ReklamaSchattdecor

trendy

Nie tylko dla ciepłolubnych - jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Nie tylko dla ciepłolubnych - jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

SWISS KRONO

Przekonanie, że ogrzewanie podłogowe możemy stosować wyłącznie pod płytkami należy już do przeszłości. Dziś w wielu domach i mieszkaniach występuje w salonie, czy sypialni bez konieczności rezygnacji z drewna na podłodze. 
 

Uczucie przyjemnego ciepła pod stopami, niewidoczna instalacja i więcej miejsca w pomieszczeniu to zaledwie kilka zalet ogrzewania podłogowego. Takim komfortem coraz częściej możemy cieszyć się nie tylko w pomieszczeniach wyłożonych płytkami, ale też naturalnymi deskami czy szeroko dostępnymi panelami podłogowymi. Ich wybór może być prosty, jeśli tylko zapoznamy się z głównymi oznaczeniami produktów i będziemy stosować się do poleceń producenta dotyczących montażu. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę.

Jakich oznaczeń szukać na panelach?

Podstawowym parametrem paneli jest ich grubość i klasa ścieralności AC. Decyzja odnośnie grubości jest bardzo ważna, bo zależy ona od wielkości pomieszczenia i ilości ciężkich mebli w naszych wnętrzach. Zasada jest prosta im grubsze tym mocniejsze. Jednak grubość paneli musi spasować się z poziomem innych pomieszczeń, by unikać niebezpiecznych progów. Warto zwrócić również uwagę na współczynnik oporu ciepła paneli (R). 


 
Maksymalny opór cieplny zainstalowanej podłogi wraz z podkładem nie może przekraczać 0,15m2*K/W. Współczynnik oporu cieplnego renomowanych producentów paneli laminowanych nie przekracza 0,10m2*K/W, dla wszystkich grubości do 12mm oraz do 0,08m2*K/W dla paneli grubości 10 mm, które wydają się najlepszym rozwiązaniem pod względem ceny, wytrzymałości i współczynnika oporu cieplnego. Dla porównania, standardowa dwuwarstwowa deska drewniana o grubości 15 mm posiada R=0,18m2*K/W, a kafle ceramiczne grubości 13 mm R=0,03 m2*K/W. 
Nieodłącznym parametrem każdej podłogi musi być odporność na ścieranie. Przeglądając ofertę rynkową paneli AC3 to najniższa klasa a AC6 najwyższa, na którą można dostać gwarancję użytkowania domowego nawet 30 lat. 

Jaki podkład pod panele zastosować?

Ważnym elementem właściwego zastosowania paneli oraz ogrzewania podłogowego jest wybór podkładu. Jego grubość nie powinna przekraczać 3 mm. Cienka warstwa podkładu zapewni właściwą ochronę oraz dobre przewodzenie ciepła z podłogówki. Najlepszym rozwiązaniem jest więc użycie cienkiego podkładu, który posiada zintegrowaną paraizolację. Podkład oddzielający panele podłogowe od betonowej płyty ogrzewania powinien posiadać jak najniższy opór cieplny, być cienki ale także odporny na  ściskanie. Zbyt gruba warstwa podkładu może powodować straty ciepła nawet o kilka stopni, oraz niebezpieczne uginanie się paneli na łączeniach.  

Jak montować i pielęgnować panele na podłogówce?

Montaż paneli laminowanych na ogrzewaniu podłogowym nie odbiega znacząco od standardowego montażu. Popularny system montażu na click ma wiele odsłon, w zależności od producenta. Obecnie systemami najbardziej cenionymi przez instalatorów są zamki 5 generacji, takie jak Express Click System od SWISS KRONO, które ułatwiają pracę. – Na ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzą się wszystkie modele paneli z kolekcji PLATINIUM oraz AURUM SWISS KRONO. Niezwykle proste w montażu, spełniają wszystkie wymagania systemów ogrzewania podłogowego. Dzięki unikatowej strukturze 3D doskonale naśladują strukturę desek naturalnych.


 
- Pod względem parametrów technicznych przewyższają jednak np. drewno dębowe, które zwyczaj po 8 latach wymaga cyklinowania i ponownego zabezpieczenia - mówi Aleksander Czaplicki, ekspert SWISS KRONO, producenta paneli podłogowych.

Pielęgnacja paneli jest banalnie prosta i niewymagająca większych nakładów pracy. Podłogę laminowaną, jak każde drewno, należy zabezpieczyć przed piaskiem. Codzienne zabrudzenia usuwamy punktowo, a cotygodniowa pielęgnacja może ograniczyć się do jednorazowego mycia podłogi wyciśniętym mopem płaskim przy użyciu rozcieńczonego płynu do konserwacji paneli laminowanych. 

www.swisskrono.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony