ReklamaFestool akumulator

łazienka

Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?

Meble

łazienka

Mebleinfo   

Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?

Villeroy & Boch

Osoby niepełnosprawne korzystając z łazienki potrzebują odpowiednich udogodnień. Stworzona przez Villeroy & Boch właśnie z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach koncepcja ViCare obejmuje ceramikę O.novo Vita i Architectura Vita. Część z nich powstała we współpracy ze złotą medalistką paraolimpijską  – Anną Schaffelhuber.

Każdy chce czuć się dobrze we własnym domu, czyniąc go miejscem bez barier. Szczególnie dotyczy to łazienki. W niej maksimum komfortu i pełna swoboda jest przecież bardzo ważna, zwłaszcza dotyczy to osób niepełnosprawnych. Dla nich doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie przestrzeni wyposażonej w specjalne rozwiązania. Wymaga ona jednak ich przemyślanego rozplanowania. 

Kolekcja bez barier

Kolekcja ViCare wyposażona jest w pomocne i wygodne akcesoria do sprawnego poruszania się w łazience. Dzięki nim firma wyznacza nowy standard w wyposażeniu wnętrza bez barier. Koncept obejmuje całą gamę produktów zwiększających wygodę użytkowania dla osób niepełnosprawnych. 

Kolekcje Architectura Vita i O.novo Vita obejmują szeroki wybór ceramiki łazienkowej. Ponadto druga z nich, w celu osiągnięcia mistrzostwa dostępności, została zaprojektowana we współpracy z Anną Shaffelhuber – niemiecką narciarką alpejską i złotą medalistką paraolimpijską. Obie kolekcje uzupełnione o akcesoria z serii Design and Function tworzą pozbawioną barier łazienkę oraz toaletę.

Umywalki na olimpijskim poziomie

Bardzo ważnym aspektem łazienki dla osób niepełnosprawnych jest możliwość podjechania wózkiem inwalidzkim jak najbliżej umywalki. Umywalki O.novo Vita i Architectura Vita zapewniają dużo więcej przestrzeni. To umożliwia wygodną higienę jak najbliżej źródła wody. Zamontowane na nich przednie uchwyty i ukryte rowki zapewniają wsparcie podczas podnoszenia się lub zmiany pozycji. Urządzenia pokryte są łatwą w czyszczeniu powierzchnią CeramicPlus. 

Miski WC bez barier – zawsze dostępne, nieskazitelnie czyste

Toalety O.novo Vita i Architectura Vita posiadają przedłużoną miskę WC, która zapobiega zsuwaniu się z siedziska podczas przenoszenia się z wózka inwalidzkiego na toaletę. Dopasowane specjalne deski sedesowe wytrzymują obciążenie 240 kg, czyli o 90 kg więcej niż standardowe modele. Rowki uchwytowe na krawędzi pokrywy toalety ułatwiają jej bezproblemowe i higieniczne podnoszenie i opuszczanie. Odpowiednią czystość toalet pomaga utrzymać powłoka AntiBac, która za pomocą jonów srebra redukuje występowanie bakterii na powierzchniach ceramicznych o ponad 99,9 procent. Toalety O.novo Vita i Architectura Vita są dostępne w innowacyjnej i bezrantowej technologii DirectFlush, dla łatwego czyszczenia i maksymalnej higieny.

Akcesoria niczym pomocna dłoń

Villeroy & Boch posiada w swojej ofercie także akcesoria do łazienek bez barier z serii Design and Function. Obejmuje ona m.in. nowy typ uchwytów prysznicowych, które umożliwiają obsługę słuchawki jedną ręką. W ten sposób maksymalne zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Posiadają także kolejną szczególną zaletę: nośność uchwytów jest o około 20 procent wyższa od wartości wymaganej w krajowych rozporządzeniach.

Seria posiada także akcesoria dla bezpiecznego siedzenia w łazience i pod prysznicem. Obejmuje ona specjalistyczny stołek łazienkowy, mobilne podwieszane siedzenie i dwa różne składane siedziska prysznicowe. Ich nośność sięga do 160 kg, gwarantując bezpieczne i komfortowe korzystanie z brodzika w trakcie brania prysznica.

Łazienka bez barier – porady Villeroy & Boch 

•         Przydatnym źródłem informacji dotyczącym urządzenia łazienki bez barier są krajowe akty prawne – zawierają one podstawowe wytyczne dla jej aranżacji oraz wskazują, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę. Wymagania odnoszące się do osób niepełnosprawnych są w Polsce częściowo regulowane w różnych dokumentach prawnych, a najważniejsze z nich to:

o Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (jednolity tekst Ustawy – Dz. U. Nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami),

o Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

•         W przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, łazienka powinna mieć minimalną powierzchnię 150 cm x 150 cm – to zapewni wystarczającą swobodę ruchów i możliwość przemieszczania się. 

•         PAMIĘTAJ! Wejście do łazienki musi mieć szerokość co najmniej 90 cm, a wszystkie progi (np. przy drzwiach wejściowych lub do kabiny) w miarę możliwości usunięte.

•         Miska WC bez barier musi mieć określone wymiary: wymagana jest głębokość 70 cm, a dla użytkowników wózków powinno znaleźć się co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni z boku miski – dla sprawnej zmiany pozycji z wózka na toaletę. 

•         Rozwiązaniem szczególnie godnym polecenia jest toaleta myjąca, łącząca funkcje klasycznej miski WC i bidetu, co ułatwia codzienną higienę i oszczędza cenną przestrzeń. 

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?
Łazienka bez barier. Jak taką stworzyć?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony