ReklamaRehau A1

projektanci

Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?

Wnętrza

projektanci

Mebleinfo   

Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?

Probet-Dasag

Mają nie tylko dobrze wyglądać ale również być funkcjonalne. Mówimy o projektowaniu nawierzchni w pomieszczeniach użytkowych, gdzie design powinien łączyć się również z walorami technicznymi. Podłoga oraz to co na niej ma się znajdować coraz częściej zostaje oddana w ręce architektów. Jak połączyć współczesną stylistykę z wymogami technicznymi? Jak kreatywnie i modnie wykorzystać nowe możliwości? Podpowiadamy.

Współczesny styl

Czasy się zmieniają. Obecnie większość miejsc użyteczności publicznej to prawdziwe dzieła współczesnej architektury. Mamy więc wyszukane połączenia materiałów i barw, ciekawe wzory geometryczne, zachowane proporcje oraz harmonia. To tylko wybrane cechy dzisiejszych miejsc ogólnodostępnych.

- Bardzo istotną rolę w odbiorze doznań estetycznych pełni stosowana nawierzchnia. Jej struktura musi komponować się z całą koncepcją stylistyczną otoczenia, a przy tym zapewnić najwyższy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Trendem, który zyskuje obecnie coraz większą popularność jest ten nawiązujący do natury. Przejawia się on w wykorzystaniu materiałów o naturalnej, stonowanej kolorystyce, a także w harmonijnym i symetrycznym ułożeniu płyt względem siebie. Innym, równie powszechnym nurtem, jest minimalizm, który zachwyca swoją prostotą i surowym klimatem. Odchodzimy zatem od płyt o nieokreślonym kształcie a stawiamy na te klasyczne formy jak prostokąty czy kwadraty. Minimalistyczne nawierzchnie publiczne to znak współczesnej, modernistycznej architektury – radzi Bartłomiej Mucha, architekt MURO Architekci.

Funkcjonalność i nowe wyzwania

Architekci przestrzeni publicznych stają obecnie przed coraz trudniejszymi wyzwaniami. Nawierzchnie muszą nie tylko stylistycznie nawiązywać do otoczenia, ale także spełniać określone wymagania techniczne. Właściwy dobór struktury oraz obróbki stosowanych fabrykantów to gwarancja obustronnej satysfakcji oraz bezpieczeństwa.

Użytkownicy mogą bez ryzyka o poślizgnięcie się korzystać z przestrzeni publicznej. To co ważne dla inwestorów - unikną nadmiernego zużycia materiałów lub roszczeń o odszkodowanie w razie wypadku. Należy też pamiętać, że nowoczesne nawierzchnie przestrzeni publicznych muszą zostać wykonane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Dlatego bardzo często na chodnikach, w galeriach handlowych czy też w obiektach związanych z infrastrukturą komunikacyjną, pojawiają się systemy informacyjne dla osób niewidomych i niedowidzących.

Materiały, czyli jak budować modnie i funkcjonalnie

Największym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców jest znalezienie kompromisu. Czyli rozwiązań pozwalających połączyć współczesną stylistykę i atrakcyjny wygląd z bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością całego przedsięwzięcia. Jednym z materiałów pozwalającym połączyć te dwie funkcje jest terazzo.

- Zamiennie nazywane betonem szlachetnym, terrazo to wysokiej jakości materiał uzyskiwany z połączenia spoiwa cementowego z fragmentami kamienia naturalnego, typu marmur, granit czy bazalt. Powstała struktura o dekoracyjnej powierzchni może występować w wielu kolorach oraz fakturach. Ponadto, beton szlachetny cechuje wysoka wytrzymałość na odziaływanie obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Posadzki wykonane z tego materiału odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością oraz odpornością na ścieranie. Dlatego też, architekci coraz częściej wykorzytują terazzo w swoich projektach przestrzeni - mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?
Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?
Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?
Patrzymy pod nogi! Jak zaprojektować nawierzchnie użytkowe?

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony