego tak ważne jest w łazience odpowiednie oświetlenie – co powinniśmy o tym wiedzieć? Eksperci z AQForm w portalu mebleinfo.pl zdradzają kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać w momencie aranżacji łazienki.

1. Dobrze oświetlone lustro

Projektując naszą wymarzoną łazienkę musimy również dobrze rozplanować oświetlenie tego pomieszczenia – zwłaszcza odpowiedniego światła przy lustrze. To tu bowiem będziemy często dbali o naszą urodę i wygląd. Najlepszym wyjściem będzie rozplanowanie oświetlenia nasze zwierciadła po jego bokach oraz nad nim. Taki sposób umiejscowienia światła sprawi, że cienie od oświetlenia ogólnego zostaną zminimalizowane, a twarz będzie dobrze doświetlona. Pamiętajmy również o niskiej temperatury pracy, co zminimalizuje nagrzewanie się plastikowych elementów obudowy. Musimy również dobrać właściwą mocy i strumień świetlny opraw. Zamiast jednej mocnej lampy, warto wybrać kilka słabszych punktów świetlnych lub równomierne oświetlenie liniowe. Pojedyncza lampa o dużej mocy spowoduje mocniejsze olśnienie niż światło padające z wielu źródeł o niższych mocach.

2. Oświetlenie rozproszone a skupione

Jeśli w łazience przed lustrem kobiety wykonują makijaż twarzy warto zadbać o odpowiednie rozproszenie światła. Przy lustrze najlepsze będą oprawy oświetleniowe z mlecznymi kloszami lub przesłonami, które rozproszą światło emitowane przez lampy. Natomiast światło, które umożliwi nam sprawne poruszanie się po łazience sprawdzi się zarówno oświetlenie rozproszone, jak i skupione, czyli punktowe.

3. Temperatura barwowa

Dobierając światło w naszej łazience najlepiej postawić na tzw. światło chłodne - daje lepszy kontrast niż światło „ciepłe”. Takie oświetlenie łatwiej pomaga wychwycić wszelkie niedoskonałości. Dlatego do przygotowania makijażu lepiej wybierać oświetlenie o chłodniejszych barwach. Coraz popularniejsze są źródła LED i to zarówno retrofity (zamienniki żarówek i halogenów), jak i źródła LED zintegrowane z oprawą oświetleniową. Pozwala to na coraz szersze możliwości wyboru, a nawet regulacji temperatury barwowej w szerokim zakresie.

4. CRI – współczynnik odwzorowania barw

Kolejnym istotnym parametrem jest CRI (z angielskiego Colour Rendering Index), czyli współczynnik odwzorowania barw. Od niego zależy na ile wiernie względem oświetlenia światłem dziennym, będzie pokazana kolorystyka oświetlonych obiektów. W skrócie: im wyższy współczynnik CRI, tym wiarygodność kolorów jest większa. W łazience najlepiej używać źródeł światła o CRI>90.

5. Natężenie światła 100, 200, 300, 500 czy 1000 luksów

500 a 1000 luksów -to najlepsze natężenie światła na twarzy. Czyli to oświetlenie zbliżone do warunków wymaganych do komfortowej pracy przy biurku. Dzięki takiemu natężeniu twarz będzie wyraźniej oświetlona. Oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby praktycznie wyeliminować efekt tak zwanego olśnienia. Z użyciem większości konwencjonalnych źródeł światła jest to bardzo trudne. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach światła LED. Ważne aby oprawy oświetleniowe miały zamontowane mleczne przesłony, o odpowiednio dobranej luminancji.

6. Oprawa o podwyższonej szczelności

Na koniec bardzo ważny szczegół o którym warto pamiętać ponieważ lustro w łazience znajduje się blisko umywalki a więc źródła wody. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie o podwyższonej szczelności – właściwa to IP44 lub wyższe. Oprawy hermetyczne sprawią, że np. para wodna nie wpłynie negatywnie działanie naszego oświetlenia.

Dobrze dobrane oświetlenie to przede wszystkim nasz komfort codziennego używania łazienki i własnej pielęgnacji. Warto również pamiętać, że poza funkcją użytkową odpowiednie oświetlenie może pełnić też rolę dekoracyjną, ze względu na swoją formę wzorniczą.

Więcej na www.aqform.com

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony