ReklamaFestool - finansowanie A1

projektanci

Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła

Wnętrza

projektanci

Mebleinfo   

Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła

Komandor

Dobrym pomysłem na zmianę i lepsze doświetlenie wnętrz są systemy przeszkleń, drzwi przesuwnych i szklanych witryn. Dzięki nim możemy zrezygnować z części ścian i otworzyć domową lub biurową przestrzeń, a zarazem zachować funkcjonalny układ stref.

Przyjrzyjmy się systemowi Lumi opracowanemu przez polską markę Komandor.

Bazą systemu marki Komandor jest prosty, symetryczny profil aluminiowy w dwóch kolorach: czarnego matu i anody naturalnej. Eleganckie profile są niezwykle subtelne - wykorzystanie aluminium sprawia, że są lekkie i łatwe w montażu.

Lumi łatwo możemy więc wprowadzać do wnętrz w każdym stylu - zwłaszcza loftowym, francuskim, skandynawskim czy utrzymanych w klimacie retro. Wykorzystanie drzwi przesuwnych, uchylnych czy klasycznych w ościeżnicy oraz zabudowy w postaci witryny, pomoże doświetlić ulokowaną we wnęce kuchnię, zamknięty dotąd holu czy jadalnię w przestronnym salonie.

Kuchenne ewolucje

 Wiele starych domów czy mieszkań wyróżnia nieprzystający do dzisiejszych potrzeb układ wnętrz czy instalacji. Położona w głębi mieszkania lub we wnęce kuchnia w starej kamienicy czy bloku, nie jest rzadkością. Systemy przeszkleń pomogą nam rozjaśnić tę część domu. Pozwolą też zapobiec pełnemu otwarciu na salon, które może skutkować np. niepożądanym rozchodzeniem się kuchennych zapachów w mieszkaniu albo trudnościami z ogrzaniem dużej przestrzeni.

Wspólna podłoga łączy wizualnie oba pomieszczenia - ten prosty zabieg otwiera aranżację i optycznie powiększa wnętrze. Granicę pomiędzy kuchnią i salonem wyznaczamy delikatnym przepierzeniem w postaci drzwi przesuwnych Lumi. Rezygnacja z drzwi uchylnych da nam dodatkową przestrzeń, zaś niewielka liczba delikatnych szprosów i szklane wypełnienie zapewnią wizualną lekkość aranżacji. Efekt? Projekt staje się bardziej elastyczny - kuchnię możemy odseparować na czas gotowania, zaś przez resztę dnia zostawić otwartą. W obu przypadkach do pomieszczenia docierać będzie duża ilość światła przez okna w salonie.

Jeśli chcemy, aby przejście łączące dwa pokoje było jak najszersze, warto wykorzystać pojedyncze lub podwójne skrzydła przesuwne połączone ze stałymi panelami bocznymi wypełnionymi przeziernym szkłem. Dzięki temu zmniejszymy powierzchnię tradycyjnej ściany. Lumi daje olbrzymie pole do kreatywności, gdyż cała zabudowa może mieć nawet 5 metrów szerokości i 3 metry wysokości (pojedynczy panel stały ma do 1 metra szerokości, a przesuwny - 1,5 m)

Witamy w domu

Częścią domu, w której najczęściej brakuje naturalnego światła, jest przedpokój albo hol. Nie zawsze jednak chcemy otwierać go na salon albo inne pomieszczenie. W takich sytuacjach stawiamy na częściowo przeszklone przegrody. Dobrym pomysłem będzie „wewnętrzne okno” połączone z drzwiami przesuwnymi. W ten sposób pozwolimy światłu swobodnie przenikać do holu, ale zarazem zachowamy wyrazisty podział stref. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domach, ale też małych biurach czy pracowniach. Pozwala stworzyć strefę powitalną czy elegancką poczekalnię.

System Lumi umożliwia łączenie w witrynach, ściankach i drzwiach różnego rodzaju wypełnień szklanych (przeźroczystego, mlecznego, barwionego lub zbrojonego) i z płyty laminowanej. W przypadku wykorzystania systemów przesuwnych w holu ciekawym pomysłem są drzwi, w których dolna część wypełniona jest płytą. Dzięki temu możemy dodatkowo rozgraniczyć wizualnie przestrzeń bez niepotrzebnego zaciemniania całego korytarza.

Zapraszamy do jadalni

Mnogość rozwiązań w ramach systemów przeszkleń Lumi sprawia, że w aranżacji przestrzeni ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ważne jest jednak zachowanie proporcji oraz wizualne dopasowanie przegród i reszty wyposażenia. W białej, minimalistycznej jadalni z kuchnią, drzwi podzielone wyrazistymi pionowymi i poziomymi szprosami to niemal biżuteryjna ozdoba. Za ich sprawą eleganckie wnętrze staje się zadziorne i nietuzinkowe.

Lumi przede wszystkim idealnie sprawdza się w kreowaniu pomieszczeń w klimacie loftowym czy stylu francuskim. Szklane ściany i drzwi z charakterystyczną kratownicą pasują idealnie do takich projektów. Ciemne wykończenie aluminiowe profili zjawiskowo wygląda w towarzystwie jasnych ścian i podłóg czy kamiennych powierzchni. Meble na cienkich nóżkach czy stelażu będą idealnym uzupełnieniem - niech światło, które poprzez szklane przegrody wpada do jadalni, swobodnie przenika cały pokój. Lumi jest rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, że sprawdzi się także w bardziej ozdobnych albo mniejszych aranżacjach.

Strefa w witrynie

Poza ruchomymi przegrodami systemy przeszkleń Lumi pozwalają też tworzyć stałe witryny. Za sprawą paneli od marki Komandor możemy kreatywnie aranżować przestronne wnętrza. Wbudowane na stałe witryny sprawdzą się zarówno w biurowym open space do wydzielania stref pracy, jak też w dużym salonie.

Elementy systemu Lumi od marki Komandor są lekkie i łatwe w montażu, dlatego bez problemu możemy je umieścić np. między kuchenną zabudową a sufitem. W ten sposób możemy wydzielić w środku pomieszczenia strefę jadalni albo subtelnie odseparować część gastronomiczną. Proste, aluminiowe ramy pozwalają kreować świeże, niebanalne aranżacje. Stanowią wyrazistą ozdobę, ale nie dominują projektu. Szklane witryny podzielone szprosami dają olbrzymie możliwości aranżacji - maksymalna szerokość pojedynczej witryny może sięgać 2,75 m, a wysokość 2 m. Możemy je bez problemu stosować zarówno w ścianach, jak też na narożach. To od nas zależy, jaki będzie układ poziomych i pionowych szprosów, a tym samym w najdrobniejszym detalu decydujemy o charakterze całej instalacji.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła
Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła
Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła
Wpuszczamy do naszych wnętrz więcej światła

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Aby wysłać formularz musisz potwierdzić walidację

  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony