ReklamaSulmet A1

design

Przedwojenne płytki znów zaczynają być modne

Biznes

nowości

Wnętrza

trendy

Mebleinfo   

Przedwojenne płytki znów zaczynają być modne

Ceramika Paradyż

Wkrótce na rynek trafi ciekawy element wykończenia wnętrz – wypukłe płytki wzorowane na tych, które modne były w naszym kraju w latach 30-tych ubiegłego wieku. To efekt współpracy Ceramiki Paradyż z uznaną polską projektantką Mają Ganszyniec. Wspólny projekt nazwano „Modernizm” – jego elementem przewodnim będą kultowe gorseciki, czyli przedwojenne płytki ceramiczne.

Za nazwą gorsecików kryją się niewielkie płytki ceramiczne o charakterystycznych wcięciach, które pozwalały zaprojektować gustowne, zindywidualizowane wnętrza. Choć wzór najprawdopodobniej pochodzi z Holandii, gorseciki cieszyły się wielką popularnością w przedwojennej Polsce, m.in. w Gdyni, Katowicach, ale przede wszystkim w stolicy naszego kraju z lat 30-tych.

– Mamy wspaniałe przedwojenne wzorce w architekturze wnętrz. Korzystano wtedy z naturalnych, pięknych i trwałych materiałów: drewna, ceramiki, mosiądzu. Warto z tych tradycji czerpać. Dziś, w miejscach, które nie zostały zniszczone, nadal możemy podziwiać urok gorsecikowych posadzek. To ważne, by tak jak kiedyś, przystępne cenowo produkty były piękne, naturalne i trwałe. Tak jak gorseciki. Bardzo się cieszę, że Ceramika Paradyż zdecydowała się na wprowadzenie tej małej, ikonicznej płyteczki do produkcji, przywracając ciągłość urwanym przez historię wątkom – informuje projektantka Maja Ganszyniec.

Wspólny projekt Studia Ganszyniec i Ceramiki Paradyż umożliwi produkcję gorsecików. To sprawi, że  te płytki będą mogły się pojawić nie tylko w remontowanych kamienicach czy budynkach objętych ochroną konserwatorską. Jednak również doskonale sprawdzą się w nowoczesnych restauracjach, sklepach oraz domach i mieszkaniach.

Produkty trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku. Prototypowe gorseciki zostały już zaprezentowane na wystawie Ceramiki Paradyż podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

– Ceramika Paradyż od 30 lat napędza polskie wzornictwo i znana jest z wdrażania zarówno innowacyjnych technologii, jak i odważnych rozwiązań. Projekt „Modernizm” jest dla nas szczególny z trzech względów. Po pierwsze to wielki ukłon firmy w stronę grupy architektów i projektantów wnętrz. Po drugie poczuwamy się do opieki nad pamięcią o produktach, o których zapomniano, a które powstawały w naszym regionie. I po trzecie, współpraca z tak utalentowaną i docenianą projektantką jest dla nas dużym zaszczytem i powodem do radości, a zarazem gwarancją stworzenia produktu najwyższej klasy o zachwycającym wzornictwie – mówi Anna Tępińska-Marcinek, współwłaściciel i wiceprezes zarządu Ceramiki Paradyż.

Maja Ganszyniec to doceniana na świecie projektantka mebli i produktów przemysłowych, która prowadzi autorskie STUDIO GANSZYNIEC w Warszawie. Jej projekty łączą innowacyjność  i ponadczasowy styl z ekologicznymi rozwiązaniami. Prace Mai Ganszyniec były pokazywane na wystawach m.in. w Mediolanie, Amsterdamie, Londynie i Berlinie.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony